Apple TV UI 5 yıl öncesine ait

Yeni iPad’in gölgesinde kalan Apple TV’nin yeni yazılımı aslında pek de o kadar yeni değilmiş. Eski Apple TV mühendislerinden biri, yeni Apple TV UI (user interface/ kullanıcı arabirimi)’nin, beş yıl önce Steve Jobs’un çöpe attığı eski tasarımlardan birine ait olduğunu söyledi.

Michael Margolis adlı eski mühendis, Twitter’daki bir diyalog esnasında paylaştığı bu bilgi ile birlikte bir cümle daha kurmuş.

Bu “Yeni(!)” tasarımın 5 yıl önce yapıldığını ancak Steve Jobs sevmediği için kullanılmadığını söyleyen Margolis;

‘Artık kötü tasarıma “hayır” diyecek kimse yok’ diyerek Apple’a göndermede bulunmuş.

Apple’da bir şeylerin değişeceği zaten belliydi. Artık kaptan farklı. Ancak bu iddalar doğru ise ve gerçekten yeni ve daha iyi bir tasarım yapmak yerine eski arayüzlerden biri kullanıldıysa bu beni gelecek için düşündürmeye yeter de artar bile.

Yeni yazılımı neredeyse bir hafta sonra yükleyip test etme fırsatı bulabilmiştim. Yazılımda hoşuma giden tek şey desteklenen diller arasında Türkçe’nin de artık var olmasıydı. Bunun dışında kullanım alışkanlığı yüzünden yenisine pek fazla ısınamadım. Malesef beğenmedim. Dikkat etmişsinizdir, Apple TV ülkemizde pek yaygın kullanımı olmadığı için neredeyse Apple TV ile ilgili her haberi paylaşırım ancak yeni yazılımı haber yapmayı düşündüysem de elim klavyeye gitmedi. Taslak bir başlık olarak kaldı, yayınlamadım. Kimileri bu renkli tasarımı sevmiş olabilir ama ben fazla Samsung/ Android benzeri buldum. Bu son haber çıktığı zaman da paylaşmadan edemedim. Apple TV kullanan okuyucular da yorumlarını paylaşırlarsa sevinirim.

Tagged With: ,