Apple ürün sahibi Windows kullanıcıları

-

Yukarıdaki grafik ile Morgan Stanley, Apple’ın insanların hayatına nasıl müdahil olduğunu gözümüzün içine sokuyor. Acele etmeyin, birazdan açıklayacağım.

Bir zamanlar Microsoft’un bilişim pazarının %95’ine sahip olduğu, Apple’ınsa hayatta kalabilmek için savaş verdiği bir dönemden geçtik. O zamanlar hızlı bir şekilde tarihe karıştı fakat benim gibilere sanki daha dünmüş gibi geliyor.

Oldukça az sayıda insan Apple ürünlerine sahipti. Bugün ise durum tamamen farklı. Bir Windows PC kullanıyor olabilirsiniz fakat bunun yanında pekala bir iPad veya iPhone’unuz olabilir.

Yukarıdaki grafik, bir şekilde Windows ile çalışan PC kullanan fakat bunun yanında evlerinde bir başka Apple ürününe sahip kullanıcıları gösteriyor ve bu kullanıcıların oranı artık %70’e ulaşmış durumda.

Apple, Windows’un doğmasına sebep oldu ve kendisinden çalınan fikirler ile yapılan bir işletim sistemi ile oynadığı oyunu kaybetti. O dönem Apple’ın şirket içi karışıklıkları, Jobs’un Apple’dan kovulup animasyon filmlerine ilgi duyması vs…. Öncülüğü Mac OS yapsa da izlenen hatalı politikalar ve daha önce Apple’a program yazan Bill Gates’in fırsattan istifade ederek kafasını kullanması Apple’ı geride bıraktı.

Jobs şirkete geri döndüğünde kaybedilen oyun için üzülmek yerine oyunu değiştirmeyi tercih etti. iPod, iPhone ve ardından iPad’i tanıttı.

Bugün, Apple dünyanın en değerli şirketi ve Microsoft bir şekilde kişisel bilgisayar sistemleri pazarında ayakta kalmaya çalışıyor.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

4 YORUMLAR

  1. Justthink’e katılmakla birlikte iPod’un insanların evlerine giren ilk elma logolu ürün olduğunu düşünüyorum. İlk iPodumu aldıktan sonra bu cihaza aşık olmuş ve gece gündüz beraber yaşamıştım. Ki o dönemde devrim yaratan bir üründü. Tüm müzik arşivini cepte taşımak bilimkurgu gibi bir şeydi.

  2. Bilgisayar kullanıcları 3 ayırlır

    1 İş kullanıcıları
    2 Oyuncular
    3 İnternet kullanıcılar

    İş kullanıcıları microsoft ile devam ediyor. Oyuncuların bir kısmı konsollara yöneldi gerisi windowsda kaldı. İnternet kullanıcıları akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlara yöneldi. İş kullanıcıları ve oyuncularda normal hayatta internet kullanıcısıdır. İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmı mobil cihaz seçimini Apple ürünlerinden yana kullandı. Windows kullanıcılarındaki Apple yükselişi buna ve Apple mobil olma olayını çok iyi kullanmasında gelmektedir. Yeni internet sansür yasanız hayırlı olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.