Apple Kampüsündeki iPad’ler iOS 6.0 ile çalışıyor

iPad3 ün gelişini beklerken açıkça bir geçiş süreci sunan iOS5.0 ile bu yılın ikinci yarısında bir sonraki büyük güncelleme olan iOS6.0 çalışmalarının da iyi gittiği anlaşılabiliyor.

iOS 6.0 çalışmalarının devam ettiği bilgisiyle Ars Technica, iOS 6.0  çalıştıran iPad olarak beliren, tarayıcı kullanıcısı kod satırları, server loglarında kendilerini gösterdiğini açıkladı. Kullanıcı kod satırları kolayca uydurulabilmesine rağmen Ars Tecnical loglarını sadece Apple’ın tüzel işletmelerine atanmış Ip lerden gelen girdileri izole etti ve iOS 6 kullanan iPad olarak birkaç cihazın da ziyaretini tespit etti.

“Apple ın Cuppertino’daki kurumsal IP bloklarından gelen iPad kullanıcı satırlarına bakmaya başladık ve Apple’ın iOS6 kurulu iPad kullanarak web te sörf yapıyor gibi göründüğünü fark ettik.”

Rapor ayrıca Google analytics de ortaya çıkan 2048×1536 ekran çözünürlüğü ile ilgili araştırmadan da bahsetmekte.

iPad 3 ile ilgili  çözünürlük girdilerindeki spekülasyonlarda bahsedilen sorun, yeni cihazın halen 1024×768 çözünürlük raporlaması olmuştur. Ekranın taşınılmazlığındansa keskinliği yükseltmek amacıyla arttırılan piksel yoğunluğu ile ekranda web görüntülerinin bahsettiği gibi 2048×1536 çözünürlüğe sahip olsaydı çok daha küçük gözükürdü. Bu durum çözünürlüğünü gerçek çözünürlükleri olan 960×640  yerine  480×320  olarak açıklayan retina  iPhone 4-4s ve iPod touch modellerinde de görülebilir. (Macrumors)

Görülüyor ki Apple, iOS 6 için hazırlıklarını sürdürüyor. İlk ciddi tanıtımın yine yaz aylarına doğru yapılacağını düşünüyorum. Belki bir sürpriz olur da ilk betaları daha önce test edebiliriz. Önceki iOS geliştirici programına katılan arkadaşlar yine iOS 6 beta sürümlerini kullanabilecekler. Mümkün olursa yeni bir geliştirici programı daha açıp yeni arkadaşların da faydalanmasını sağlamayı planlıyorum.

iOS 6 ile ilgili ilk somut haberi paylaşmış olduk. Özellikleri, arayüz iyileştirmeleri hakkında hiç bir bilgi bulunmuyor.  Yakında daha çok bilgi çıktığında yayınlayacağım.

Tagged With: , , ,