Apple’ın Eğitim Çıkartması

 

 

Bugün akşam saatlerinde Mac App Store ve App Store’a eklenen yeni eğitim uygulamaları ile Apple’ın eğitim çıkartması başlamış oldu. Kısaca etkinlik hakkında genel biz yazı yazmadan önce tanıtılan uygulamalar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Apple, attığı bu adımla ders kitaplarını yeniden icad ettiğini savunuyor. Aslına bakarsanız haksız da sayılmaz. Bugün etkinlikte tanıtılan ilk uygulama iBooks 2 idi.

iBooks 2, aslında var olan iBooks uygulamasının güncellenmesi, gelişmesi ile ortaya çıkmış bir yazılım. Eski sürümden farkı ise etkileşimli ders kitaplarına da destek veriyor olması. iBooks uygulaması sayesinde iBookstore’dan edinilecek olan ders kitaplarını iPad üzerinde açabilmek ve üzerinde çalışmak mümkün olacak.

 

Bugün tanıtılan uygulamalardan bir diğeri ise Mac sistemler için iBooks Author. Adından da anlaşılabileceği gibi ders kitaplarını oluşturmak ve yayınlamak için gereken uygulama. Mac App Store’dan ücretsiz olarak indirilen bu uygulama ile kolaylıkla kitapları oluşturmak mümkün. Etkinlik sırasında da söylediğim gibi iWork ofis paketi bileşenlerinden Pages ve Keynote ‘un birleşmiş ve gelişmiş bir şekli gibi duruyor.

AppEtkinlikte tanıtılan son uygulama ise yine bir iOS uygulaması olan iTunes U. iTunes U, Apple’ın takdir ettiğim bir iTunes servisi. Pek çok saygın üniversitenin ders notlarına ücretsiz olarak erişebilmenizi sağlayan bu servise artık iPad veya iPhone üzerinden de kolayca erişebilmeniz için App Store’dan ücret ödemeden indireceğiniz iTunes U uygulaması ile ulaşabilirsiniz.

Apple’ın eğitim konusuna eğilmesi güzel. Elbette amaç para kazanmak, yaygınlaşmak. Apple’ın etkinlik sonunda bir açıklama yapıp öğrenciler, okullar için özel bir sistem ile iPad programı düzenlemesini bekledim ama olmadı. Daha önce Fatih Projesi’nden bahsetmiştim sizlere. Altyapı neredeyse tamamlandı bu şekilde. Şimdi top büyüklerde. Hükümetler ile Apple arayı sıcak tutup okullarda bu yararlı uygulamaları çalıştırabilecek sistemi rayına oturtabilirlerse çocuklarımız kilolarca ders kitabı taşımaktan kurtulmuş olacaklar. Sadece kitap taşımak değil sıkıntı. Eğitim hakkında yazılması gereken öyle çok şey var ki. Bunları hazır gündem sıcakken sizlerle ayrı bir makale ile paylaşabilmek için sabırsızlanıyorum.

Apple’ın Eğitim etkinliği New York’ta yaklaşık bir saat sürdü. Yeni bir oyuncak tanıtılmayacağı için neredeyse her kaynak tarafından çok da ciddiye alınmadı. İş zamanıma denk gelmeseydi çok daha iyi bir yayın yapabilmeyi isterdim. Pek çok takipçi farkında değildi ama etkinlik esnasında iş yerimde yapılması gereken şeyleri etkinlikle eş zamanlı olarak yürüttüm.

Eğitim konusu, hassas bir konu ve üzerinde ciddi bir çalışmayı hak ediyor. Elimden geldiğince sizlere etkinliği aktarmaya çalıştım. Birazdan uygulamaları teker teker deneyip geleceğe yönelik eğitim konulu detaylı yazılarım için hazırlık yapacağım. Buralarda kalın…

[GÜNCELLEME]
Apple’ın eğitim çıkartmasının başrol oyuncuları olan iBooks ve iBooks Author’u da anlatan, Eğitimcilerin de katıldığı videoya göz atmak isterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tagged With: , , , , ,