Apple ve NYPD ortak oldu

-

i-phoneNew York’ta Apple cihaz hırsızlığı öylesine arttı ki, çalıntı cihazları geri almak için teknoloji devi şirketle birlikte çalışacak bir grup polis görevlendirildi.

NY Post’un haberine göre ne zaman bir Apple cihazı çalınsa, dedektifler cihazın sahibinden ya da çevirim içi kayıtlardan takip numaralarını elde etme girişiminde bulunuyorlar. Uluslararası Mobil İstasyon Cihaz Kimliği (International Mobile Station Equipment Identity) diye bilinen bu takip numarası sonrasında numarayı Apple’a aktaran Emniyet Müdürlüğü’ndeki memurlarla paylaşılıyor. Apple daha sonra cihazın mevcut konumuna dair New York Polis Teşkilatı’nı (NYPD) bilgilendiriyor. Polisler ayrıca Apple ile yapılan ortaklığın, cihazları çalan ve tekrar satan hırsızları yakalamaya da yardımcı olacağını düşünüyor.

Çalıntı bir iPad’in izine Dominik Cumhuriyeti’nde rastlanmış ve iPad, Santo Domingo’ya atanan bir NYPD istihbarat polisinin yardımıyla ele geçirilmiş. Bir başka olayda ise, NYPD bir otobüs durağında çalıntı iPadler sattığından şüphelenilen bir adamı Apple’ın desteğiyle ürünleri izleyerek yakalamıştı.

Olaya ilişkin

Otobüs durağını belirledik, şüphelinin kimliğini tespit ettik ve adamı tutukladık. iPad’i kurtardık

şeklinde konuşan NYPD sözcüsü Paul Browne, çalıntı Apple cihazlarının yüzde 74’ünün New York’ta tekrar ortaya çıktığını da belirtti. Çalıntı cihazların birçoğu, cihazların çalıntı olduğundan haberleri olmayan kişiler tarafından ikinci el piyasalarda satın alınıyorlar. Kaynaklar, öyle durumlarda dahi, polisin cihazı gerçek sahibine iade etmek adına cihaza el koyabileceğini belirtti.

“Lookout” isimli cep telefonu güvenlik şirketinin kurucularından Kevin Mahffey, çalıntı telefonları cihazların kendine mahsus tanıtıcılarıyla belirleme tekniğinin yıllardır bilinen bir şey ve teknik olarak basit olduğunu, zor olan kısmının ise çalıntı cihazların izinin sürülmesi adına kolluk kuvvetleriyle entegre edilmesi olduğunu belirtti.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.