Apple ve NYPD ortak oldu

i-phoneNew York’ta Apple cihaz hırsızlığı öylesine arttı ki, çalıntı cihazları geri almak için teknoloji devi şirketle birlikte çalışacak bir grup polis görevlendirildi.

NY Post’un haberine göre ne zaman bir Apple cihazı çalınsa, dedektifler cihazın sahibinden ya da çevirim içi kayıtlardan takip numaralarını elde etme girişiminde bulunuyorlar. Uluslararası Mobil İstasyon Cihaz Kimliği (International Mobile Station Equipment Identity) diye bilinen bu takip numarası sonrasında numarayı Apple’a aktaran Emniyet Müdürlüğü’ndeki memurlarla paylaşılıyor. Apple daha sonra cihazın mevcut konumuna dair New York Polis Teşkilatı’nı (NYPD) bilgilendiriyor. Polisler ayrıca Apple ile yapılan ortaklığın, cihazları çalan ve tekrar satan hırsızları yakalamaya da yardımcı olacağını düşünüyor.

Çalıntı bir iPad’in izine Dominik Cumhuriyeti’nde rastlanmış ve iPad, Santo Domingo’ya atanan bir NYPD istihbarat polisinin yardımıyla ele geçirilmiş. Bir başka olayda ise, NYPD bir otobüs durağında çalıntı iPadler sattığından şüphelenilen bir adamı Apple’ın desteğiyle ürünleri izleyerek yakalamıştı.

Olaya ilişkin

Otobüs durağını belirledik, şüphelinin kimliğini tespit ettik ve adamı tutukladık. iPad’i kurtardık

şeklinde konuşan NYPD sözcüsü Paul Browne, çalıntı Apple cihazlarının yüzde 74’ünün New York’ta tekrar ortaya çıktığını da belirtti. Çalıntı cihazların birçoğu, cihazların çalıntı olduğundan haberleri olmayan kişiler tarafından ikinci el piyasalarda satın alınıyorlar. Kaynaklar, öyle durumlarda dahi, polisin cihazı gerçek sahibine iade etmek adına cihaza el koyabileceğini belirtti.

“Lookout” isimli cep telefonu güvenlik şirketinin kurucularından Kevin Mahffey, çalıntı telefonları cihazların kendine mahsus tanıtıcılarıyla belirleme tekniğinin yıllardır bilinen bir şey ve teknik olarak basit olduğunu, zor olan kısmının ise çalıntı cihazların izinin sürülmesi adına kolluk kuvvetleriyle entegre edilmesi olduğunu belirtti.

Tagged With: , ,