Apple Watch, Apple Pay Güvenliği İçin Ten Temasını Kullanıyor

Apple, yeni ödeme sistemi Apple Pay‘in Apple Watch ile de kullanılabileceğini duyurduğunda akıllarda güvenlik ile ilgili de bazı sorular oluşmaya başladı. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta Touch ID ile bu sorunun aşıldığını biliyoruz. Peki ya Touch ID olmayan Apple Watch ile sistemin güvenliği nasıl sağlanıyor?

applewatchpay

Apple Watch’ı bileğinize taktığınızda Apple Pay’e yetki verebilmek için bir PIN kodu girmeniz zorunlu. Saat teninize temas ettikten sonra dört safir kaplı lens saatin bileğinizde olup olmadığını da kontrol etmeye başlıyor. Şifrenizi girdikten sonra Apple Pay dahil tüm fonskiyonlarını kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Ancak saati bileğinizden çıkartıp tekrar taktığınızda yeniden şifre girmeniz gerekiyor. Saat teninizden ayrıldıktan sonra kendi kendini kilitliyor ve ödeme yapmıyor.

MasterCard’ın mobil ödemeler ile ilgili yöneticisi Ed McLaughlin, Re/code’a yaptığı açıklamada Saatin arkasındaki dört sensörün güvenlik ölçümü yaptığını, VISA’nın CEO’su Charli Schaarf ise Apple’ın temassız ödeme konusundaki riskleri iyi anladığını ve bir çözümleri olduğunu dile getiriyor.

Apple Watch 2015 başlarında ABD’de 350 dolar’dan başlayan fiyatlar ile satışa sunulacak. Çok yakında henüz hiç görmeden Apple Watch ile ilgili düşüncelerimi “Apple’ın yeni oyuncakları – Bölüm 3: Apple Watch” başlıklı yazı ile sizlere anlatacağım. Satışa sunulur sunulmaz detaylı bir Apple Watch incelemesi hazırlayacağız. En son haberler ve dedikodular için takipte kalmayı sürdürün…

Tagged With: , ,