Apple Store, Zorlu Center [ Büyük Açılış ]

-

zorlucenter_hero

Merhaba. önceki gün -04.04.2014- gerçekleşen Friends and Family etkinliği ve dün sabah -05-04.2014- katıldığımız büyük açılış ile Apple’ın ülkemizdeki ilk mağazası olan Zorlu Center Apple Store artık tüm ziyaretçilere resmen açılmış oldu. Yaklaşık iki yıldır mümkün olduğu kadar yakından takip ettiğimiz mağazanın kaba inşaatından bu zamana kadar geçen sürede neler olup bittiğini anlattığımız yazılar binlerce kişi tarafından okundu. Alışveriş merkezinin adının bununla bir ilgisi yok fakat çoğunuzun bildiği gibi “zorlu” bir açılış süreciydi. Sizlere bu süreçten, alışveriş tecrübesinden, mağazadan ve elbette büyük açılıştan kısaca bahsetmek istiyorum.

Yukarıda da bahsettiğim gibi açılış süreci biraz sancılıydı. Pek çok teknik aksaklık meydana geldi. Kesinlikle kulaktan duyma olmayan bilgilere göre açılış iki kez ertelendi. Aşağıda bize yapım aşamasından pek çoğunu ilk önce Elma Dergisi okuyucularının gördüğü birkaç fotoğraf paylaşıyorum.

apple_store_turkiye_elma_dergisi

 

IMG_0938

 

fotoğraf

 

elma-dergisi-batuhan-apple2

 

apple-store-istanbul-2-640x361

 

IMG_4341

Açılış süreci ile ilgili detayları Apple Store Zorlu Center’a Açılıyor (Güncellendi) başlıklı yazıda bulabilirsiniz.

İki kata geniş geniş yerleşmiş olan Apple Store kesinlikle diğer Apple Mağazalarından farksız. Sadece büyük, geniş ve alabildiğine cam kaplı. Resmi olmayan bilgilere göre Zorlu Center Apple Store şimdiye kadar bu kadar çok cam kullanılan ilk Apple mağazası. Ancak New York 5. Caddedeki ünlü Apple Store veya Shanghai’daki cam blok sahibi diğer Apple mağazalarının aksine bizim mağazamızın cam bloğu sadece süs. Cam bloğun üstünü düz beyaz zeminde yer alan büyük, siyah bir Apple logosu süslüyor. Logo sadece havadan veya alışveriş merkezinin meydana bakan üst katlarından görünebiliyor. Bu cam bölümde herhangi bir giriş bulunmuyor. Girişler avm içindeki katlarda yer alıyor. Zorlu Center Meydan bölümünden girişte sizi asma kat karşılıyor. AVM’nin tam kalbindeki mağazayı görmemek imkansız.

IMG_5775

Herhangi bir ek bulunmayan dört parça camdan yapı Apple’ın sadeliğini fazlaca yansıtsa da sadece yukarıdan görülebilen Apple logosu açılışa katılan arkadaşlarımızla tartışmamıza neden oldu. Kendimizi bu dört dev cam blok üzerinde bir logo olmalı mı olmamalı mı tartışırken bulduk. Şahsi görüşüm ise; “böyle gayet iyi” oldu :) O kadar sade ki, ilk bakışta varlığını görebilmek oldukça zor.

20 bin metrekare alana geniş geniş yayılmış mağazanın karşılıklı iki tarafında giriş kapıları, diğer yanlarda ise cam merdivenler bulunuyor. Merdivenlerin olduğu bölümlerde aksesuarlar duvarlar boyunca sergileniyor ve bazı çeşitleri göremesek de oldukça zengin bir koleksiyon bizleri bekliyor.

IMG_5798

Büyük açılıştan bir gün önce de Apple Store’daydım. Mağaza çalışanlarının aileleri ve arkadaşları için hazırlanmış bir etkinlik vardı. İsmi listede olanlar bilekliklerini takarak mağazaya girdi ve hem herkesten önce mağazayı gezdi hem de alışveriş yaptı.

apple store zorlu center friends and family from Mehmet Avincan on Vimeo.

Açılış günü sabah 8.00 de Zorlu Center’a gidip yerimizi aldık. Bizden daha erken gelenler -ki yaklaşık 100 kişilik bir grup- vardı. Su, kahve ve çay ikramı yapan mağaza görevlileri, sıra şeritlerinden ayrılmanızı denetleyip sıraya kaynak konusunda tavizsiz güvenlik görevlileri dört bir yanda idi. Asma kata ineceğimiz merdivenlere doğru cam yapının etrafında oluşturulan kuyruk uzadıkça uzadı. Bir saat içinde 300 kişinin üzerine çıkmıştı ki artık bu sadece bizim buluduğumuz yerden görünenlerdi. Sıra hattı genişletildi ve girişten önce göz kararı bin kişiden fazla Apple meraklısı içeri girmek için sabırsızlanıyordu.

str

IMG_5862

IMG_5880

Biz dışarıda beklerken mağazadan tempolu alkışlar yükseliyordu. Birkaç kez çalışanlar mağazadan çıkıp koşarak yanımızdan geçtiler ve klasik selamlamalarını yaptılar. Bazı çalışanlar ise sürekli gelenlerin halini hatırını sorup bir ihtiyacı varsa gidermeye çalışıyordu.

IMG_5955

Apple’ın önümüzdeki etkinlikte ve web sitesinde kullanacağı görseller için çekilen video ve fotoğrafların herhangi bir telif problemine yol açmaması için katılımcıların imzalı beyanını alan çalışanlar da gözden kaçmadı.

IMG_5949

Nihayet saat 10 a doğru büyük bir kalabalık grup ile birlikte mağazanın girişine yönlendirildik. Geri sayımın ardından kıyamet koptu ve büyük bir coşkuyla Apple meraklıları mağazaya girmeye başladı. Müzik eşliğinde danslarla bizleri karşılayan çalışanlar girişte isimleri tezahürat ederek girenleri selamlayan bir koridor oluşturmayı ihmal etmediler.

Apple Store, Zorlu Center’a Giriş from Mehmet Avincan on Vimeo.

Yurt dışından alışık olduğumuz bu güzel anları ne kadar tarif etsem az gelir. Hani bazı anlar vardır, ne söylerseniz söyleyin yaşamayan bilemez. Bu da kesinlikle o anlardan biri olarak hafızalarımızdaki yerini aldı.

IMG_5903

IMG_5895

Girişte hediye edilen açılış hatırası t-shirt lerimizle mağazayı gezmeye başladık. İçeride gezenlerin rahatsız olmaması için gruplar halinde alım yapıldı ve binlerce kişi kalabalığa rağmen mağza içinde kesinlikle bunalmadı. Biraz sıcaktı ama izdiham yaşanmadı. Organizasyon öylesine iyiydi ki, açılışlarında izdiham yaşanan teknoloji mağazalarını düşününce Apple bir kez daha güzel bir ders verdi.

Her yerde Mac’ler, iPhone’lar, iPad’ler alışılmış Apple sunumu ile bizleri bekliyordu. Aksesuarlar ve yazılımlar da elbette unutulmamış. Çalışanların aylardır sıkı bir hazırlık sürecinden geçtikleri belli. Anın tadını çıkardık ve kimseyi yormadık :) İlerleyen günlerde çalışanları testten geçireceğimizi anlamışsınızdır.

Farkettiğimiz bir güzel ayrıntı ise çalışanların özenli seçilmiş olmasıydı. Sanki bir genetik havuzuna düşmüşsünüz gibi hissettiren bu seçimi hayretler içinde yorumladık. Hepsinin ortak noktası güleryüzlü, sempatik tavırları ve hevesli görüntüleriydi.

IMG_5890

Kalabalıktı açılış ama kuru kalabalık değildi. İnsanlar alışveriş yapıyordu. Ürünler ve hizmetler hakkında bilgi almaya çalışanlar, etkinlik zamanlarını öğrenmek için çabalayanlar gördük. Çocuk alanlarında miniklere özel uygulamalarla dolu iPad’leri kurcalayan minicik puflara oturmuş amcalar, teyzeler vardı. Bazı temel sorularda hata veren çalışanlar da vardı, MacBook’unu servise getirmiş müşteriler de. Karnaval gibi bir açılış oldu kısacası. Onlarca istek ve beklenti ile mağaza dolup taştı. Sanırım en komik yüz ifadeleri hediye t-shirt kutularını iPhone sanıp heyecan yapanlarınki oldu. Öyle ki, bu durum kısa sürede efsane oldu. Bir ara verip mağazadan ayrıldığımızda henüz içeri girememiş olanlardan gelen “ilk girenlere iPhone vermişler” söylemleri kulaklarımızda yer aldığında artık şaşırmıyorduk.

IMG_5891

İlk üç saat içinde sanırım dört binden fazla kişi mağazaya girmişti. Bu kadar yoğun bir talebi inanın beklemiyorduk.

Açılış öncesi ve sonrasında yeni arkadaşlarımız oldu. Atmosfer öyle güzeldi ki aynı arzuda yüzlerce kişi ile bir arada olmak kesinlikli tarifsiz bir duygu. Elma Dergisi okuyucuları da oradaydı. Bizi yakalayıp fotoğraf çektirenler, “acaba siz Elma Dergisi’nden misiniz?” diye soranlar, tanışmaya çalışanlar vardı. Keşke önceden bir başka etkinlik daha ayarlasaydık diye geçti içimizden. Tanışmak istediğimiz ancak gerek anlık bilgi paylaşımı, gerek ortamın heyecanından görüşmek istediğimiz çok sayıda okuyucumuz ile bir araya gelemedik. Sadece bizimle tanışmak için bile gelenler vardı. Bu bize İstanbul’da ilk fırsatta bir etkinlik planlamamız gerektiğini hatırlattı. Küçük bir grup ile birlikte ikinci kez mağazayı ziyaret edip gözümüzden kaçırdığımız diğer detayları da inceledik.

Etkinliğe katılamamış okuyucularımız için Elma Dergisi’nde bir canlı paylaşım yapmaya çalıştık. Akış halinde fotoğraflar ve videolar yayınladık ve açılış öncesini sırasını ve mağazaya girişten sonraki kısa bir anı canlı yayınla aktardık. Mağaza dışında 3G ve Apple’ın kablosuz interneti arasında gidip gelen bağlantı ve iletişimden kaynaklanan istemediğimiz bazı kesintiler gerçekleşse de kollarımızda güç kalmayana kadar çekimi sürdürmeye çalıştık. Hatta içeri girdiğimizde bir ara Mac’lerden birinden yayın yaptık ve oldukça komik anlar yakaladık.

Apple Store, Zorlu Center kesinlikle övgüyü sonuna kadar hak eden bir alışveriş tecrübesi sunuyor. Bu yüzden açılışa kısaca değinmek istediğim bu yazıdan sonra ilerleyen günlerde detaylı bir mağaza tanıtımı yapmazsak içimizde kalır. Açılışta dağıtılan Ziyaretçi Kılavuzu, mağaza ve açılış ile ilgili birkaç görüntü paylaşıp yazıyı sonlandırayım. Anlatılacak öyle çok detay var ki, geçiştirmek istemiyorum. Zamanla hepsini paylaşacağım fakat mutlaka en kısa zamanda gidip ziyaret etmenizi ve bu güzel yeri kendi gözlerinizle görmenizi tavsiye ediyorum.

Açılışa gelen, bize katılan tüm arkadaşlarımıza tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Görüşmek, tanışmak için fırsat bulamadığımız arkadaşlarımıza ise en kısa sürede bir etkinlik ayarlayacağımızın sözünü verip gönüllerini almaya çalışayım. Apple Store hakkındaki düşüncelerinizi, ziyaret öncesi veya sonrası yorumlarınızı aşağıda bekliyoruz. Yazıyı aşağıdaki sosyal medya bağlantıları ile paylaşarak daha çok Apple takipçisinin okumasını sağlayabilirsiniz. Görüşmek üzere…

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

3 YORUMLAR

  1. çok güzel bir yazı. Hissederek yazmışsınız ve ben fazla Apple(Jobs) hayranı olarak duygulanmadığımı söylesem yalan söylemiş olurum.. Büyük bir problem yaşadığım için gidemedim lakin birazdan gitmek için yola çıkacağım. Elinize emeğinize sağlık.. Dünyanın en büyük şirketini(benim için) ziyaret edebilme ayrıcalığı beni o kadar mutlu ediyor ve duygulandırıyor ki. Bu duyguları yaşamamıza izin verdiği için birkez bir kez ve sonsuza dek Teşekkürler Steven Paul Jobs.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.