Apple’dan yeni ürünler & 2013 ilk çeyreğindeki satış rakamları

ive-never-been-more-bullish-for-innovation-at-apple-tim-cook-said-of-the-companys-forthcoming

Apple, bugün açıkladığı ilk çeyrek finansal sonuçları ile durumun hiç de kötüye gitmediğini, sadece biraz yavaşladığını gözler önüne serdi. Sadece ilk çeyrekte 37,4 milyon adet iPhone satışı gerçekleşti. 19,4 milyon adet iPad, 5,6 milyon iPod ve 3,9 milyon adet Mac satışı gerçekleştiren şirketin geleceği hakkında Tim Cook iyimser bir tablo çizdi. 300 milyonu geçen kullanıcı sayısına ulaşan iCloud, 2013’ün ilk üç ayında %20 büyüme kaydetti. Sadece iPad için bile App Store’da 350.000 adet uygulama bulunuyor. İlginç istatistiklerden biri ise App Store’dan her saniye 800 adet uygulama indiriliyor olması.

Şirketin cirosunun ilk üç ayda geçen yıla göre %11 arttığı,  net karının 9,5 milyar dolar olduğu açıklandı. Geçen yılki büyüme hızı ile kıyaslandığında büyümenin devam ettiği ancak geçen yılki kadar hızlı büyümediği görülüyor.

applepie

Son yıllarda her çeyrek sonucunda olduğu gibi iPod satışları haricinde göze batan tek düşüş %2 lik oran ile Mac ailesinde oldu. Pazardaki %14 düşüş ortalaması göz önüne alındığında bu düşüşün hayli makul olduğu da ortada.

Bunlara rağmen iPad satışları geçen yıla göre %65 artarak 19,4 milyon adet satılmış.

Apple’ın , 2012’deki inanılmaz rakamları yakalayamayacağını düşünenler, bu rakamların üzerine çıkıldığını görünce ne düşündü en çok bunu merak ediyorum. Nihayet Wall Street de durumun farkına varmış olacak ki hisse senetleri çok kısa sürede tırmanışa geçti.

Apple’ın 2013 sonbaharına kadar yeni ürün çıkartmayacağını söyleyen Tim Cook, pek çok dedikoduya noktayı koymuş oldu. Sadece küçük birkaç güncelleme dışında 2013 sonu ve 2014 başına kadar fantastik bir yenilik beklememek gerektiğini öğrenmiş olduk. Bu zaman dilimi geldiğinde ise Apple’ın yepyeni ürünler ile kullanıcıları şaşırtacağı vurgulandı.

Geçenlerde Steve Wozniak da bir demecinde Apple’ın heyecan verici, yepyeni ürünler hazırladığını, herkesin çok şaşıracağını söylemişti.

Konu ile ilgili Apple’ın web sitesinde yayınlanan resmi basın bildirisine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Tagged With: , , , , ,