Apple TV UI 5 yıl öncesine ait

-

Yeni iPad’in gölgesinde kalan Apple TV’nin yeni yazılımı aslında pek de o kadar yeni değilmiş. Eski Apple TV mühendislerinden biri, yeni Apple TV UI (user interface/ kullanıcı arabirimi)’nin, beş yıl önce Steve Jobs’un çöpe attığı eski tasarımlardan birine ait olduğunu söyledi.

Michael Margolis adlı eski mühendis, Twitter’daki bir diyalog esnasında paylaştığı bu bilgi ile birlikte bir cümle daha kurmuş.

Bu “Yeni(!)” tasarımın 5 yıl önce yapıldığını ancak Steve Jobs sevmediği için kullanılmadığını söyleyen Margolis;

‘Artık kötü tasarıma “hayır” diyecek kimse yok’ diyerek Apple’a göndermede bulunmuş.

Apple’da bir şeylerin değişeceği zaten belliydi. Artık kaptan farklı. Ancak bu iddalar doğru ise ve gerçekten yeni ve daha iyi bir tasarım yapmak yerine eski arayüzlerden biri kullanıldıysa bu beni gelecek için düşündürmeye yeter de artar bile.

Yeni yazılımı neredeyse bir hafta sonra yükleyip test etme fırsatı bulabilmiştim. Yazılımda hoşuma giden tek şey desteklenen diller arasında Türkçe’nin de artık var olmasıydı. Bunun dışında kullanım alışkanlığı yüzünden yenisine pek fazla ısınamadım. Malesef beğenmedim. Dikkat etmişsinizdir, Apple TV ülkemizde pek yaygın kullanımı olmadığı için neredeyse Apple TV ile ilgili her haberi paylaşırım ancak yeni yazılımı haber yapmayı düşündüysem de elim klavyeye gitmedi. Taslak bir başlık olarak kaldı, yayınlamadım. Kimileri bu renkli tasarımı sevmiş olabilir ama ben fazla Samsung/ Android benzeri buldum. Bu son haber çıktığı zaman da paylaşmadan edemedim. Apple TV kullanan okuyucular da yorumlarını paylaşırlarsa sevinirim.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

5 YORUMLAR

  1. ‘Artık kötü tasarıma “hayır” diyecek kimse yok’ diyerek Apple’a göndermede bulunmuş.

    Arkadaşlar bende bundan korkuyordum sanırım apple yine newton cihazı üretilen yıllarına dönüyor.Steve jobsu çok arayacağız çok.

    • Vallaha bende korkuyorum bir Apple fan olarak. İnşallah şuan ki çizgiden şaşılmaz çünü Apple bu konuma bir günde gelmedi. Sjnin hergün üstüne bir şeyler koyarak geliştirdiği bir şirket Apple ve yanılmıyorsam ilerlemesini de buna borçlu. Sonuçta gidip Samsungun motorolanın CEO’su tanıtım yapmaz ama SJ yapıyordu. Apple tam bir SJ mirası…

  2. Gelecek için kötümser bir havaya bürünmemek lazım. Sonuçta 5 sene önce ne iPhone’un başarısı ne de iPad’in başarısı vardı. Bu süreçte iOS’in arayüzü insanlar tarafından çok beğenildi. O zaman hayır denilen bir duruma sonradan evet denmesi bu gibi durumlarda normal olabilir. Çünkü Apple TV’nin son arayüzü iOS’in arayüzünü hafiften de olsa andırıyor.

  3. Herkes zaten “Apple Steve Jobsdan sonra bozdu” demek için hazırda bekliyor. Bizim de içimizde acaba mı öyle olur mu diye bir korku yok desek yalan olur. Ama daha ortada bişey yokken de karamsarlığa kapılmamak lazım. Bütün bu başarılar ekip işi miydi yoksa Steve tek başına bir beyin miydi bekleyip görücez. Ben Steve gitmeden önümüzdeki birkaç yılın planını yapıp bırakmıştır diye inanmak istiyorum. Şu an tek bildiğim Apple yöneticilerinin Stevein yolunda ilerlemeleri gerektiği, ondan öğrendiklerini uygulamaları. Bu yoldan çıkmak şirket politikalarını değiştirmek intihar olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.