Apple Pay Nisan İtibariyle Avrupa’da

-

Visa Europe, Avrupadaki temassız ödeme terminallerinin, Apple Pay yetkilendirme sistemini Nisan ayından itibaren destekleyeceğini duyurdu.

Türkiye’de ve Avrupa’da birkaç yıldır temassız kredi kartları kullanılıyor. Hatta ülkemizde trink, bip, dıt vb değişik isimler ile aynı kartları çeşitli kuruluşların dağıttıklarını hatırlarsınız. Yetkilendirme sistemi, temassız mobil ödeme çözümlerinin kalbi. Mevcut kartlar tüm kart bilgisini ödeme yapılan terminal ile paylaşıyor. Apple Pay’de ise tam tersine tek kullanımlık kodlar terminale iletiliyor. Haliyle ne işletme, ne bankanız ne de Apple hangi ürün veya hizmeti ne kadara, nereden aldığınızı bilmiyor.

Apple Pay şimdiye kadar ABD’de kullanılıyordu. Visa’nın yaptığı açıklama ile Nisan ayının ortasından itibaren Apple Pay Avrupa’da da her an kullanıma açılabilir. Şu an sadece ABD’de 80’den fazla banka, kredi bürosu ve diğer finansal kuruluş Apple Pay’i destekliyor ve Apple Pay ile çalışmak isteyen bankaların sayısı her gün artıyor.

Apple’ın bu konuda resmi bir açıklaması bulunmuyor ancak İngiltere’deki bazı bankaların bu yılın ilk yarısı bitmeden Apple Pay’i destekleyeceğine dair bazı kaynaklardan resmi olmayan bilgiler bulunuyor.

Umarız en kısa zamanda ülkemizde de gerek webden gerek fiziksel mağazalardan yaptığımız alışverişlerde bu hızlı ve güvenli ödeme yöntemini kullanmaya başlarız.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.