Apple Video Editörleri Geri Kazanmak İstiyor

20130328-230342.jpg

Sayısal video düzenleme denildiğinde şüphesiz ilk akla gelen yazılımlardan birisi Final Cut’dır. Apple’ın en önemli yazılımlarından biri olan Final Cut, işlevselliği, kullanışlılığı ve OS X üzerinde çalışmanın sağladığı kararlılık ve güvenle video editörlerin her zaman ilk tercihi olmuştur.

Sayısal video düzenleme alanında yıllarca çalışmış ve PC ortamında bu işe göğüs germiş bir kullanıcı olarak, OS X ve Final Cut’ın birçok kullanıcı tarafından bu işin “nirvana”sı olarak görüldüğünü söylemem sanırım yanlış olmaz. Avid’in yıldan yıla giderek azalan itibarı, Adobe Premiere’in Final Cut ile benzer arayüzü kullanmasına rağmen Windows’un kararsız yapısından dolayı kurguyu zehir etmesi, Pinnacle’ın profesyonellikten uzak uygulamaları derken Final Cut hem akademiye hem de sektöre damgasını fazlasıyla vurgu.

20130328-230542.jpg
(Final Cut Pro X Arayüzü)

Yıllarca vazgeçilmez olan Final Cut, 2011 yılında 10. sürümü ile geleneksel yapısını bozdu. Değişim ancak çok yararlı olmalı ki kabul görebilsin. Açıkçası, 10. sürüm ile yaşanan köklü arayüz değişimi neredeyse birçok şey için sil baştan yapmak demekti. Sayısal video kurgusuna yeni başlayan biri işin belki de olumlu sayılabilecek bu değişim yıllarını Final Cut üzerinde harcamış tecrübeli kullanıcılar tarafından pek olumlu karşılanmadı. Bu duruma bir de geriye dönük yetersiz destek ve profesyonel araçlardan yoksun sunulan ilk sürümler eklenince Final Cut X bir anlamda ölü doğmuş oldu.

20130328-230750.jpg
(Final Cut Pro 7 Arayüzü)

Apple güncellemeler ile profesyonellerin istediği özellikleri karşılasa da halen Final Cut X’a uzak duran profesyonel bir kitlenin varlığı söz konusu. İşte Apple’ı harekete geçiren de bu kitle… Apple, piyasaya sürüldüğü 2011 yılından beri 7 güncelleme geçiren Final Cut Pro X için yeni bir kampanya başlatıyor. Los Angeles Times’ın haberine göre, TV – yapım dünyasının ünlü video editörlerin yer alacağı kampanyada “arayüz” ve “hız” vurgusu yapılacak. Toronto Globe and Mail’den video editör Julian Luiette, Hong Kong’lu yönetmen Tsui Hark kampanyadakiisimlerden bazıları…

Yeni kampanyanın startının 6 Nisan’da Los Angeles’da başlayacak Ulusal Yayıncılar Birliği Konferansı’da verileceği belirtiliyor.

Tagged With: , ,