Apple, Twitter’a yatırım yapmayı mı düşünüyor?

Apple, Twitter’ı bildiğiniz üzere sever. Bunun en önemli göstergesi iOS 5 de Facebook’dan önce Twitter bölümünü eklemesi. Yabancı bir gazetede çıkan habere göre Apple, Twitter’ın hisselerinden bir kısmını satın alacak ya da Twitter’a yatırım yapacak.

New York Times haberinde, Apple’ın Twitter’a milyonlarca dolar stratejik yatırım yapacağını söylüyor.

Geçen yıl Twitter’ın değeri 8.4 milyar dolardan daha azdı. Apple’ın Twitter hisselerinin yükselmesinde küçük bir payı olabilir ama Apple’ın Twitter için daha büyük yatırımlar peşinde olduğu açık.

Apple ile Twitter arasında ortaklaşma olmasının kesin bir garantisi yok. Google ile Facebook’un arası çok iyi. Apple da karşı atak olarak Twitter ile anlaşabilir. Bununla beraber yine iOS vs Android tartışmaları başlayabilir.

Times haberi yayınladıktan sonra Wall Street Journal tarafından Apple ile Twitter arasındaki ortaklaşma bir yıl önce gerçekleşti haberini yazıldı.

Apple Inc görüşmeleri ile ilgilenen bir kişiye göre, kısa mesaj servisi stratejik bir yatırım alma konusunda Twitter ile görüşmüş.

Apple ve Twitter’a yakın kişiler şirket arasında cari resmi bir yatırım veya satın alma tartışmaları olduğunu söylüyor.

Apple CEO’su Tim Cook’a göre Ping sosyal ağ ile sosyal medya hususlarından tükendi. Walter Isaacson’un Steve Jobs biyografisinin sosyal Steve Jobs için çatlayan bir somun olduğunu söylemişti.

Geçtiğimiz yıl Apple iOS ve OS X platformları için Twitter API entegre etmişti. Bu sene ise iOS 6 ve OS X Mountain Lion ile hem Twitter hemde Facebook entegrasyonu gerçekleştirildi. (OS X Mountain Lion Facebook entegrasyonu sonbaharda kullanıma başlanacak.)

Tagged With: , , , ,