Apple, OS X Mavericks’i Duyurdu

apple-wwdc-2013-liveblog7948

Apple biraz önce WWDC’de Apple’ın yeni Mac işletim sistemini tanıttı. OS X Mavericks… Mavericks tam ekran özelliği, etiketleme ve çoklu bağımsız ekran özelliği gibi birçok yeni özellik içeriyor.

Etiketleme özelliği dosyaları sınıflandırarak daha kolay arama yapmalarını sağlıyor. Çoklu ekran özelliği ile uygulamaları daha kolay kontrol etmek için ayrı menü çubuğu oluşturuyor. Apple TV’nin Airplay özelliği yeni ekran oluşturabiliyorsunuz.

applewwdc2013-0080

Timer Coalescing özelliği ile sıkıştırılmış bellekle çalışan uygulamalar için aktif bellekte yer açar. Etkin süreçte CPU kullanımını azaltıyor. Safari favori sayfalar ve okuma listesi çin kenar kenarda çubuk içeriyor. Kenar çubuğunda da arkadaşlarınız tarafından paylaşılan bağlantılar bulunuyor. Tarayıcının bellek ve enerji kullanımı da geliştirilmiş.

applewwdc2013-0071

Keychain özelliği ile diğer uygulamarda kullanmak için şifreleriniz tutulur. Keychain aynı zamanda kredi kartı ile alışverişlerinizi kolaylaştırmak için kredi kartı bilgilerinizi de saklar.

apple-wwdc-2013-liveblog7988

Sağ bildirim bölümünde iMessage ve Facetime çağrılarını iptal etmek için reddetme butonu bulunuyor. Uyduğunuz zaman gelen bildirimler cihazın kilit ekranında görünecek.

iOS’daki Maps uygulamasının özellikleri Mac’e de geldi.

iTunes Store’dan artık iBooksları Mac’e de indirebileceksiniz.

Geliştiriciler etkinlik sonu OS X Mavericks’in ilk betasını kullanabilecek.

Tagged With: , , ,