Apple, Yeni Güvenlik Sisteminin Patentini Aldı

-

apple-patent-app-july-3-01-1

Apple’ın Aralık 2012’de başvurduğu, kullanıcının önceden ayarladığı güvenlik ve diğer ayarlarını konumuna göre yapılandırabilen patent başvurusu Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi tarafından bugün yayınlandı.

Mobil cihazların parolalar ve güvenlik kodları gibi gereksinimleri vardır. Güvenlik düzeyi aynı kalırken mobil cihazın konumu değişkendir. Kullanıcının evi veya işyeri diğer mekanlara göre daha “güvenli” kabul edilir ve buralarda güvenlik gereksinimleri daha az olabilir. “Güvensiz” olarak kabul edilen yerlerde ise daha iyi koruma istenir.

Örneğin kullanıcının konumuna göre değişen aygıt şifre gereksinimleri düşünün. Cihaz “ev” olarak kabul edilen konumda açılmak için parolaya gereksinim duymayacaktır. Homekit’i kullanan cihazlar ile mobil cihazınızın konumu daha rahat belirlenebilir ve örnek patent görselinde de göründüğü gibi cihazlarınızın yeri saptanmış olur. Sabit bir konuma sahip değilken, araç kullanıyorken ise araç içi özellikler kullanılabilir. (CarPlay)

apple-patent-app-july-3-04

Bu güvenlik sistemleri kullanıcıların belirlediği bir dizi  kombinasyona da sahip olabilir. Bir anahtar gibi sistemi açmak için kullanıcının parmak izi, retina taraması, ses tanımlaması gibi biyometrik tanımlama yöntemleri de kullanabilir.

İlerleyen zamanlarda konumlandırma özelliği sayesinde ev ve iş yerimizde kullandığımız yazılımları ayırabilir ve bulunduğumuz konuma göre kullandığımız uygulamalara daha hızlı ulaşabiliriz.

Apple, bu özellikleri WWDC 2014’te tanıttığı iOS 8 ve Homekit ile  iOS 8’in son sürümlerinde veya daha üst işletim sistemleri ile önümüzdeki dönemlerde hayata geçirebilir.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.