Apple’ın sürprizi yine “Beatlesgate” olacak sanırım

Neredeyse tüm Apple takipçileri, son zamanlarda Apple’ın hafta sonunda Apple Store etkinliği olarak ne sürpriz yumurtlayacağını merak ediyor.

Aylar önce Apple’ın tüm fanatiklerini, şirketin ana sayfasında meraklandırıp Beatles albümlerinin iTunes’ta satışa sunulduğunu duyurmasının ardından, Apple dağının fare doğurması durumları, ekosistemde “Beatlesgate” olarak anılmaya başladı. Muhtemelen bu etkinlik de bir beatlesgate, nedenine gelince;

Kesinleşmemiş olsa da bir kaynak, kurum içinde Apple store 2.0 olarak bahsedilen oluşumun  Apple Store’ların değişim projesi olduğunu bizlere fısıldadı. Apple bir süredir bu yeni nesil Apple mağazası üzerinde çalışıyordu ve bu oluşumun tavanı sadece Apple’ın mağazalardan sorumlu başkan yardımcısı Ron Johnson tarafından değil aynı zamanda Apple Ceo su Steve Jobs ve Apple dizayn şefi Jony Ive tarafından da belirlenmiş oldu.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Apple kendi kişisel kurulum servisini fazlasıyla ciddiye alıyor. Apple store 2.0’da da Kişisel kurulum “startup sessions” adlı özel alanları barındıracak. Yeni çözüm köşelerinin de daha interaktif olacağı söyleniyor. Apple mağazalarındaki büyük değişikliklerden biri de bilgi kartlarında olacak. Bugün her bir Mac’in ve çoğu ürünün yanında kağıttan yapılan bilgi kartları bulunmaktadır . Yeni apple store 2.0 lar ile bu kağıtların yerini interaktif  iPadler alacak.

Daha sonraki adım ise; en azından bazı bölgelerdeki yeni Apple Store’lar yeni ses sistemlerinin yanında devasa olarak adlandırılan büyütülmüş ekranları  barındıracak. Bu mağaza değişikliklerinin yanında Apple çok daha interaktif olan yeni Apple Store  iOS uygulamasını- muhtemelen Pazar günü- yayımlayacak. Örneğin, bir kullanıcı uygulaması ile mağazaya girdiğinde uygulama kullanıcının hangi konumda olduğunu bilecek. Dahası uygulama kullanıcıya bir uzmana danışıp danışmak istemediğini soracak.

Güncelleme: Ek kaynaklar bize mağazalara bugün bazı kutuların gönderildiğini ve bunların sadece mağaza görsel yöneticisi tarafından açılabileceğini haber verdi. Aynı kaynaklar bu kutuların ya yeni mağaza konsepti için ya da görsel ekranlar olduğunu düşündürdü. Başka kaynaklar da Apple’ın iPad ler için ek çalışan eğitimleri vereceğini bildirdiler. (Teşekkürler Merve…)

Tagged With: , , ,