Apple’ın iWatch Patenti

apple-wristwatch-patent

Aslında birkaç haftadır üzerinde bilgi biriktirdiğim bir konu şu iWatch konusu. Farkındaysanız sosyal ağlar haricinde ciddi bir makale paylaşmadık. Ülkemizdekiler de dahil pek çok medya kuruluşuna bakacak olursanız Apple neredeyse bu hafta sonu yepyeni bir akıllı saat satışa sürecek… Elle tutulur türden bazı bilgiler ele geçer geçmez artık vakti geldi diye düşündüm. Öncelikle sizlere haberden bahsedeyim, daha sonraki bir yazıda ise saat konusunu detaylı bir şekilde ele alırız.

Birleşik Devletler Patent Ofisi (Patent US 20130044215 filed by Apple ) ilk olarak patentlyapple’ın duyurduğu habere göre Apple’a ait kol saatine benzer bir cihaz ile ilgili patenti yayınladı. Patentten anlaşılabilecekler, Apple’ın “esnek bileşenleri bilezik biçimli bir cihaz üzerinde kullanabileceği bir cihaz üzerine çalıştığı” yönünde yorumlanabilir. Bu cihazın mevcut iOS cihazlar ile bağlantıda kalarak aramaları gösterebileceği, mesajlara cevap verebileceği, iTunes müziğinizin çalma listelerini yönetebileceği ve harita gösterimi gibi özellikler barındırabileceği öngörülüyor.

Cihazın ekran altına yerleştirilebilecek güneş panelleri ve vücudumuzun hareketinden kazanabileceği kinetik enerji ile şarja ihtiyaç duymayabileceği de tartışılanlar arasındaydı.

Tüm bu, “olasılıklar denizi”nde kaybolmaya başlamadan önce patentin artık kesinlik kazandığı bilgisini verip patentlyapple’ın paylaştığı ikinci çizimi de yayınlayarak haberi sonlandırıren, günlerdir biriktirdiklerimi size ayrı bir başlıkla ve kahve eşliğinde okunabilecek bir makale ile paylaşma sözünü de vermiş olayım.

apple-wrist-watch

Tagged With: , , ,