Apple’dan yeni ürünler & 2013 ilk çeyreğindeki satış rakamları

-

ive-never-been-more-bullish-for-innovation-at-apple-tim-cook-said-of-the-companys-forthcoming

Apple, bugün açıkladığı ilk çeyrek finansal sonuçları ile durumun hiç de kötüye gitmediğini, sadece biraz yavaşladığını gözler önüne serdi. Sadece ilk çeyrekte 37,4 milyon adet iPhone satışı gerçekleşti. 19,4 milyon adet iPad, 5,6 milyon iPod ve 3,9 milyon adet Mac satışı gerçekleştiren şirketin geleceği hakkında Tim Cook iyimser bir tablo çizdi. 300 milyonu geçen kullanıcı sayısına ulaşan iCloud, 2013’ün ilk üç ayında %20 büyüme kaydetti. Sadece iPad için bile App Store’da 350.000 adet uygulama bulunuyor. İlginç istatistiklerden biri ise App Store’dan her saniye 800 adet uygulama indiriliyor olması.

Şirketin cirosunun ilk üç ayda geçen yıla göre %11 arttığı,  net karının 9,5 milyar dolar olduğu açıklandı. Geçen yılki büyüme hızı ile kıyaslandığında büyümenin devam ettiği ancak geçen yılki kadar hızlı büyümediği görülüyor.

applepie

Son yıllarda her çeyrek sonucunda olduğu gibi iPod satışları haricinde göze batan tek düşüş %2 lik oran ile Mac ailesinde oldu. Pazardaki %14 düşüş ortalaması göz önüne alındığında bu düşüşün hayli makul olduğu da ortada.

Bunlara rağmen iPad satışları geçen yıla göre %65 artarak 19,4 milyon adet satılmış.

Apple’ın , 2012’deki inanılmaz rakamları yakalayamayacağını düşünenler, bu rakamların üzerine çıkıldığını görünce ne düşündü en çok bunu merak ediyorum. Nihayet Wall Street de durumun farkına varmış olacak ki hisse senetleri çok kısa sürede tırmanışa geçti.

Apple’ın 2013 sonbaharına kadar yeni ürün çıkartmayacağını söyleyen Tim Cook, pek çok dedikoduya noktayı koymuş oldu. Sadece küçük birkaç güncelleme dışında 2013 sonu ve 2014 başına kadar fantastik bir yenilik beklememek gerektiğini öğrenmiş olduk. Bu zaman dilimi geldiğinde ise Apple’ın yepyeni ürünler ile kullanıcıları şaşırtacağı vurgulandı.

Geçenlerde Steve Wozniak da bir demecinde Apple’ın heyecan verici, yepyeni ürünler hazırladığını, herkesin çok şaşıracağını söylemişti.

Konu ile ilgili Apple’ın web sitesinde yayınlanan resmi basın bildirisine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.