Apple Online Mağazası’ndan Gönderim Zamanını Kaldırdı

-

Apple’ın online mağazası (store.apple.com) bugün birkaç saatliğine kapalıydı.Gerçi kapalı olduğunu görür görmez Facebook ve Twitter’dan paylaşmıştım ama muhtemelen pek az kişi farketmiştir. Açıldığında pek bir değişiklik görünmüyordu. Bakım diye düşünmüştüm, yanılmadım. Bazı ufak tefek görsel değişiklikler de olmuş sitede.

En büyük değişiklik ise sitede sergilenen ürünlerin yanındaki gönderim zamanında meydana gelmiş. Tamamen kaldırılmış! Önceden 1-3 gün, 24 saat vb şekilde ürünlerin satın alındıktan sonra müşteriye gönderilme zamanları gösteriliyordu. Bu zamanlar, bir ürünün yenilenip yenilenmeyeceği konusunda da bilgi veriyordu. Örneğin birisi çıkıp da iMac önümüzdeki hafta içinde yenilenecekmiş dediğinde ilk baktığım şey bu stoklar olurdu. Gönderim tarihi, ürünün satışa çıkmasından genellikle 2-3 ay sonra 24 saate düşer (iPad ve iPhone hariç, bu cihazlara üretim yetmiyor, aylar sonra bile haftalarca bekletildiği oldu). Eğer ürünün gönderim süresi hiç beklenmedik şekilde bir gecede uzadıysa, dedikodularla birleştirip istihbarat yapıp şüpelenirdik. Bizim gibi takipçiler için bu önemli istihbarat kaynağı oldukça kısıtlanmış oldu.

Artık ürünlerin gönderim zamanları yerine sadece stokta olup olmadıkları yazılıyor. Tarih aralığı göremediğimiz için tutarlı tahminde bulunmak güçleşecek.

Ne garip bir firma değil mi şu Apple? Ben tohumu attım, artık yorumlaması da sizden…

 

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

12 YORUMLAR

 1. Konumuzla pek alakası yok ama konu appleın online sitesinden acılmısken geçen kanadadaki online apple sitesinde free shipping yazısını gordum.Acaba sadece kanada içinde mi yoksa diger ülkelere de gonderiyorlar mı. Amerikaya Texas’a iphone 5 almaya gidiyorum ama buyuk ihtimalle apple yine sim kilitli çıkarıcak en başta ,acaba nerden sim kilitsiz alabilirim yada kanada’dan getirtsem gümrük odermiyim yada apple getirir mi gumrugu odeyip.

  • Sadece ülke içinde free shipping geçerli. iPhone 5 büyük ihtimalle dediğiniz gibi yine kilitli gelecek. Gerçi küçük bir ihtimal ile de olsa (sprint ve tmobile adları da geçiyor) kilitsiz çıkma ihtimali var. Çıkar çıkmaz sim kilitsiz almak istiyorsanız en iyi ihtimal Avrupa ülkeleri ama yaklaşık bir aylık gecikme olacağını düşünüyorum.

 2. Bu dediğiniz diğer operatörler (sprint ve tmobile) Apple store da mı satılacak yada kontratsiz satış yapilicak mı her yerde verizon ve at&t var pek zannetmiyorum bunların çıkabileceğini.Amerika dısında suan alabileceğim yer yok Amerika’da bestbuy amazon ebuy gibi yerlerde sim kilitsiz bulma ihtimalim var mı yada tekrar soruyorum canadadan bi şekil getirme olasılığım hiç yok mu sizce.

  • İlk çıktığı zamanlarda kontratsız satılmıyor genellikle. şimdiye kadar hep böyle oldu. Şimdiden sonra da değişme ihtimale oldukça az. Bir kanada ziyareti ile mümkün ama diğer türlü ABD deki eyaletten eyalete bile kurallar, vergiler vs. değişirken bir şey söylemek oldukça zor.

  • İphone 4 yeni ciktiginda yanlis hatirlamiyorsam 5-6 arkadsim Yunanistan’dan almıştı.hem sim kilitsiz hem oldukça hesaplı olmuştu.denemekte yarar var

 3. Amerikada meydana gelen doğal afetler bir çok firmanın teslimat güvenilirliğini sekteye uğrattı ve bir takım sıkıntılar yaşattı. Son örneğini Apple yaşadı. Örneğin şu an store’dan beyaz iphone 4 alan müşterilerin ürünleri Çin’den yola çıkmakta. Ayrıca siyah alanlarınki beklenmedik gecikmeler ile gelmekte. Apple uzun zaman sonra ilk defa merkez depo yerine yerel store’lardan ürün gönderimi yapar hale geldi.

  Oda arkadaşımın siyah-unlocked iphone4’ü önce kaliforniya’dan yola çıktı, ardından şaşırtıcı şekilde o teslimat iptal edilip bölgesel bir mağazadan gönderim yapıldı.

  Bu durumlarla ilgili olabilir.

  • Mümkündür. Ancak pek zayıf bir ihtimal. Daha önce de ciddi bir gecikme durumunda süreyi yine belirtmiş, aralığı uzatmışlardı. Bu kez tasarımı daha da “basite indirgemek” başlığı altında olan bu değişikliğin spekülasyonları engellemesi amacını taşıdığı daha mantıklı geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.