Apple ürün sahibi Windows kullanıcıları

Yukarıdaki grafik ile Morgan Stanley, Apple’ın insanların hayatına nasıl müdahil olduğunu gözümüzün içine sokuyor. Acele etmeyin, birazdan açıklayacağım.

Bir zamanlar Microsoft’un bilişim pazarının %95’ine sahip olduğu, Apple’ınsa hayatta kalabilmek için savaş verdiği bir dönemden geçtik. O zamanlar hızlı bir şekilde tarihe karıştı fakat benim gibilere sanki daha dünmüş gibi geliyor.

Oldukça az sayıda insan Apple ürünlerine sahipti. Bugün ise durum tamamen farklı. Bir Windows PC kullanıyor olabilirsiniz fakat bunun yanında pekala bir iPad veya iPhone’unuz olabilir.

Yukarıdaki grafik, bir şekilde Windows ile çalışan PC kullanan fakat bunun yanında evlerinde bir başka Apple ürününe sahip kullanıcıları gösteriyor ve bu kullanıcıların oranı artık %70’e ulaşmış durumda.

Apple, Windows’un doğmasına sebep oldu ve kendisinden çalınan fikirler ile yapılan bir işletim sistemi ile oynadığı oyunu kaybetti. O dönem Apple’ın şirket içi karışıklıkları, Jobs’un Apple’dan kovulup animasyon filmlerine ilgi duyması vs…. Öncülüğü Mac OS yapsa da izlenen hatalı politikalar ve daha önce Apple’a program yazan Bill Gates’in fırsattan istifade ederek kafasını kullanması Apple’ı geride bıraktı.

Jobs şirkete geri döndüğünde kaybedilen oyun için üzülmek yerine oyunu değiştirmeyi tercih etti. iPod, iPhone ve ardından iPad’i tanıttı.

Bugün, Apple dünyanın en değerli şirketi ve Microsoft bir şekilde kişisel bilgisayar sistemleri pazarında ayakta kalmaya çalışıyor.

Tagged With: , , , , , , ,