Apple, Yeni Güvenlik Sisteminin Patentini Aldı

apple-patent-app-july-3-01-1

Apple’ın Aralık 2012’de başvurduğu, kullanıcının önceden ayarladığı güvenlik ve diğer ayarlarını konumuna göre yapılandırabilen patent başvurusu Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi tarafından bugün yayınlandı.

Mobil cihazların parolalar ve güvenlik kodları gibi gereksinimleri vardır. Güvenlik düzeyi aynı kalırken mobil cihazın konumu değişkendir. Kullanıcının evi veya işyeri diğer mekanlara göre daha “güvenli” kabul edilir ve buralarda güvenlik gereksinimleri daha az olabilir. “Güvensiz” olarak kabul edilen yerlerde ise daha iyi koruma istenir.

Örneğin kullanıcının konumuna göre değişen aygıt şifre gereksinimleri düşünün. Cihaz “ev” olarak kabul edilen konumda açılmak için parolaya gereksinim duymayacaktır. Homekit’i kullanan cihazlar ile mobil cihazınızın konumu daha rahat belirlenebilir ve örnek patent görselinde de göründüğü gibi cihazlarınızın yeri saptanmış olur. Sabit bir konuma sahip değilken, araç kullanıyorken ise araç içi özellikler kullanılabilir. (CarPlay)

apple-patent-app-july-3-04

Bu güvenlik sistemleri kullanıcıların belirlediği bir dizi  kombinasyona da sahip olabilir. Bir anahtar gibi sistemi açmak için kullanıcının parmak izi, retina taraması, ses tanımlaması gibi biyometrik tanımlama yöntemleri de kullanabilir.

İlerleyen zamanlarda konumlandırma özelliği sayesinde ev ve iş yerimizde kullandığımız yazılımları ayırabilir ve bulunduğumuz konuma göre kullandığımız uygulamalara daha hızlı ulaşabiliriz.

Apple, bu özellikleri WWDC 2014’te tanıttığı iOS 8 ve Homekit ile  iOS 8’in son sürümlerinde veya daha üst işletim sistemleri ile önümüzdeki dönemlerde hayata geçirebilir.

Tagged With: , , , ,