Apple ve Samsung savaşında yeni cephe

-

 

Son günlerde patent ve mahkeme haberlerinden oldukça sıkıldım doğrusu. Yazmayı düşünmüyordum ama NBC halihazırda düzenlediği için paylaşayım dedim. En sonunda bu patent davaları yüzünden başka haber yayınlanmayacak. Apple ile Samsung arasında geçtiğimiz yıl iyice alevlenen patent savaşı kaldığı yerden devam ediyor. Samsung’un Almanya’daki patent savaşını kazanarak tablet bilgisayarını satmak için izin almasının ardından, Apple bu sefer Galaxy Nexus akıllı telefonlarının ABD’deki satışını engellemek için kolları sıvadı.

Apple, Samsung akıllı telefonlarında kullanılan işletim sistemi Android’in Dondurmalı Sandviç modelinin kendisine ait dört patent hakkını ihlal ettiğini öne sürüyor. Apple böylece, akıllı telefon piyasasında merakla beklenen Google-Samsung ortak projesi Galaxy Nexus’un satışının yasaklanmasını amaçlıyor.

Hukuki patent blogu Foss Patents’ın başkanı Florian Mueller, Apple’ın Cuma günü California Bölge Mahkemesi’ne başvuru yaptığını belirtti. Mueller’ın verdiği bilgiye göre davada ihlal edildiği öne sürülen patentler şunlar: “Data tapping patenti, Siri sesli arama ve birleşik aramayla ilgili bir patent, kaydırma kilidi patenti  ve dokunmatik ekranlar için kelime tamamlama patenti”.

Mueller, Siri’yi internette sörf yapmak için kullanabilen birleşik arama patentinin, Google’ın temelindeki arama motoru sektörü için tehdit oluşturabileceğini düşünüyor. Mueller ayrıca, arama motorunda aranacak kelimeler girilirken sözcükleri tamamlayan “kelime tamamlama patenti”nin, Google’un cep telefonlarındaki arama uygulamalarının işlevselliğini örtebileceği uyarısında bulundu.

Data tapping ise kullanıcıların e-mailden bir telefon numarası bularak arama yapması gibi, bir uygulamadan bilgi edinip başka bir uygulamada kullanması anlamanına geliyor.

HTC’NİN BAŞI AĞRIMIŞTI
Uluslararası Ticaret Komisyonu, geçtiğimiz yıl “data tapping” özelliği içeren HTC telefonlarının Apple patentini ihlal ettiğini belirtmiş ve bu ürünlere yasak getireceğini açıklamıştı. HTC, Aralık 2011’de bu uygulamaın çok nadir kullanıldığını öne sürerek, ABD yasalarını atlatmak için “geçici bir çözüm” bulduğunu açıklamıştı. Şirket daha sonra, tüm akıllı telefonlarından bu özelliği kaldıracağını duyurdu.

Kaydırma kilidi patenti ise Apple’ın Almanya’da Galaxy Nexus’un yasaklanmasını sağlamak için açtığı davanın temelini oluşturuyor. Münih Bölge Mahkemesi, Galaxy 10.1N ve Nexus’un satışlarına izin verse de, kaydırma kilidi patentindeki kavga sürüyor. Bu uygulamayı ilk olarak 2007’de sunan ancak ürünün patentini Almanya’da 2006 yılında tescil ettiren Apple, Mart ayında nihai bir karar çıkmasını bekliyor.

SAVAŞ NASIL BAŞLADI
İki rakip arasındaki savaş, Apple’ın Nisan 2011’de, Galaxy tablet bilgisayar ve akıllı telefon serilerinde kendisine ait olan tasarımı çalmakla suçladığı Samsung’u dava etmesiyle başladı. Samsung ise Apple’ın birçok patent üzerinde hakkını çiğnediğini öne sürmüştü.

Kavga, Ağustos ayında Apple’ın tasarımının iPad’den çalındığını öne sürdüğü Samsung Galaxy 10.1 tablet bilgisayarı nedeniyle zirveye çıktı.

SGalaxy 10.1’in Avustralya’da satışını 2012’ye erteleten Apple, bir hafta sonra Dusseldorf Bölge Mahkemesi’nin aldığı kararla, Hollanda hariç tüm Avrupa ülkelerinde tablet bilgisayarın satışını engellemişti. Ancak bu noktadan itibaren işler Apple için tersine dönmeye başladı.

Dusseldorf Bölge Mahkemesi, 16 Ağustos’ta aldığı kararı değiştirerek, tablet bilgisayarın sadece Almanya’da satılamayacağını, Avrupa’nın diğer ülkelerinde piyasaya sürülebileceğini belirtti.

Apple’a ikinci şok 25 Ocak günü geldi. Hollanda’nın Lahey kentindeki bir mahkeme, Apple’ın bu ülkede Samsung Galaxy 10.1 tablet bilgisayarınnın satışını durdurmak için açtığı davayı, “haklı gerekçelere sahip olmadığını” belirterek düşürdü.

Bir diğer rakibi HTC ile olan patent davalarına bugüne kadar 100 milyon dolar harcayan Apple, üç gün önce Samsung’un Almanya’da yasaklanan Galaxy 10.1’in yerine sürdüğü 10.1N modelinin satışını da engelleyemeyince bir darbe daha aldı.

SAMSUNG’UN GÖZ BEBEĞİ
Google ve Samsung, üzerinde beraber çalıştıkları Galaxy Nexus telefonunu Ekim ayında duyurdu. HTC’nin ürettiği ilk Nexus One telefonundan bu yana, Google Nexus telefonlarında ürettiği en son arayüz, güncellenmiş Android verisyonu ve beraberinde gelen özellikleri sunuyor.

Apple’ın Ekim 2011’de hayatını kaybeden efsane CEO’su Steve Jobs, iOS işletim sistemini “soyduğunu” belirttiği Android’i “yok edeceklerini çünkü kendi ürünlerinden çalıntı olduğunu” söylemişti. Job’ın tarihe geçen,”Bu konuda termonükleer savaş açmaya hazırım” sözlerinin ardından, Samsung ile Apple arasındaki kavga iyice kızışmıştı.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.