Apple’ın 30 yıllık “Playlist”i

-

20130314-231605.jpg

Apple kadar adı müzik ile özdeşleşmiş bir başka teknoloji markası sanırım yoktur. Apple için müzik her zaman son derece önemli olmuş, TV reklam filmlerinden ürün tanıtım etkinliklerine, mağaza açılışlarından özel videolara kadar her alana daima özenle seçilmiş şarkılar damgasını vurmuştur.

“Apple ve müzik” algısının oluşmasında iPod ile müzik dinleme alışkanlıkların değişmesinin, iTunes ile endüstride yaşanan devrimin payı son derece büyüktür şüphesiz. 2001 yılında başlayan 12 yıllık iPod deneyimi, koskoca müzik piyasasını yeniden şekillendirecek ve kullanıcıların müzik kültürünü yeniden oluşturacak kadar başarılı oldu.

20130314-231453.jpg

Bu başarıyı destekleyen de her fırsatta kullanıcılarını yeni, farklı, heyecanlı, sıradışı, klasik, özgün her türlü iyi müzik eserine yönlendiren Apple’ın tanıtım stratejisi oldu. Şahsen ben, Apple sayesinde çok farklı sanatçılarla tanıştım ve çok farklı şarkıları dinleme şansı yakaladım.

Bu durumun en son örneğini ise geçtiğimiz Eylül ayında tanıtılan 5. nesil iPod Touch ile yaşadım. Yeni iPod Touch görsellerinde yer alan Regina Spektor’ın “What we saw from the cheap seats” albüm kapağı sayesinde muhteşem bir sesi tanımış ve iyi bir albümü öğrenmiş oldum.

20130314-225719.jpg

TV reklamları ile daha da fazlasını öğrendim. Bu reklamlar sayesinde kimleri sevmedim, kimleri tanımadım ki… Yael Naim’i, Feist’i, The Submarines’i, The Blue Van’ı ve daha birçoğunu ilk kez Apple TV reklamlarında ve etkinliklerinde dinledim.

Açıkçası, beni son harekete geçiren de “lights, camera, actions” anahtar kelimelerinin yer aldığı, Oscar gecesine özel hazırlanan iPad reklamı oldu. Bu reklamda kullanılan şarkıyı ararken, nasılsa daha önce rastlamadığım bir listeye rastladım.

20130314-225912.jpg

Wikipedia’da yer alan “List of music used by Apple Inc.” başlığında Apple’ın tarihi boyunca gerçekleştirdiği özel etkinlik ve TV reklamlarında kullandığı şarkıların ve sanatçılarının listesi yer alıyor.

Belki bilenleri çoktur ama ben böyle bir listeye gecikmiş de olsa ulaşmanın verdiği heyecanla sizlerle paylaşmak istedim.

Herkese bol ve iyi müzikli günler diliyorum.

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.