Apple’ın Anobit Planları

Apple, stratejik satın alımlarına bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor.

TechCrunch sitesinin İsrail Gazetelerinden Calcalist’ten aktardığı habere göre, İsrail’de bulunan ve flash depolama çözümleri üzerine uzman olduğu belirtilen tesissiz bir yarı iletken firması olan Anobit firmasını 400-500 milyon dolar karşılığında şemsiyesi altına almaya hazırlandığı belirtilen Apple’ın bu girişiminin sebebi, pek çok ürününde yer verdiği NAND Flash belleklere doğrudan hükmedebilmek.

Anobit firmasının resmi sitesine baktığımızda da kendileri hakkında ‘Anobit kurumsal ve mobil pazarlara yönelik flash depolama çözümleri sağlar’ nitelemesi ile karşılaşıyoruz.

NAND flash belleklerin fiziksel sınırlandırmalarını dengelemeye yarayan sinyal işleme algoritmalarını kapsayan MSP (Bellek Sinyal İşlemesi) ismini taşıyan kendilerine ait bir teknolojiyi kullandığı belirtilen Anobit, müşterilerinin kimler olduğunu ismen açıklamamakla beraber, sadece dünyanın en önde gelen flash üreticileri, tüketici elektroniği ve depolama sistemleri tedarikçileri ile çalıştıklarını belirtiyor.

Uzmanlara göre, ‘neden Anobit?’ sorusunun cevabı ise, firmanın NAND Flash hücrelerinin uzun dönemli sağlamlığına yönelik geliştirme çalışmalarında başarılı olması ve bunun yanısıra yonga başına düşen depolama alanını yükseltmeyi başarması. Ki zaten Apple’ın asıl ilgilendiği nokta da Anobit’in akıllı telefon ve tabletlere yönelik geliştirdiği, bellek performansını kayda değer biçimde arttırdığı belirtilen MSP20xx kodlu gömülü flash denetleyicisi.  Calcalist muhabiri Assaf Gilad ise konuyla ilgili açıklamasında, Güney Kore menşeli sektör devlerinden Hynix’in de kendi ürettiği flash bellek yongalarında Anobit’in çözümünü kullandığını açıklıyor ki bu yonga zaten halihazırda da iPhone 4S’te kullanılan yonga.

2006 yılında kurulan Anobit’in kurucu ortağı olmasının yanında yönetim kurulu başkanlığı ve CEO’luğunu yürüten isim olan Prof. Ehud Weinstein, bundan önce yine kurucu ortağı olduğu ve CEO’luğunu yürüttüğü Libit Signal Processing firmasını 1999 yılında Texas Instruments’a satmıştı. Firmanın diğer kurucu ortağı ve aynı zamanda başkanı olan Ariel Maislos ise yine benzer şekilde Passave firmasının kurucu ortağı olmuş ve 2006 yılında burasını PMC Sierra’ya satmış. Anobit’in bünyesinde 200 kişi çalıştığı da belirtilenler arasında.

Özetle görülen o ki, Apple yine ‘her zamanki gibi’ oldukça karlı çıkacağı bir alışverişe hazırlanıyor gibi. Ki zaten aksi halde Apple gibi ‘eli sıkı’bir firmanın 400 milyon dolar gibi ciddi bir yatırımda bulunmasına hiç kimse ihtimal vermez.

Tagged With: , ,