Apple Mağazalarında Yeni Dava

Apple Mağazalarında çalışanların çantalarında yapılan aramaların, çalışanlara yıllık 1.500 USD’ye varan kayıp yarattığı gerekçesi ile iki Apple çalışanı Apple’a dava açtı! 

hasan_art003_pic001

İki Apple Store çalışanının açtığı davada, güvenlik gerekçesiyle gerçekleştirilen çanta kontrollerinin yılda  1,500 USD’lere varan ödenmeyen fazla mesai oluşturduğu iddiası yer alıyor. Amanda Frenklin ve Dean Pelle’in iddiasına göre, Apple’ın güvenlik politikası nedeniyle her öğlen ve akşam mağaza çıkışlarında yapılan çanta aramalarının 5 ila 10 dakika arasında sürdüğü, bununla birlikte mesai dışında değerlendirilen bu zaman diliminde  bekletildikleri belirtildi. Bu süre 1 yıl için hesaplandığında, saatlik  18,75 USD ücret alan çalışanların, bu güvenlik kontrolleri nedeniyle ödenmeyen mesailerinin 1,500 USD’ye yaklaştığı görülmüş.

Çanta aramalarının, “mesai saatleri dışında” gerçekleştirilmesi, davanın temelini oluşturuyor. 30.000’e yakın mağaza çalışanı bulunan Apple’ın dünya genelindeki toplam potansiyel yükümlülüğü 45 milyon USD’yi bulabileceği belirtiliyor. Dava bir kaç gün önce açıldığı için henüz Apple tarafından bir yanıt gelmedi.

Kaynak:Business Insider

Tagged With: , ,