Apple’ın Çin hedefi…

4 yıl önce iPhone ile cep telefon pazarına giren ve mobil pazardaki tüm dengeleri değiştiren Apple yeni bir hamle yaparak Çin mobil pazarında büyümeyi hedefliyor.

Gartner’ın Nisan 2011’de yayınladığı raporda Apple’nın akıllı telefon pazarındaki payının 2012’den itibaren gerilemeye başlayacağı tahmin ediliyordu. Steve Jobs bu raporu mutlaka okumuş ve duruma kayıtsız kalmak yerine akıllıca bir hamle ile Gartner’ı yanıltmaya karar vermiş olmalı.

Üretim üssü pazar olacak

Apple’nın üretim üssü olarak kullandığı Çin artık Apple’nın en büyük pazarı olmaya aday.

Wall Street Journal’da yayınlanan habere göre 611 milyon abonesi ile dünyanın en büyük mobil operatörü olan China Mobile önümüzdeki 12 ay içinde kontratlı iPhone satışına başlayacak. China Mobile’in abone sayısı ABD’nin nüfusunun neredeyse iki katına denk geliyor.

Çin’in ikinci büyük mobil operatörü olan China Unicom’un ise 200 milyon abonesi bulunuyor ve 2009 yılından beri abonelerine iPhone satışı gerçekleştiriyor. 106 milyon abonesi ile Çin’deki üçüncü büyük operatör olan China Telecom ise iPhone satışına önümüzdeki günlerde başlayacak.

917 milyon abone

Toplam 917 milyon abonenin bulunduğu Çin mobil pazarı Apple için büyük bir fırsat gibi görünüyor. Ancak fırsat gibi görünen pazarda Apple’nın hüsrana uğraması da olası bir durum. Çin’de akıllı telefon sahiplik oranı henüz %11,6, ABD’de ise bu oran %50’lere ulaşmış durumda. Çin’de kayıtlı 116 milyon iPhone telefona karşılık ABD’de kayıtlı 43 milyon iPhone bulunuyor.Bu açıdan bakınca Apple’ın hamlesi oldukça mantıklı görünüyor.

Çinli’nin 6 aylık geliri

Bir ABD vatandaşı ortalama yıllık gelirinin %1’i ile iPhone sahibi olabilirken bir Çinli’nin iPhone sahibi olabilmesi için yıllık gelirinin %50’sini gözden çıkarması gerekiyor. Apple’nın tüm dünyada uyguladığı fiyat politikasını dikkate alacak olursak iPhone’nun Çin’de daha ucuza satışa sunulması pek mümkün görünmüyor. Kontratlı modellerde yapılacak esnek fiyatlandırmalar bile ortalama bir gelire sahip Çinli için yüksek kalacaktır.

Tüm bunların dışında diğer telefon üreticilerinin Apple’ı Çin Pazarında yalnız bırakmayacağını da dikkate almak lazım.

 

Tagged With: , ,