Apple’ın kuruluş belgeleri satıldı

Daha önce Aranızda Apple hayranı bir koleksiyoncu var mı? başlıklı yazı ile Apple’ın kuruluş belgelerinin açık artırma ile satışa çıkartılacağından bahsetmiştim.

Bugün New York’ta açık atırmaya sunulan Apple şirketinin üç sayfalık kuruluş belgesi 1.59 milyon dolara satıldı.

Bir telefon teklifcisi 1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından imzalanmış belgeleri satın aldı. Satış öncesi fiyatın 100,000-150,000 arasında seyredileceği düşünülürken alıcıların artışıyla fiyat tırmandı.

Belgelerin ilk sahipleri arasında Wayne’de vardı. Jobs’la Atari firmasında çalışırken tanışan Wayne daha sonra Jobs’un teklifi üzerine Apple kadrosunun arasına katılmıştı. Böylelikle firmada %10’luk bir hisse sahibi oldu. Ancak kontratın imzalanmasından 11 gün sonra Wayne ortaklıktan çekilmişti. Bu harekette kontrata bir düzenleme ve anlaşma ile belgelenmiş. Belgeye göre Wayne 800 dolara Apple’ın %10’luk hissesini bırakmıştı. Ancak daha sonra 1.500 dolar daha aldı.

Apple şirketinin bugün piyasadaki %10’luk hissesinin değeri 36 milyon dolardan daha fazla.

Kendisine bu hatırlatılan ve bugün 77 yaşında olan Wayne 7 Ekim tarihinde Bloomberg’e verdiği bir röportajda “Evet hisseler hala duruyor olsaydı çok zengin bir insandım, ancak sağlığını kaybetmiş, kalp krizi geçirip mezarında yatan bir zengin olmak istemezdim.” demişti.

Tagged With: