Apple Otomobil Yaparsa

-

Bir süredir Apple ekosistemini meşgul eden konulardan birisi, Apple’ın yaklaşık 1000 kişilik bir ekip ile üzerinde çalıştığı elektrikli otomobil konusu.

Aslında konu yeni değil. Uzunca bir süredir “Apple otomobil yapsa” dedikoduları vardı. Konuyla ilgiliyseniz muhtemelen en azından birine denk gelmişsinizdir. Hatta Google’da “Apple Car” diye bir görsel araması yapacak olursanız pek çok tuhaf tasarım ürünü gözleriniz önüne seriliverecektir.

Apple Car

Nedir işin aslı?

Bir ay kadar önce ABD’nin önemli bazı kentlerinde, üzerlerinde tuhaf donanımlar ile birkaç minivan kameralara yakalandı. Yapılan araştırmalar bu araçların Apple tarafından kiralandığını ortaya çıkardı.

applevan-800x431

Her ne kadar bu donanım için haritalama amaçlı düşüncesi akıllara gelse de dikkatli bakıldığında Google’ın kendi kendine giden aracındakilere benzer lazerli döner ekipmanlar da gözden kaçmadı.

google-car-handout-videoSixteenByNine600

Kendi kendine giden sürücüsüz (Autonomous Driving) araçlarda, araç etrafında pek çok kamera yer alıyor. Kameraların haricinde etrafındaki hareketli / hareketsiz objeleri tarayan bir de lazer tarayıcı var. (O tepede dönüp duran şey rüzgar gülü değil yani). Bu konuda uzun yıllardır pek çok kurum çalışmalar yapıyor. Hatta MIT (tahmin edebileceğiniz gibi bizimki değil, bu MIT – Massachusetts Institute of Technology -) her yıl ödüllü yarışmalar düzenliyor.

Gelelim Apple’a. Apple araba yapar mı ya da yapmaz mı bilinmez. Biz yaptığını var sayarak bir şeyler düşünmeye çalışalım. Neye benzer, yenir mi içilir mi konularına…

Eğer Apple bir otomobil yapacak olursa muhtemelen girdiği her sektörün başına gelen, otomotiv sektörünün de başına gelir ve pek çok otomotiv devi batar. GM, VW gibi onlarca marka sahibi üreticiler ise Apple ile rakebet edebilmek için kendi özel modellerini geliştirirler. Kesin Samsung da bir şey yapar ama malzeme olarak plastiği seçer.

Porsche, Ferrari gibi spor veya Land Rover gibi arazi için bir şey olmaz Apple’ın otomobili. Daha çok küçük bir ailenin ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede, ortalamanın altında bir bagaj hacmine sahip, akıllı mı akıllı, dünya ile bağlı bir minivan akıllara geliyor. Kendi kendini süren bir otomobil olursa aklıma gelenleri sonraya saklıyorum şimdilik. Elektrikli olacağı kesin ama ne yenilik getirecek onu çok merak ediyorum.

Bir de Apple’ın öyle çok parası var ki, neden Tesla gibi bir şirketi alıp (Apple bir araç yapacak olsaydı muhtemelen Tesla’nın Model S’ine benzerdi) bunun üzerinden gitmiyor diye de kafamda tilkiler dolanmıyor değil.

icar

Pek çok teknoloji ile tıka basa doldurmak yerine en akıllıca olanları seçerler. Bir de korkarım yapması beklenen temel şeyleri ilk modelleri yapmaz. Hatırlarsanız ilk iPhone modeli MMS ve 3G desteklemiyordu. Umarım silecekleri iCar 2.0 güncellemesini beklemeden eklerler. Görüntülü görüşme yıllarca, Apple mükemmeliyetine yakışmayacağı için gelmemişti. Bir geldi pir geldi ama o zamana kadar iPhone ile görüntülü görüşme mümkün değildi. Düşünsenize adamların “silecekler yeterince mükemmel değil, daha iyisini bulalım” derken 2 yıl sonra eklendiğini…

Nerede Satılır Bu Apple Car?

Öyle ya, mağazalara sokamazsınız. Hayır sığdırsalar bir türlü, renkleri sergileyelim derken başka şeye yer kalmaz. Demek ki ayrı mağaza açacaklar. Bu meretin dağıtımı nasıl yapılacak? Turkcell’den kontratlı da alınmaz ki… Hem çıkınca sadece önce ABD’de çıkar. Bir arkadaşa “gelirken cebine at getir iki tane” de denmez… Resmi satışı ülkemizde başlasa varı yoğu satma telaşına girişiriz üstüne… Tüm zenginler Range Rover’larını garaja bırakıp bunu mu sürecek? Hani ilk onlarda olacak ya… Bir de işin vergi konusu var. Bugün ülkemizde satılan standart bir aile otomobili, VW Golf. Başlangıç fiyatı 55.000 TL. Alman bunun AR-GE sini yapıyor. Milyar dolarlar harcıyor. Üretiyor ve kârını ekleyip ülkemize sevkediyor. Aracın fiyatı 31.674,17 TL. Gerisi mi? ÖTV, KDV, MTV ve bir sürü başka ıvır zıvır. Sanırsınız VW motoru koymayı unuttu, bizimkiler burada ekledi, bunun bedelini istiyor. Az biraz düzgün bir şey alayım diyecek olursanız Türkiye’deki binlerce ailenin ancak rüyalarını süslüyor…

Ekran Resmi 2015-02-16 21.25.41

Velhasıl kelam bunun gibi bin türlü soru var aklımda. Ama en çok şu kendi kendine gitme meselesi kafamı kurcalayıp duruyor. Düşünsenize İstanbul trafiğinde bunu. “Siri, beni eve götür” diyorsunuz, burası iyi ama Mecidiyeköy kilit. Seninki güvenli mesafeyi ayarlayayım derken önüne sağdan soldan (hatta bazı durumlarda emniyet şeridinden, üstten/alttan) bile giren olur. Sen kullansan belki bir saatte çıkarsın belki ama o iki saatte zor alır yolu. Market arabasında su, Nescafe, çay satanlardan kaçayım derken yandaki taksiciye aynayı hediye etmesin diye dua ederiz artık.

Şaka bir yana, söylentilere bakılırsa Apple bu konuda epey ciddi çalışıyor. Tesla ile sürekli görüşüyorlar. Belki tüm bunlar yanlış alarm çıkacaktır. Apple araçlar için CarPlay’i farklı bir boyuta çıkartmak için uğraşıyor da olabilir. Ne olursa olsun, eğer Apple gerçekten bir otomobil yapıyorsa 3-5 yıla kadar somut bir şeyler (patent, tasarım, tedarikçi sızıntısı vs) görmeyi beklemiyorum. Çin’de üretilmeyecektir nede olsa. Haliyle Mac Pro veya Apple Watch gibi, sahneye çıkana kadar kimsecikler bir şey yazamayacak hakkında. Biz de ancak burada olduğu gibi tahminler ve eğlenceli dokundurmaların ötesine geçemeyeceğiz.

Apple’ın otomobil yapması gerekli mi? Neden yapsın veya neden yapmasın soruları bile ayrı ayrı tez konusu olabilecek kadar derin. En güzeli biz burada kendi aramızda uçmaya devam edelim. Her zaman olduğu gibi dilediğiniz gibi yorumlamakta özgürsünüz. Aşağıdaki alan bunun için var. Düşüncelerinizi, aklınızdaki soruları yazın, hep birlikte tartışalım. Söz sizde.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

  1. apple araba yaparsa en az volvo kadar sade , şık ve karizmatik ama iphone kadar tüketime yönelik bi ürün olur. İnatla aliminyumdan yaparlar, muhtemelen kaputu açılmaz :) yetkili servisi sadece istanbul’da olur sikecek suyu için servise gitmek gerekir :))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.