Apple Watch’ın Pil Süresi Netlik Kazanıyor

-

Apple Watch tanıtıldığından beri cihazla ilgili merak ettiğimiz, firma tarafından henüz açıklığa kavuşturulmamış konulardan birisi de hiç şüphesiz cihazın pil ömrüydü. Her ne kadar Tim Cook “Henüz saat için kullanım verilerimiz yok, insanların iPhone’larını veya iPad’lerini bir günde ortalama ne kadar kullandığını biliyoruz fakat henüz Apple Watch için böyle bir veri elimizde bulunmuyor. Bunun için bizce insanlar cihazı o kadar sık kullanacaklar ki, günün sonunda şarj etmek durumunda kalacak.” demiş olsa da soru işaretleri hiç eksilmedi.Ta ki bu güne kadar. Geçtiğimiz hafta içerisinde 9to5Mac, konu hakkında bilgi sahibi olan kaynaklarla konuştu ve önemli detaylar elde ettiler.

Apple Watch’ın geliştirilmesinde yer alan kişiler 9to5Mac ile firmanın cihaz için hedeflediği pil ömrü detaylarını paylaştılar fakat cihaz bu hedeflere ulaşamayabilir. Kaynaklara göre pil ömrünün azalmasında etken Apple’ın cihazda yüksek kalitede ekran ve çok güçlü bir işlemci kullanmaya karar vermiş olması. iOS işletim sisteminin SkiHill kod adlı cihaza uyarlanmış bir versiyonu cihazda çalışmasının yanında aygıtta yer alan Apple S1 işlemcisinin bugün iPhone 4s, iPad 2 cihazlarda yer alan Apple A5 işlemcisine yakın bir performans sunduğu belirtiliyor. Cihazın Retina ekranı ise saniyede 60 kare gösterebilme yeteneğine sahip.apple-watch-digital-crown-580-90

Başlangıçta Apple nispeten aktif kullanım ve çoğunlukla pasif diyebileceğimiz değişken bir kullanım ile cihazın bir günü çıkaracak pil ömrüne sahip olmasını istedi. Geçtiğimiz yıl içerisinde ise Apple’ın 2.5 saat ile 4 saat arasında aktif uygulama kullanım süresi, 19 saatlik aktif/pasif kullanım süresi ve 3 gün sabit bekleme süresi veya uyku modunda 4 günlük bekleme süresi sunmasını istedi. Kaynaklar ise Apple’ın büyük ihtimalle bekleme veya uyku modu gibi düşük güç tüketen durumlarda bile 2-3 günlük bir süre elde edebileceğini söylüyor.

Apple’ın ayrıca cihazın bataryasını dahili ve üçüncü parti pek çok uygulama ile sıkı bir şekilde de test ettiği belirtiliyor. Kaynaklar, Apple’ın yüksek güç tüketen ve işlem yoğunluklu uygulamalarla 2.5 saat, standard uygulamalarla 3.5 saat kullanımı sağlayan bir pil ömrünü hedeflediğini belirtiyor. İlginç nokta Apple’ın cihazda yer alan fitness uygulamaları ile daha iyi bir pil ömrü bekliyor olması. Cihazın fitness odaklı kullanılması durumunda tek şarj ile 4 saate yakın bir egzersiz takibine olanak sunuyor.

Apple Watch GoldApple Watch ayrıca bir saat olduğu için de firma cihazın ne kadar süre ile standart zaman sayar modlarında çalışabileceği ile ilgili testlerini de sürdürüyor. Gelen bilgiler cihazın saat arayüzünü tek şarj ile aralıksız olarak üç saat boyunca gösterebildiği… Fakat bir gün içerisinde kimsenin üç saat boyunca saati bakacağını düşünmüyoruz, çünkü cihazda yer alan sensör sayesinde kolunuzu kaldırdığınızda ekranı uyandıran cihaz, kolunuzu indirdiğinizde tekrar uyku moduna geçiyor ve ekranı kapatıyor, böylelikle cihaz çok daha az enerji tüketiyor ve daha fazla pil ömrü sunuyor.

Tabi ki bu rakamlar biraz az geliyor gibi olabilir fakat gerçek anlamda çoğu kişi cihazı çoğunlukla kullanmadan, sadece bir kol saati gibi giyinecek ve bu belirtilen rakamlara çok fazla ulaşmayacak. Buda pil ömrünün çoğu kişi için yeterli olacağı manasına geliyor. Apple’ın ise her gün aşağı yukarı 19 saat değişken kullanımı arzuladığını fakat ilk jenerasyonda bu rakama ulaşamayabileceği kaynaklar tarafından söyleniyor.

Apple Watch’ın pil ömrü geçen sene boyunca firma için bir endişe kaynağı olduğu ve geçen sene sonlarında satışa sunulması beklenen cihazın bu seneye ertelenmesinde katkısının olduğu belirtiliyor. Firma, cihazın gerçek koşullardaki performansını görmek için 3000 tane cihaz ile testlerin sürdürüldüğü belirtiliyor.

magsafe_apple_watchSon olarak Apple’ın cihaz için geliştirdiği MagSafe tarzı kablosuz şarj aletindeki iyileştirmelerin devam ettiği ve beklenenden yavaş şarj olan cihazın, satışa çıktığında bu durumun yaşanmayacağı belirtiliyor. Firmanın çelik ve plastik kasaya sahip iki tür şarj aletini geliştirdiği belirtiliyor fakat daha ucuz olan aluminyum materyale sahip cihazda kullanılması muhtemel olmasına karşın hangi modelin plastik şarj aleti ile geleceği bilinmiyor.

Daha önce, gelen bilgilerin Apple Watch’ın Mart ayında satışa sunulacağını belirttiğini sizinle paylaşmıştık.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.