Apple Online Mağazası’ndan Gönderim Zamanını Kaldırdı

Apple’ın online mağazası (store.apple.com) bugün birkaç saatliğine kapalıydı.Gerçi kapalı olduğunu görür görmez Facebook ve Twitter’dan paylaşmıştım ama muhtemelen pek az kişi farketmiştir. Açıldığında pek bir değişiklik görünmüyordu. Bakım diye düşünmüştüm, yanılmadım. Bazı ufak tefek görsel değişiklikler de olmuş sitede.

En büyük değişiklik ise sitede sergilenen ürünlerin yanındaki gönderim zamanında meydana gelmiş. Tamamen kaldırılmış! Önceden 1-3 gün, 24 saat vb şekilde ürünlerin satın alındıktan sonra müşteriye gönderilme zamanları gösteriliyordu. Bu zamanlar, bir ürünün yenilenip yenilenmeyeceği konusunda da bilgi veriyordu. Örneğin birisi çıkıp da iMac önümüzdeki hafta içinde yenilenecekmiş dediğinde ilk baktığım şey bu stoklar olurdu. Gönderim tarihi, ürünün satışa çıkmasından genellikle 2-3 ay sonra 24 saate düşer (iPad ve iPhone hariç, bu cihazlara üretim yetmiyor, aylar sonra bile haftalarca bekletildiği oldu). Eğer ürünün gönderim süresi hiç beklenmedik şekilde bir gecede uzadıysa, dedikodularla birleştirip istihbarat yapıp şüpelenirdik. Bizim gibi takipçiler için bu önemli istihbarat kaynağı oldukça kısıtlanmış oldu.

Artık ürünlerin gönderim zamanları yerine sadece stokta olup olmadıkları yazılıyor. Tarih aralığı göremediğimiz için tutarlı tahminde bulunmak güçleşecek.

Ne garip bir firma değil mi şu Apple? Ben tohumu attım, artık yorumlaması da sizden…

 

Tagged With: , ,