Apple Pay Nisan İtibariyle Avrupa’da

Visa Europe, Avrupadaki temassız ödeme terminallerinin, Apple Pay yetkilendirme sistemini Nisan ayından itibaren destekleyeceğini duyurdu.

Türkiye’de ve Avrupa’da birkaç yıldır temassız kredi kartları kullanılıyor. Hatta ülkemizde trink, bip, dıt vb değişik isimler ile aynı kartları çeşitli kuruluşların dağıttıklarını hatırlarsınız. Yetkilendirme sistemi, temassız mobil ödeme çözümlerinin kalbi. Mevcut kartlar tüm kart bilgisini ödeme yapılan terminal ile paylaşıyor. Apple Pay’de ise tam tersine tek kullanımlık kodlar terminale iletiliyor. Haliyle ne işletme, ne bankanız ne de Apple hangi ürün veya hizmeti ne kadara, nereden aldığınızı bilmiyor.

Apple Pay şimdiye kadar ABD’de kullanılıyordu. Visa’nın yaptığı açıklama ile Nisan ayının ortasından itibaren Apple Pay Avrupa’da da her an kullanıma açılabilir. Şu an sadece ABD’de 80’den fazla banka, kredi bürosu ve diğer finansal kuruluş Apple Pay’i destekliyor ve Apple Pay ile çalışmak isteyen bankaların sayısı her gün artıyor.

Apple’ın bu konuda resmi bir açıklaması bulunmuyor ancak İngiltere’deki bazı bankaların bu yılın ilk yarısı bitmeden Apple Pay’i destekleyeceğine dair bazı kaynaklardan resmi olmayan bilgiler bulunuyor.

Umarız en kısa zamanda ülkemizde de gerek webden gerek fiziksel mağazalardan yaptığımız alışverişlerde bu hızlı ve güvenli ödeme yöntemini kullanmaya başlarız.

Tagged With: , , ,