Apple’ın yeni başkanı Arthur Levinson

-

Apple’ın geçen ay hayatını kaybeden CEO’su Steve Jobs’ın yerine Arthur Levinson getirildi.

iPod, iPhone, iPad ve MacBook markalarının artık yeni bir patronu var. 2000 yılından bu yana Apple’ın yönetim kurulunda bulunan Arthur Levinson şirketin yeni başkanı oldu.

Walt Disney’in başkanı Robert Iger da Apple Yönetim Kuruluna seçildi. Aynı zamanda Genentech şirketinin de başkanı olan Levinson, Iger’le birlikte yönetim kuruluna hizmet verecek.

CEO Tim Cook, iki yöneticinin de Apple için harika bir seçim olduğunu dile getirdi.

2005’ten bu yana Apple yönetiminin önde gelen direktörlerinden biri olan Levinson’ın şirketin yönetimde söz hakkı bulunmayan başkanı olacağı duyuruldu.

Apple Silikon Vadisi’nin en saygıdeğer liderlerinden biri olan Arthur Levinson’u başkanlık görevine atadı. Peki Levinson nasıl bir lider ve Apple ondan ne umuyor?

Levinson Apple’ın yönetim kurulunda on yıldan fazladır görev yapıyordu. Steve Jobs, şimdi multi milyarder ilaç şirketi Roch’un biyoteknoloji şirketi Genentech’in o zamanlar CEO’su olan Levinson’a Apple’ın yönetim kuruluna katılmasını teklif etti.

Levinson yönetim kuruluna katılınca Jobs şu sözleri söyledi: “Arthur çok saygı duyulan bir lider ve zamanımızın en önemli ve başarılı bilim tabanlı şirketlerinden birini yönetiyor. Değerli öngörülerini ve fikirlerini sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Arthur Levinson Seattle’da 1950 yılının Mart ayında Sol ve Malivina Levinson çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Levinson çocukluğundan itibaren bilime ilgi duyuyordu. Levinson Carl Sagan’ın “Evrende Zeki Yaşam” (Intelligent Life in the Universe) adlı kitabını çocukluk yıllarını en fazla etkileyen kitaplardan biri olarak addediyor.  Kitaptan aldığı ilham Levinson’ı 1972 yılında moleküler biyoloji bölümünden mezun olduğu Washington Üniversitesi’ne götürdü. Levinson evlenmeden bir yıl önce yani 1977 yılında Princeton Üniversitesi’nde biyokimya alanında doktorasını tamamladı.

Levinson’un Genentech’teki kariyeri 1980 yılında başladı. Genentech’in kurucularından Dr. Herbert Boyer Levinson’u araştırmacı bilim adamı olarak işe aldı. Levinson kariyerinde hızlı bir şekilde ilerledi ve 1989 yılında Genentech’in Araştırma Teknolojisi Bölümü’nün Başkan Yardımcılığı görevine yükseldi. 1995 yılında AR-GE Bölümü’nün Kıdemli Başkan Yardımcısı görevine atanan Levinson, 1995 yılında Genentech’in CEO’su oldu. 1999 yılında ise yönetim kurulu başkanlığı görevine de atandı.

2009 yılında Genentech Roche tarafından 46.8 milyar dolara satın alınınca Levinson CEO’luk görevinden ayrıldı. Fakat başkanlık görevine ve Roche, Amyris ve Broad Institute’ün yönetim kurulları de dahil olmak üzere birçok yönetim kurulunda görev yaptı.  Ayrıca 2004 yılında Google’ın yönetim kurulunun idare heyetinde  görev yapmaya başlayan Levinson, Google’un eski CEO’su Eric Schmidt’in Apple’ın yönetim kurulundaki görevinden ayrılmasından az bir zaman sonra bu görevinden ayrıldı.

Peki Apple yönetim kurulunda başkanlık görevine başlayan Arthur Levinson’dan ne bekliyor? Aslında Apple Levinson’dan devrimci bir dönüşüm beklemiyor. Levinson 2005’ten bu yana Apple’ın yönetim kurulu başkanlığını sürdürüyordu ve bu ünvanı sadece Steve Jobs ağustos ayında CEO’luk görevinden ayrıldığında bıraktı. Levinson Apple’ın uzun zamandan boyunca en görünür liderlerinden biri oldu.

Başka bir deyişle Levinson’un Apple’un sihirli formülünü değiştirmesi beklenmiyor.

Levinson bu formülün oluşturulmasında katkısı olan önemli isimlerden biri olduğu ise şüphe götürmez bir gerçek. Levinson’un kişiliği hakkında daha fazla izlenim edinmek için, Roche, şirketi satın aldığında Genentech çalışanlarına yaptığı konuşmanın videosu seyredilmeye değer.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.