Apple’dan Göz Takip Eden 3D Sistemi

Apple 3 boyutlu olarak göz hareketlerini izleyen ve kullanıcıların herhangi bir özel gözlük takmasını gerektirmeyen grafiksel kullanıcı ara yüzünün patentini aldı. Teknoloji, izleyicinin durduğu yere adapte olarak görüntünün birçok açıdan görülebilmesini sağlıyor.

Patent açıklamasında “ön yüzdeki bir kameranın kullanıcının gözlerinin pozisyonuna göre hesaplamalar yaparak sürekli görüntü sunacağı, ayrıca objelerin daha gerçekçi sanal 3 boyutlu tasvirlerinin ekranda yaratılarak kullanıcıyla etkileşime girilebileceği” belirtiliyor.

Apple bu teknolojisini hangi alanlarda kullanacak?

Apple’ın bu patenti cep telefonlarında, taşınabilir müzik çalarlarda, televizyonlarda, oyun konsollarında, tabletlerde ve masaüstü bilgisayarlarda kullanabileceği vurgulanıyor. Bununla birlikte Apple’ın geleneksel masaüstü bilgisayar anlayışını değiştirecek bir Kinect tarzı 3D hareket izleme sistemi üzerinde çalıştığı da belirtiliyor.

Apple’ın bu teknolojiyi iPhone, iPad, Mac gibi ürünlere göre tasarlanması herkesin aklına geliyor. Apple bu teknoloji ile oyun konsolu alanına da yerini güçlendirebilir.

Tagged With: , ,