Apple, Türkiye’ye Gelince Neler Değişecek?

-

BWnqPzdIEAARa5C.jpg-large

Yıllarca Apple’ın Türkiye’ye gelmesini bekledik. iPhone’un Türkçe dil desteği sunduğu gün işlerin değişmeye başladığının habercisi gibiydi. Apple’ın Türkiye’de ofis açması, yerleşik Türkçe OS X, Türkçe uygulamalar derken iTunes’un Türkiye’ye geç de olsa gelişi ile şenlendikçe şenlendik. Apple’ın ülkemizdeki iki önemli adımı, Online Mağaza ve ilk Apple Store’a da artık sayılı günler kaldı.

Apple Online mağazanın 22 Ekim’de, Zorlu Center’daki Apple Store’un ise 2014’ün ilk çeyreğinde açılması bekleniyor. Peki Apple, Türkiye’ye bu iki önemli unsur ile girdikten sonra hayatımızda neler değişicek?

Fiyat Politikası

Öncelikle fiyatlar konusunda konuşalım; Muhtemelen en çok merak edilen konulardan biri fiyatlarda bir iyileşme olup olmayacağıdır. Forumlarda, sosyal paylaşım sitelerinde bu konu Tim Cook Apple Store Türkiye’ye geliyor dediğinden beri hız kesmeden tartışılıyor. Fiyatlar ile ilgili tutarlı beklentiler, aşırı bir değişikliğin olmayacağı yönünde, fiyatların APR (Apple Premium Reseller) ile  hemen hemen aynı olması bekleniyor. ABD fiyatlarını baz alarak ülkemizdeki fiyatların fahiş olduğunu söylemek pek doğru olmaz. İngiltere ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinin Apple Mağazalarındaki satış fiyatlarına bakarak ülkemizdeki fiyatları, garanti şartlarını da göze alarak değerlendirmek daha mantıklı olacaktır.

En uygun yerler yine Vatan Bilgisayar, Media Markt, Bimeks, Teknosa, Electroworld vb. teknoloji marketleri olacak gibi görünüyor.

Yurt dışında da durum bu şekilde. Apple ürünleri, Apple Mağazaları’na göre teknoloji marketlerde, -genellikle kampanya zamanlarında- bir miktar daha ucuza satılıyor. Hatta bazen bu fark oldukça ciddi miktarlara çıkabiliyor.

Apple Store Çalışanları

Uzun zaman boyunca pek çok APR çalışanı ile muhatap oldum, bunların bir kısmı güler yüzlü bir kısmı ise  somurtkan tiplerdi. Sadece somurtmaları yetmezmiş gibi bazı detaylarda size cevap veremeyecek kapasitede olmalarını görmek elbette üzücüydü. Apple’ın kendi çalışanları ise hem konulara hâkim hemde güler yüzlü. En azından yurt dışındaki pek çok mağazada ortalama durum bu şekilde.  Mağazaya gidip istediğiniz kadar oradaki ürünleri kurcalayabiliyorsunuz, çalışanlara sorularınızı sorabiliyorsunuz ve siz istemeden kimse sizi rahatsız etmiyor. Konu hakkında daha önce Mehmet Terziler’in Apple Mağaza Rehberi başlıklı yazısını kaçırdıysanız mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Servis

Apple’ın sıkı eğitimlerinden geçen Genius’ları, parça değiştirmeyi gerektirmeyen onarımları en kısa sürede yapmaya çalışıyor, parça değişimi gerektiren tamirlerde ise Apple yedek parça üretmediği için belli bir miktar karşılığında bozuk ürünü yenisiyle değiştiriyor.

Mağazanın olmadığı ve Apple’ın reseller’ı olmayan, sadece Online mağazanın olduğu yerde Apple’ın yetkili teknik servisleri bulunuyor. Mağazaların olmadığı şehirlerde yaşanan teknik sorunların çözümü için Apple yetkili teknik servisleri devreye giriyorlar.

meet_genius

Ürün Temini

Ne kadar Apple, Türkiye’de mağaza açsa bile bazı Apple ürünlerinde bir süre ilk partinin geldiği grupta olacağımızı sanmıyorum. Şimdiki gibi ikinci veya üçüncü gruplarda olacağız. Pek çok ürün öncelikle sadece ABD’de ve bazı Avrupa ülkelerinde satışa sunuluyor. Elbette Apple Store bulunmayan ülkelerden daha erken geleceği kesin fakat örneğin iPhone 6 ABD’de satışa sunulur sunulmaz Türkiye’de de satışa sunulmasını beklememekte fayda var.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

4 YORUMLAR

  1. Bence Apple Store’un olması gerçekten çok önemli… Çünkü Samsung’un neredeyse artık her yerde mağazası var ve bizim sadece “1” tane bile Apple Store’umuz yok. Bence Apple Store’un olması insanların Apple’ın ne kadar profesyonel çalıştığını göstericek bir olgu.

  2. Bence fiyat politikasinda bir iyilesme olmayacak , ve yeni cikan ürünleri dünya ile ayni anda satin alabilme imkanida olmayacak , gelismis ülkeler yine öncelikli olacak , apple store parca ve aksesuar tedarik etme acisindan güzel , i tunes a gelince cok iyi yurt disindaki i tunes lardan 12 euro ya indirdiginiz albüm türk i tunes da sadece 12 -14 lira

  3. Apple store un acılmasın en buyuk avantajı global garanti…şimdilik turkiye tahmini satıs fiyatları vergiler dahil 1100$ buluyorki bu ki abd fiyatı 650$ olan bi cihaz için gayet yuksek bi fiyat..kaldıkı turkiyede ki garanti sartları ve tuketiciyi koruma her nekadar mesafe kat etsede amerika dan daha asagı seviyede dolayısıyla daha az maliyetli..bu nasıl maliyete ek yuk bindirecek onuda anlamadım…turkiyede odenen vergiler %25 otv +%18 kdv dir ancak diğer ulkelerde de bu tur vergilerin oldugunu hatırlatmak isterim..nakliye ise butur ufak ve hafif bi urun için konusulmaz bile..bence eger operatorler ve apple yuksek fiyattan satısa sunarlarsa bu senede turkiyede gecmiş senelerdeki satıs rakamlarını yakalayamayacaklar..bilinçlenen tuketici..yurtdısına gidip gelmenin ucuzlaması..paralel ithalatın hızlı ve rekabetçi olması..bunun nedenlerinden..Apple da bi rapor alır elbet turkiyedeki iphoneların kacı kendi direk ithalatı değil diye..;)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.