Beşşar Esad iPhone’u yasakladı

Arap Baharı’yla birlikte şiddetin pençesine düşen Suriye’de muhaliflerin olaylarla ilgili görüntü çekmelerini engellemek için iPhone yasaklandı.

Rejim karşıtları, Suriye ordusunun halka karşı kullandığı şiddeti iPhone cep telefonlarıyla görüntüledikten sonra, bunu YouTube ve Facebook gibi sosyal paylaşım ağlarında yayınlayarak dünyaya ulaştırıyordu.

Esad rejimi, muhaliflerin bu yöndeki eylemlerinin önüne geçmek için başta iPhone olmak üzere Apple şirketinin tüm ürünlerine yasak getirdi. Yasak çerçevesine diğer akıllı telefonların ise alınmadığı belirtildi.

Lübnan’da yayın yapan haber sitesi “El Nashara”, muhaliflerin şiddet olaylarında görüntü almasını engellemek için Suriyeli yetkililerin iPhone’u yasakladığını yazdı. Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan Suriyeli muhalifler de Esad’ın iPhone’u yasakladığını doğruladı.

YASAK GÜMRÜK BİRİMLERİNE BİLDİRİLDİ
iPhone yasağıyla ilgili belgenin Suriye Maliye Bakanlığı’na bağlı gümrük müdürlüklerine gönderildiği belirtildi. Bakanlığın yazısında, “Yetkililer Suriye’de iPhone kullanımı konusunda uyarı yapıyor’ denildi.

Tagged With: