Apple Kıdemli Başkan Yardımcısı Scott Forstall iPhone’un Yaratım Sürecini Anlattı

Apple ve Samsung arasındaki patent davalarında ifade veren isimlerden biri de Apple’ın kıdemli başkan yardımcısı Scott Forstall oldu. 15 yıldır Apple’da çalışan ve iPhone’un arka planındaki beyinlerden biri olan Forstall, All Things D sitesinin haberinde belirtildiği gibi, iPhone’un yaratım süreci hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Öncelikle ekip oluşturma aşamasında yaşananlardan söz eden Scott Forstall, Steve Jobs’ın 2004 yılında, iPhone’un yaratılmasına destek olmak için şirket dışından kişileri çalıştıramayacağını söylediğini belirtti.  Böylece kendisinin, Apple saflarına geçecek mükemmel bir takım oluşturmak zorunda kaldığını sözlerine ekleyen Forstall, belirlediği potanyisel adaylara “birkaç yıl için gecelerden ve haftasonlarından vazgeçmek zorunda kalacaksınız” dediğini ifade etti.

iPhone projesinin Cupertino’nun kapıları ardında bile çok gizli olduğunu ifade eden Scott Forstall, onun “Proje Mor” olarak adlandırıldığını söyledi. Takımın Cupertino’daki binalardan birine yerleştiğini ve kendini kilitlediğini ifade eden Forstall, çalışmaların tek bir katta, rozet okuyucular ve kameraların gözetiminde başladığını, bazı durumlarda takım üyelerinin bile rozetlerini 5 – 6 kez göstermek zorunda kaldığını sözlerine ekledi.

Günümüze yönelik bilgiler de veren Fortstall, kendi yönetim ekibinde 10 kişi bulunduğunu, yaklaşık 2000 kişilik bir ekibin ise iOS üzerinde çalıştığını ifade etti.

Tagged With: ,