August: Davetlisiniz.

AugustLogoSmallGeçtiğimiz günlerde ilginç ürünler tanıtımı yapan yerel bir uygulama olan Bvrjuva (yakında daha fazla bilgi vereceğim) sayesinde tanıdığım ve o gün bu gündür alabilmek için can attığım harika bir buluştan bahsetmek istiyorum size. August. Jason Johnson ve Yves Behar adlı iki girişimcinin meydana getirdiği August’u, kısaca akıllı bir kapı kilit mekanizması olarak tanımlamak ne kadar doğru olur bilmiyorum fakat temel işlevi kapınızı açmak!

Buraya kadar okuyup,  Elma Dergisi’nde “kapı kilidi tanıtımı da gördük” şeklinde hayıflanabileceklere özellikle yazıyı okumalarını tavsiye ediyorum.

darkwood-pewter-lockedred-lr

August, sadece tornavida kullanılarak kolayca kapınıza monte edebileceğiniz, pil ile çalışan ve iPhone’unuz ile haberleşen bir akıllı kilit mekanizması. Bluetooth ve Wi-Fi bağlantılarını kullanarak kolayca programlanıp iOS cihazınızdan veya bilgisayarınızdan yönetilebiliyor. Kapınıza takıp iletişim halinde bulunmasını istediğiniz telefonları, cihazın yazılımını kullanarak eşleştiriyorsunuz. Eliniz doluyken çantanızda, cebinizde anahtar arama derdine son noktayı koyan August, yaklaştığınızda cihazınız ile sizi tanıyıp kilidi açıyor, ayrıldığınızdaysa kilitliyor.

family-lr

Elbette tüm yapabildikleri bunlar ile sınırlı değil. Evinizden ayrı olsanız dahi evinize kabul edebileceğiniz kişilere davet gönderebiliyorsunuz. Yetki sahibi bu kişiler evinize dilediğiniz sürece girip çıkabiliyor. Yetkisi olmayanlar ise kapıda kalıyor. Sosyal medya uygulamalarından daha başarılı gördüğüm iletişim arayüzü ile yetkilendirme bölümü oldukça kolay.

keychaininhaind-lr

August’un şifrelenmiş kilitleme teknolojisinin, kaybolabilen anahtarlardan ve kopyalanabilen kodlardan daha iyi olduğu vurgulanıyor. Web sitesinde ayrıca telefonunuzun pilinin bitmesi veya çalınması ile ilgili soruların cevaplandığı sıkça sorulabilecek sorulara oldukça akla mantığa yatkın cevaplar yer alıyor. Evinize girmesine izin verdiğiniz aile bireyleri, temizlik görevlileri veya diğerlerinin giriş çıkış bilgileri ve giriş yapabilme süreleri de tamamen kayıt altına alınıp size iPhone’unuz ile ulaştırılıyor. Herhangi bir kablo bağlantısı bulunmayan August, pil ile çalıştığı için elektrik kesintisi olduğunda dahi çalışmayı sürdürüyor. Pillerin azalması durumunda ise August size bildirimler gönderiyor. Üzerindeki şık led ışıklar kilit pozisyonunu gösteriyor. Evinizden çıktığınızda veya girerken çalan bir ton ise telefonuzu cebinizden çıkartmadan kilit durumu hakkında size bilgi veriyor. Ziyaretçi defteri ile evinizi ziyaret edenlere notlar bırakabiliyorsunuz. Bu notları ziyaretçileriniz de size bırakabileceği gibi davetliler notlar üzerinde yorum dahi yapabiliyorlar.

Ürünün hemen her tek silindirli kapı kilidine uyacağı yazılı. 199 USD fiyat ile satılması bekleniyor. Buraya kadar “uzatma artık ve bunu nasıl alabiliriz onu söyle” diye aklından geçirenler, “bekleniyor” kelimesi ile benim gibi biraz hayal kırıklığına uğramışlardır sanıyorum. Ürün malesef henüz satışa sunulmadı. Yıl sonuna doğru satışına başlanacak olan ürün için şimdilik yapabileceğiniz tek şey ön sipariş formunu doldurmak. August satışa sunulduğunda iOS haricinde, yakın gelecekte Android, Blackberry ve Windows Phone işletim sistemlerini de destekleyecek.

August’un çalışma şekli ile ilgili hazırlanmış eğlenceli videoyu paylaşıp yazıyı sonlandırıyorum. August hakkında daha detaylı bilgi alabilmek, basın bildirisi, kurucuları ve ön sipariş formu için bu şık web sayfasını da ziyaret etmeden geçmeyin derim.

Tagged With: , ,