Apple Samsung’u işten çıkartıyor

-

Yıllarca tecrübesini, tasarımını, fikrini açtığı Samsung’un bu günlere gelmesindeki en büyük yardımcısı, rakibi ve aynı zamanda iş vereni Apple, yeni işlemcileri için Samsung’u işten çıkartıyor

iPhone-5S-6-A7-Chip-Could-Be-Made-by-TSMC-at-US-Plant-2

Uzun zamandır Apple’ın işlemci üretimi konusunda Samsung’u devre dışı bırakacağına dair dedikodular yayınlıyoruz. Şimdiye kadar pek çok isimsiz kaynaktan üretimin TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) ‘e geçeceği bilgisi “dedikodu” olarak bu sayfalarda yer aldı.

The Korea Times, Apple’ın A serisi işlemci tasarımının fason üretimi konusunda Samsung ile anlaşmasını sonlandırdığına dair bir haber yayınladı. Üretimin daha önce dedikodularda adını duymaya başladığımız TMSC tarafından üstleneceği de haberde yer alan bir başka bilgi.

The Korea Times’a göre A7 işlemcilerin üretimi için hala oldukça fazla zaman var ve önümüzdeki yılın ilk yarısı geçmeden önce üretilmeyecekler. Üretim başladığında ise Apple’ın tasarladığı 20-nanometrelik işleme teknolojisi TSMC tarafından fason olarak Apple için imal edilecek.

Elbette bu durum Samsung için hiç de iyi bir senaryo değil. Sadece Apple’a yaptığı üretim ile milyarlarca doları kasasında gören Samsung’un canı, anlaşma sona erip imalat durduğunda biraz acıyacak.

Samsung bir şekilde A7 çiplerin üretimi için Apple ile anlaşamazsa Samsung’un en büyük sistem çipi imalat bölümü kapatılacak. Bu durumu Samsung’un hiç istemediğini, gazeteye konuşan bir Samsung çalışanı; Apple’ın siparişlerinin Samsung’un yarıiletken işine büyük katkı sağladığını vurguluyor.

Apple’ın bir süredir üretim konusunda Samsung’u devre dışarı bırakmayı istediği biliniyor. Daha önce TSMC’nin üretim konusunda Apple’ın devasa ihtiyacını karşılamakta zorluk yaşadığı da bir başka gerçek.

İş anlayışını Samsung’a öğreten Apple’ın bu hamle için çok geç kaldığını düşünenler de var, işi öğrendikten sonra böyle büyük bir şirketin Apple ürünlerini kopyalamasını doğal bulanlar da…

Tahminlerim doğru çıkarsa ve üretim konusunda yükü TSMC devralırsa iOS cihazlarını normal periyodundan bir – iki ay daha geç görebiliriz. Haftalarca yaşanabilecek stok sıkıntısı da cabası. Elbette bir süre sonra işler yoluna girecektir ama bu süreçte satışa sunulacak olan cihazları bekleyenlerin durumdan pek de memnun kalacaklarını sanmıyorum.

Apple’ın üretimi yavaş yavaş ABD’ye kaydıracağı dedikodusu da dinmiş değil. Geçtiğimiz yıl sonunda Apple 2013′de Bazı Mac’lerin Üretimini ABD’de YapacakTim Cook Apple’ın Geleceği Hakkında Konuştu ve Mac mini üretimi ABD’ye taşınıyor başlıklı yazılarda da konuya değinmiştik.

Maliyet olarak ilk aşamada daha yüksek fiyatlara mal olmasından ziyade üretim hızı ve bu tip bir üretim için kalifiye iş gücünün ABD’de bulunmayışı Apple’ın üretimi doğuya kaydırmasının en büyük sebebi. Samsung, Foxconn ve TSMC gibi kuruluşların organize iş gücü, Apple gibi devlerin akla hayale sığmayacak ölçeklerdeki ihtiyaçlarını bile karşılamaya zorlanırken ABD’de veya diğer batılı ülkelerde bu sistemi oturtmak yıllar sürecektir.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.