Apple NFC ile Çalışan iTravel’ın Patentini Aldı

İleriki zamanlarda iOS cihazlarına yakın alan iletişimi (NFC) ve mobil ödeme yeteneklerinin geleceği hakkındaki dedikodular yaklaşık bir senedir devam ediyor. Apple başvurmuş olduğu patent ile bu dedikoduları bir üst seviyelere yükseltmiş oldu. Başvurmuş olduğu patent iPhone ile NFC çipi entegrasyonunu içeriyor.

Apple’ın geçen aylarda tanıtmış olduğu iOS 6 ile gelen Passbook bu patentten nasibini alacak gibi duruyor. :) Günümüzde artık ulaşım için kullandığımız kartlar NFC teknolojisi ile donatılmaya çalışılıyor. Passbook da yer alan biletlerimizi NFC ile kullanmamıza olanak sağlayacak. Unwired View de belirtildiği üzere “iTravel” uygulaması seyahat ve lojistikte kolaylık sağlayacak.

Patentte ana odak havaalanında iPhone’ entegre adilmiş olan NFC çipini kullanarak check-in’in nasıl olduğu. Patentte yer alan resimde retina taraması, radyo frekansı tanıması, modern pasaportlar ile gelen park izi verilerini ve kimlik bilgilerinin yüklenmesi. Rezervasyon teyidi, e-mail ile gelen bilet bilgilerinin toplanması, optik karekter tanıma yazılımı, barkod okuma veya QR kodu okuma yazılı aracılığıyla rezervasyon bilgilerinin doğrulanması. NFC donanımlı check-in kontuarında gerekli bilgilerin sağlanması ve karşılığında bagaj bilgi ve biniş kartınızı alma.

Apple’ın iTravel patent başvurusu 2008 yılının Eylül ayında olmuş. 2010 yılının Nisan ayında gelen izlenim için yayımlanmış. Ama patent daha yeni ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından onaylanmış.

Apple’ın patent başvurusu kabul edildi fakat iTravel uygulamasını görmemize biraz daha var. Bunun nedeni ise şuan da kullandığımız hiçbir Apple cihazında NFC çipi bulunmaması. Apple’ın Eylül ayında yapacağı etkinlikte yeni iPhone’ u U tanıtması bekleniyor. Bu etkinlikte tanıtılması beklenen iPhone  büyük  ihtimal ile NFC çipi barındıracak.

 

Tagged With: , , , ,