Türkçe Siri Geliyor!

Amerika’dan gelen haberler bizleri oldukça sevindirecek türden. Macrumors’un haberine göre Apple, Amerika kariyer sitesinde, içlerinde Türkçe’nin de dahil olduğu 7 dil için Siri Mühendisleri arıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün son Apple ziyaretinde, Tim Cook’tan özellikle Türkçe Siri’yi rica etmesinin üzerinden yaklaşık 1 yıl sonra Apple, bizi sevindireceğe benziyor. Fakat üzülerek belirtmeliyim ki, Siri’nin Türkçe konusması en erken 2015-2016 yılını bulur. Muhtemelen iOS 10 ile birlikte Türkçe Siri tanıtılır diye düşünmekteyim.Apple, Türkçe ile birlikte, Rusça, Norveççe, Danca,Arapça, Brezilya Portekizcesi ve son olarak Tayca konuşmasını bilen yüksek motiveli ve bazı yazılım yeteneklerini aday mühendislerde aramakta.

Siri’nin yeni dilleri öğrenmesi ve anlaması için gelin ve Siri’ye öğreten takıma katılın. Biz, kendimizi, geleceğin teknolojisini getirmeye adayan çok çeşitli ve tutkulu bir grubuz.

Ekran Resmi 2014-06-23 23.51.26iOS 8 ile gelecek olan dikte özelliğinden sonra genel düşünce, Siri’nin yakın zamanda gelebileceği idi. Bu iş ilanıyla Türkçe konuşabilen Siri artık ufukta görüldü diyebiliriz. 2014 son çeyrekte tanıtılması muhtemel yeni ürünler ile birlikte Siri, daha fazla hayatlarımıza girecek. Gelecekte oluşacak iPhone-iWatch entegrasyonu bile beni heyecanlandırmaya yetiyor. Siri’nin şu anlık konustuğu diller: İngilizce, İspanyolca, Çince, Fransızca, Almanca, Japonca, İtalyanca ve Korece.