Apple’dan Kablosuz Şarj Patenti

Apple Kablosuz Şarj Patent

Kablosuz şarj denildiğinde aklınıza ne geliyor? Mevcut teknolojiyi düşündüğünüzde muhtemelen kablo ile elektrik prizine bağlı, üzerinde küçücük iletkenlerin bulunduğu bir satıh. Aynı şekilde üzerinde iletkenler olan bir cihaz, bu yüzeyin üzerine konulduğunda elektrik akımı cihaza iletiliyor ve şarj oluyor. Sözümona kablosuz.

Apple’ın bu “kablosuz şarj” deyimini yakın gelecekte gerçek anlamı ile kullanmaya hazırlandığına dair somut bir kanıt Patently Apple sitesi tarafından yayınlanan haber ile duyruldu.

Apple Kablosuz Şarj patent2

Kullandığımız cihazların sayısı gün geçtikçe artıyor ve her birinin ayrı ayrı şarj edilmesi başlıbaşına bir problem. Özellikle yeni, daha yüksek çözünürlüklü ekranlar ve enerjiye aç güçlü işlemciler nedeniyle teknoloji ile aynı hızda enerji ihtiyacı da büyüyor.

Dün yayınlanan haber, Apple’ın sahip olduğumuz cihazları tek bir merkezden herhangi bir ekstra aygıt olmaksızın şarj edebilmesini sağlayan bir teknoloji geliştirdiğini ve hatta bu teknolojinin patentini aldığını anlatıyor. Yakın alan manyetik rezonans  (NFMR) olarak tanımlanan bu sistemin yeterli alana sahip bir Apple ürününe (iMac, TimeCapsule, AirPort Extreme vb) yerleştirilmesi ve yakın çevresinde bulunan iPhone, iPod gibi cihazlara ihtiyacı olan enerjiyi aktarması planlanıyor. Henüz bu teknolojiyi önümüzdeki birkaç nesil Apple ürününde görebileceğimizi sanmıyorum fakat gerçekleştiğinde Apple kullanıcıları çok büyük bir dertten daha kurtulmuş olacak.

Tagged With: , , ,