Apple Aperture 3 - Elma Dergisi

Apple’dan Aperture Kullanıcılarına Bildiri

Apple, popüler fotoğraf düzenleme yazılımı Aperture’ın kullanıcılarına OS X 10.10.3 güncellemesi ile yerleşik olarak gelecek olan “Fotoğraflar” uygulaması hakkında bilgi mailleri göndermeye başladı. Aperture’un artık satılmayacağını fakat kullanımının devam edeceğini duyuruyor. Aperture, OS X ile birlikte gelen iPhoto yazılımının biraz daha yeteneklisiydi ve iPhoto ile yetinmek istemeyen kullanıcılara ücret ile satılıyordu. Apple, önümüzdeki ilk baharda iPhoto ve Aperture karışımı olan “Fotoğraflar” adlı yeni bir uygulama yayınlayacak ve kullanım hissi iOS’deki Fotoğraflar uygulamasına büyük benzerlik gösterecek. Apple’ın Aperture kullanıcılarına gönderdiği mail şu şekilde;

Değerli Aperture müşterimiz,
Geçen Haziran’da tüm fotoğraflarınızı iCloud’da güvenle depolamanızı ve fotoğraflarınıza istediğiniz yerden erişmenizi sağlayan iCloud Fotoğraf Arşivi’yle birlikte iOS 8 ve OS X Yosemite için yeni Fotoğraflar uygulamasını da kullanıma sunmuştuk.
OS X için Fotoğraflar uygulamasının bu ilkbaharda piyasaya çıkmasıyla birlikte Aperture artık Mac App Store’dan satın alınamayacak. Aperture’ü OS X Yosemite’de kullanmaya devam edebileceksiniz ancak uygulamanın ek kopyalarını satın alamayacaksınız.
Aperture arşivinizi fotoğraflarınız, düzeltmeleriniz, albümleriniz ve anahtar sözcüklerinizle birlikte OS X için Fotoğraflar uygulamasına taşıyabilirsiniz. Taşıma işleminizin ardından Aperture arşiviniz aynı şekilde kalacak. Bununla birlikte, Aperture ve Fotoğraflar birleşik bir arşivi paylaşmadığı için taşıma işleminin ardından yapılacak değişiklikleri uygulamalar paylaşmayacak.
OS X için Fotoğraflar uygulaması hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın. OS X için Fotoğraflar’ı içeren OS X 10.10.3 Public Beta sürümünü denemekle ilgileniyorsanız buraya tıklayın.
Aperture’ü kullandığınız için teşekkür ederiz. Yeni OS X için Fotoğraflar uygulamasını da beğeneceğinizi umuyoruz.
Saygılarımızla,
Apple
Tagged With: , ,