Bazıları iOS 7’yi neden sevmedi?

-

Elma Dergisi’nin sıkı takipçilerinden Yekta Fırtına, neden bazı Apple kullanıcılarının iOS 7’yi sevemediği ile ilgili kendi üslubuyla bir yazı hazırlamış ve bize göndermiş. Farklı bir bakış açısı ve kendi hazırladığı görseller ile süslediği yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

iOS 7 neden çoğu Apple hayranı tarafından sevilmedi?

Öncelikle şunu belirtmemde yarar var. Ben iOS7’yi genç ve bu işin içinde olan biri olarak beğendim. iOS’a köklü bir değişiklik gelmesi taraftarıydım ve açıkça söylemek gerekirse bu değişimin gelmiş olmasından memnunum. Elbette memnun olmadığım noktalarda kendimden ziyade Apple kullanıcılarını düşündüğümde onların son derece haklı olduğunu düşünmeden edemiyorum. Gelelim bunların neden beğenilmediği hakkındaki görüşlerime;

 1- Simge tasarımları ve OS X ile görsel uyumsuzluk

İşletim sisteminin bu köklü değişminde en çok göze çarpan yenilik şüpesiz simgeler oldu. Kilidi açtığımızda karşımıza direk yeni tasarımlı simgeler çıkmakta. iPhone OS 1’den beri azıcık değişiklikler olduysa bile genel olarak hep aynı simgeler kullanıldı. iPhone ile o kadar özdeşleştiler ki simgelerin hemen hepsi tam anlamıyla marka oldular ve okuma yazma bilmeyen biri telefonu eline aldığı zaman bunlara bakıp ne anlama geldiklerini anlayabiliyordu. Fakat iOS 7’deki ikonların bazılarına baktığım zaman işin içinde olmayan amcalarımız, teyzelerimiz gerçekten zorlanacaktır. Bunu en basiti annemden biliyorum. Bir süre önce Mehmet Avincan çok güzel bir yazı yazmıştı (Babam ve iPhone). Benzerini bende annem ile yaşamaktayım.  iOS 7’yi gösterdiğim zaman kullanamadı. Söylediği tek şey “Sakın bunu benim iPad’ime yükleme” oldu.

facetime game center fotograflar ios7 simgeDerdini anlatamayan ikonlardan bazılarını sıralayacak olursak; Game Center, FaceTime, Fotoğraflar, Anımsatıcılar ve Sesli Notlar. Derdini anlatmaktan kastıma örnek vermeye çalışayım. FaceTime ikonundan yola çıkalım. Çoğu kişi bunu video kamera zannedip video çekmek için kullanmaya çalışabilir. Gerçi Facetime simgesi en azından birşeye benziyor. GameCenter ve Fotoğraflar için ne demeli?

Zurnanın zırt dediği diğer bir nokta ise bu zamana kadar mükemmel ekosisteminden bahseden Apple maalesef ki iPad veya iPhone kullanan birinin daha önce hiç kullanmamış olsada ikonların benzerliğinden yola çıkarak OS X’i rahatça kullanabileceğini unutmuş. OS X ikonları ile hiçbir benzerliği olmayan çeşitli ikonlar yapmış. Daha önce iPad kullanmış ve bunun sayesinde OS X’i kendi çabalarıyla çok kısa bir sürede çözen amcamız için buyrun;

Bu videoyu gerçekten çok seviyorum çünkü Apple ekosistemini bence çok çok iyi anlatan bi video.

safari-ios-7-icon-256
iOS 7 Safari Simgesi

iOS 6 ve OS X Safari Simgesi
iOS 6 ve OS X Safari Simgesi

 

 

2- Bazı yerleşik uygulamaların kötü arayüz tasarımı

ios 7 ayarlar yektaAslına bakarsanız böyle olduğuna inandığım çok uygulama yok. Benim garipsediğim bir kaç bölüm var. Ayarlar. Beyaz arkaplanın önüne mavi simgeler gerçekten bu zamana kadar tasarımına hayran kaldığımız Apple’ın harika bir buluşu(!) Verebileceğim diğer örnek ise Takvim. Takvimde yıllar görünümünde neden eklediğimiz özel günler ufak bir gri ile belirtilmiyor? Gerçi buna da sevinmek lazım. Beta 2 ve 3’te özel günleri bulmak çok daha zordu fakat özel günlerin bir şekilde yıllarda da görüntülenebilmesi gerekliydi.

3- Efekt yaparken göz çıkartmak

Efektten kastım uygulamaların açılması, uyku moduna alıp çıkarma esnasında gördüğümüz hareketler. Efektler çok ağır işliyor. Eski iOS sürümlerinde de farklı efektler vardı ve bunlar gerçekten kabul edilebilir hızda efeklerdi. Tıkladığımız anda BUM! direk uygulama karşımızdaydı fakat iOS 7’de uygulama ikonu büyüsün, uykuya alırken ekran parlaklığı düşsün gibi abidik gubidik bir çok özelliğin işlemesi zaman alıyor.

4- Denetim Merkezi’ni kişiselleştirememek

ios 7 denetim merkezi yektaElimizdeki iOS daha Beta 3’te o yüzden bu özelliği eklemeyi düşünüyor olabilirler fakat eklemezlerse gerçekten kötü olur. Denetim merkezine uçak modu yerine ben hücresel veriyi koymak isteyebilirim veya  fener, sayaç ve hesap makinası yerine farklı uygulamalarımı eklemek isteyebilirim ki bu saydıklarım cidden benim ve inanıyorum ki çoğu insanın kullanmadıkları veya çok az kullandıkları uygulamalar ve kısayollardır.

ios 7 takvim düğme yekta

5- Düğme mi değil mi?

Sağdaki ekran görüntüsü takvim uygulamasından alınma. Burada bulunanların bana düğme olduğunu kimse söylemesin. Ben anlarım ama amcalar, teyzeler nasıl anlayacak? Sorun burada işte.

Sonuç

Elimizdekinin beta olduğunu unutmadan metanetimizi koruyarak bu sorunların hepsinin üstesinden gelebiliriz. Yapmamız gerekenler kullanımı çok kolay diye büyüklerimize iPhone veya iPad aldırdıysak, iOS 7’yi anlattıktan sonra yüklememeyi önermek, anlatma şansımız yoksa yüklemelerini engellemek. Değişim, yazının başında da bahsettiğim gibi gerekliydi ama düz tasarım yapacağım diye özünden bu kadar kopmak gerekli miydi? Tartışılır. Bunların dışında övünerek söyleyebiliriz ki hala en stabil ve göze hoş gelen mobil işletim sistemi iOS. Bu uzun yıllarda böyle kalacak, belli.

 

 

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

17 YORUMLAR

 1. Güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler Yekta. Henüz beta aşamasında olduğunu daha önce de belirtip daha fazla yorum yapmaktan kaçındığımı eklemiştim. Zaman ayırıp düşüncelerini paylaşman bizi mutlu etti.

 2. Ne demek Mehmet abi gerçekten elimizdeki şu site sizin sayenizde çok başarılı işler yapıyor. Etrafta da çok afedersiniz dünyadan bir haber Mac yayını yapan dergiler ve siteler var en azından bilgili kişilerin elinde olan ve sürekli haber girdisi olan bir site. Hep birlikte çevremize yayarak daha iyi noktalara getiricez siteyi.

 3. Bence sonuç kısmını bir daha okuyun derim ben ”beta olduğunu unutmadan” ibaresini özellikle oraya ekledim. Şunuda belirtmekte yarar varki Beta 3’e gelmiş bir sürümden bahsediyoruz bundan sonra hız, stabilite ve çok ufak görsel değişiklikler dışında baştan aşağı ikonların değişmesi gibi bir durum imkansıza yakın. iOS7’deki en büyük sıkıntı zaten OS X ile alakasız ikonlar.

 4. Betaların amacı Developer kişilerin gözüne batan bugları görüp Apple’a iletmesi ve Apple’ın aldığı bu geri bildirimler sonucu çeşitli iyileştirmeler yapmasıdır. Beta diye bir sistemi eleştirmemek Beta’nın developer arkadaşlara dağıtılmasına tamamen ters bir durumdur. Beta’nın amacı zaten geri bildirim almak insanların sevdiği sevmediği konularda Apple’ı bilgilendirmesidir. Efekt, denetim merkezi, takvim ve düğme olayı sonraki betalarda düzeltilebilir öğeler kabul ediyorum. Ama ikonların değişmesi bu saatten sonra zor bir ihtimal o yüzden OS X ile alakası olmayan ikonların tamamen ekosisteme ters bir durum olduğunu sonuna kadar diretiyorum diğer konularda da gereken yapılmazsa o konularda da bence sıkıntı mevcuttur.

 5. IOS 7’yi çıkar çıkmaz yükledim ama bir türlü sevemedim.. ios 6’ya geri döndüm.. birkaç hafta sonra beta 3 çıktı yine yükleyeyim bu sefer olur belki dedim ama yok en fazla 2 gün dayanabildim.. Ben Apple ürünlerinin %90 ına sahip Apple aşığı biri olarak gayet içten söylüyorum.. Apple’ın rakiplerinden en büyük farklı sadelikti ama artık bundan eser kalmadı.. Eğer ios7 bu tasarımla çıkarsa Facebook timeline yenilemesi gibi olacak.. Yani Apple büyük darbe alacak.. Ben şuan ios6 kullanıyorum ve kendimede yemin ettim yüklemicem birdaha diye.. yok böyle bir iğreçlik..

 6. Yaa arkadaşlar buradan beta beta diye bağırmanıza gerek yok bizde biliyoruz beta olduğunu bizde biliyoruz ki iyileşecek.. Apple’ın ios7’yi stabil hale getirecebileceğinden zaten kimsenin kuşkusu yok.. Ama tasarım ve sadelik yerlerde.. Buna geliştiriciler ne kadar geri bildirim yapabilir sizce ?

 7. Güzel bir paylaşım teşekkürler, benimde yaşadığım benzer bir durum var. Ios 6 lı iPad’i işini görebilecek kadar kullanan anneme ios 7 betayı kurup gösterdim biraz kurcaladı etti masaya bıraktı al artık sen kullan bunu ben elimi sürmem dedi. Birde işin şu boyutu var ios 7 tamemen iPhone için düşünülmüş yani bir ipad kullanıcısının tek harekette alttan denetim merkezini açsın gibi bir derdi olacağını sanmıyorum.

  Açıkcası sevdiğim tek şey ikonların çerçevesi ile ilgili yapılan değişim, ilk bakışta bir fark yok gibi ama yakından bakınca ikonun 90 derce eğime girdiği köşe başlangıcında bir keskin köşe var bu köşe çizim programlarıyla yaparken otomatikman oluşuyor ve yok etmek için farklı bir algoritma kullanmak gerekiyor. Ios 7 de bu yapılmış ve çok daha yumuşak bir kenara sahip olmuş ikonlar.

  Jonathan Ive’ın arayüz tasarımının başına gelmesi beni çok heyecanlandırmıştı ama genel olarak hayal kırıklığı yaşattı.

 8. Yanlış anlaşılmasın ama yazıda sürekli teyzelerden dedelerden bahsedilmiş. Devir artık gençlerin devri, bizim büyüklere değil, büyüklerin bize uyum sağlaması gerekiyor. iOS7’de ki bu radikal değişim hepimizi etkiledi, belki çoğumuz ilk bakışta hayalkırıklığına uğradı ama zamanla herkesin bu değişime ayak uyduracağına inanıyorum.

 9. Betalar ana haliyle %90 aynı çıkıyor zaten, değişen pek bişey olmuyor. O yüzden beta meta tabi ki eleştirilecek.

  Hiç bir halta benzemiyor bu iOS 7. Android, WindowsMobile çakması ve hatta beteri bişey olmuş. Açıkçası can sıkıcı. Çünkü kullandığım şeyin böyle bişey oılmasını istemiyorum. Çalışanların kafasına bişey mi düştü, ilaç mı verdiler yoksa içten çökertmeye çalışan ajanlar mı sızdı :) içeriye ben anlamadım. Böyle bişey kabul edilir değil.

 10. Kararli surum cikti cikmasina ama yazida da bahsedildigi gibi genel olarak tasarimdan alakasiz gereksiz bir sekilde degistirilmis. İphone, iphone olali boyle eziyet gormedi sanirim. İphone gerek tasarim gerek teknolojisi ile herzaman kendini agirdan satan belli bir cizgisi olan markaydi insanlarin gozunde.. Simdi ise sirinlikler pesinde piyasaya hakim olmak istiyor. Ayrica 5s’ten ayri olarak birde 5c modelini uretiyor. Fosforlu renklere burunuyor… Birak bu isleri batmakta olan nokia yapsin.
  İphone’nun yeni modeli ciktigi anda bir dunya insan magaza kapilarinda sabahliyor. Baska bir markada bu kadar fan varmidir? Her ne kadar galaxy taraftari olan kisoler son zamanlarda turemis olsa da hic bir galaxy iphone kadar stabil bir satis rakamina ulasamaz.
  Sadece islemci ile camerayi duzenleyip piyasaya surse idi sadece ulkemizde onbinlerce satabilecegine eminim.
  Gelelim tekrar konumuza; Allah askina nedir altin sarisi renk? Siyahin asaleti beyazin sadeligi yetmiyormuydu? İphone bu sefer cagin pazarlama oyunlarina ayak uydurdu. Marka imajindan cok sey kaybetti bana gore. Cihazin menulerinin saginda solundaki ayrintilar windows 8 cakmasi, bazi ayrintilari da androide benziyor. Gerek varmiydi buna? Sen iphone’sun arkadas… Su zamana kadar butun rakipler seni egale etmek istiyordu ve senin urunlerinin cakmasini cikartiyordu… Simdi noldu da ezik bir sekilde onlardan caldigin gorselleri kullaniyorsun?
  Steve yasasaydi su telefonu gordugunde kesin kalpten giderdi yada intihar ederdi.
  Ayrintilar menulerdeki ufak incelikler guzel gibi ama normal bir iphone menuye bunu ekleyebilirdin ve biz cok daha memnun olurduk.
  Elimizdeki noldu simdi? İphone galaxy 8x s gibi biseymi?
  İphone 5 ve 3g s ayni anda kullanan biri olarak 3g s forever diyorum arkadaslar. 7 ye gecis destegi yok ve sanirim iphone’u iphone olarak yasatacak. İos 6.1.3 kullaniyorum ufak kasintilar disinda ciddi problemi yok. Daha ne olsun… İphone 5 yalan oldu ve surum dusurme olayinin olmamasi ve guncellemeden once iyi arastirmamam sebebiyle eski keyfi vermeyecek her seferinde cakma telefon kullaniyor edasiyla bakacak..

  Kucuk bir rica; ios 7 yuklemeyin!!

 11. Valla işin açığı siz bu yeni ios7 yi neye göre incelediğinizi merak ediyorum. çünkü yavaşlığından hiç kimse bahsetmiyor ucuz çin telefonuna yüklü android 1.0 sürümüymüş gibi bir havası var. ayrıca 200 yenilikten bahsediliyor ben bir tanesini bile göremedim. ios6 ya dönmek istedim buda mümkün olmadı. grafik arayüz her şey berbat. Ayrıca bir şeyin farkına vardım. ben iphone satın almış isem bunun anlamı iosuda satın aldım demektir. peki neden istediğim sürümü kullanmama izin vermiyorlar. iphone 5s diye kuyruğa bu ios7 içinmi bu kuyruk yani yemin ediyorum isterlerse 500tl ye versinler almam.

 12. bu sürüm bana göre daha fazla pil tüketmek, 3 boyutlu görünümü kaybedip çok daha basit bir görünüme sahip olmak, numara tuşlama ekranının inanılmaz basitliği gibi apple için kabul edilemez negatifleri beraberinde getirmiş. Tek artısı denetim merkezi eklenmesi. BEN UPGRADE ETTİĞİME PİŞMAN OLDUM. HİÇ TAVSİYE ETMEM.

 13. Kötü bile bir kelime ios7 berbat ötesi stabiliteden bahsetmişsiniz stabilite deyince sizin aklınıza ne geliyor Allah aşkına android bence ios7 ye göre kat kat daha stabil duruma gelmiş durumda görünümüde bence çok daha hoş yeni bir iphone çıkınca insan heveslenirdi. açıkçası iphone5s görünce donanımı insan beğeniyor içindeki berbat ios7 yi görünce hiç alasım gelmiyor güç bela ios 5.0.1 e geri dönüş yaptım. telefonum bu sürümde ömrünü tamamlar artık. Bence apple devri bitti benim açımdan ben yeni nesil android telefonlara geçeceğim. benim Apple dan beklentim bu değildi ve hiç beğenmedim. Albenisi kalmamış çin çakması dandik telefonlara benziyor artık arayüz çok kötü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.