Bilkom Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Erkan Tüfekçioğlu ile Röportaj

-

Bilkom’un Türkiye’de kaç mağazası bulunuyor ve bu mağazalara yeni mağazalar eklenecek mi? 2013’de açılması beklenen Apple Store’dan sonra Bilkom ürün satışlarına devam edecek mi?

Bilkom’un kendine ait bir satış mağazası bulunmuyor, çünkü biz son kullanıcıya direkt satış yapmıyoruz; Bilkom bir distribütör firmadır. Ancak iş ortaklıkları yapısı, pazarlama, kurumsal pazar, satış sonrası destek gibi departmanlarının da bulunduğu farklı organizasyon şeması ve satış operasyonlarıyla sıra dışı bir distribütörlük modeli vardır.

Bilkom’un Apple ile geçmişi ise Bilkom’un 1984’de kuruluşuyla başlıyor. Bilkom’un ancak Bilkom iş ortakları ve bayilerinden temsil ettiğimiz ürünlere “Bilkom güvencesiyle” markalarımız, bayi kanallarımız ve Bilkom distribütörlüğündeki ürünleri satan perakende kanalımızla örülü bir ağımız var diyebiliriz.

Apple’ın dünyaya paralel olarak Türkiye’de ivmelenmesinde ve hem ürünlerinin bilinirliğinde hem de satış ağının artmasında Bilkom’un rolü yadsınamaz. Bilkom güvenceli tüm Apple ürünlerini bugün Türkiye çapında Apple Yetkili Satıcılarında ve neredeyse tüm teknomarketlerde görebilmeniz mümkün.

Kurumsal satışlar için ise, yine Türkiye çapına yayılmış kurumsal iş ortağımız ile satışlar eğitim sektöründen kamuya, finanstan diğer pro segmente gerçekleştirilmekte…

Apple ve Adobe distribütörlükleri nasıl başladı?

1984 yılında IT sektöründe faaliyetlerine başlayan ve 2000-2001 yılında Koç Bilgi Grubu’na katılan Bilkom’un katma değerli dağıtım stratejisi ile hedefleri örtüşen alanının en değerli, lider markaları Apple, Adobe ve Graphisoft ile çalışmalarımızı  uzun yıllardır sürdürüyoruz.

Apple, Bilkom’un kurulduğu yıldan bu yana –çeyrek asırdan uzun zamandır-, Adobe ile tekrardan yenilenen bir anlaşma ile devam ediyor. Mimarlar için ise, 3 boyutlu dünyanın lider markası Graphisoft ile devam ediyoruz. Buradan söylemekten büyük gurur duyuyoruz ki, 2013 Bilkom’un yepyeni markalarla müşterisine yöneldiği farklı bir yıl olacak.

“Dijital Yaşam Koçu” felsefemizi son iki yıldır öne çıkardık çünkü klasik bir distribütör olmanın ötesinde Türkiye’deki tüm pazarlama, satış, kanal geliştirme ve satış sonrası servis faaliyetlerini başarıyla yönettiğimiz; Bilkom güvencesi ile hizmet sunduğumuz Adobe, Graphisoft ve Apple markaları için yeni pazar segmentleri geliştiriyor, ürünlerini, çözümlerini daha geniş müşteri tabanına yayıyoruz. Sayıları her geçen gün artan iş ortaklarımızla; yetkili satış ve perakende mağazaları, teknomarketler aracılığı ile Türkiye genelinde bu önemli markaları son kullanıcı ile buluşturuyoruz.

Özellikle Apple tarafında, satış sonrası servis operasyonunu sektör ortalamalarının çok üzerinde müşteri memnuniyeti ile sağlayan bayi yapılanmamız çok önem taşıyor.

Yazılım distribütörlüklerimizde de, yine şirketimizde ve sahadaki Dijital Yaşam Koçlarımızın kurumlara ve sektörlere sunduğu tecrübe ve çözümleri öne çıkararak, pazarın çok üzerinde büyüyoruz.

Teknoloji devi Apple’ın 2013 yılında Türkiye ofisini açması bekleniyor. Apple’ın Türkiye mağazasının nerede açılacağı hakkında bir bilgi veya tahmininiz var mı? Apple’ın Türkiye’ye resmi giriş yapmasından sonra Bilkom nasıl bir strateji izleyecek?         

Bilkom olarak Apple adına herhangi bir açıklama yapmakla yetkili değiliz.

Bilkom olarak, Apple’ın ülkemize verdiği önem ve ilgi, pek çok iş ortağımız açısından da giderek artan stratejik önemin bizi sevindiren bir husus olduğunu söyleyebilirim. Çünkü biz, bu gelişmelerin pazarı daha da büyüteceğini ve ürünlerin bilinirliğinin artmasının her açıdan destek ve fayda getireceğine inanıyoruz. Apple ile çalışmalarımızı aynı şekilde sürdürüyoruz. Değişimin kaçınılmaz olduğu bir pazarda, Bilkom olarak Dijital Yaşam Koçu misyonumuzla, aynı rekabet ruhu ile tüm çalışmalarımızı başarı odaklı sürdürmeye devam ediyoruz. Başarı odağımız bize ödüller getiriyor. Biz yapacaklarımızı vaad etmekten ziyade yaptıklarımızla gündeme gelmeyi ve gururlanmayı tercih ediyoruz, Örneğin, Avrupa çapında 400 firma ile oylamaya katıldığımız Avrupa İş Ödülleri (European Business Awards) Türkiye değerlendirmelerinde, Türkiye Şampiyonları arasında yerimizi aldık. Diğer taraftan 2012’de ilk kez Fortune 500 listesinde tüm şirketler arasında en iyi özsermaye yönetimi yapan 4. şirket olarak listede yer aldık. Bilişim 500 listesinde IT donanım ve yazılım kategorisinde en hızlı büyüyen şirketlerin başında yer alıyoruz. Bu başarıların anahtarı ise, müşteriden iş ortaklarımıza, servis merkezlerimize ve çalışanlarımıza büyük bir network’ün buluşturucusu bir platform olmamız. Bu misyonu da taşımaya devam edeceğiz.

Bilkom Matrix adını verdiğiniz uygulamanızdan bahsedebilir misiniz?

Türkiye’nin Dijital Yaşam Koçu Bilkom olarak dijital yaşamı temsil ederken, tabi ki gelişen “online” ve içerik odaklı dijital dünyada da var oluyoruz. Bu varlığımız, dünyada birçok distribütörün aksine, Bilkom’un sosyal medya iletişimleri nedeniyle, 250 bin kişiyi aşan takipçimizle devam ediyor. Yaptığımız yeniliklerle, sosyal medyada da farklar yaratmayı, kullanıcıların ilgisini keyifli bir şekilde çekmeyi seviyoruz. Geçen yıl kullanıcılarımız için yeni bir sosyal medya platformu olarak oluşturduğumuz, Türkiye’nin en geniş içeriğine sahip çalışmalardan biri olan www.dijitalyasamkocu.com portalımızla bağlantılı bir uygulama yarattık. Türkçe içeriklerle zenginleştirilmiş, dijital çağa hızlı ve kolay uyum sağlamak adına kullanıcının hiçbir sorusunu yanıtsız, hiçbir sorununu çözümsüz bırakmayan, izle – öğren videolarıyla dolu www.dijitalyasamkocu.com portalımıza kullanıcıyı yönlendiren keyifli ve ilginç bir yazılım olan Matrix’i, dijital ajansımız United People ile özel olarak geliştirdik.  “Matrix” filminden esinlenerek ve ödül almaya aday bu projenin kodlaması, “Html 5” ile yapıldı ve uygulama kısmen yapay zeka ile zenginleştirildi. Bu sayede kullanıcılar, “Unique” olarak geliştirilmiş algoritma ile etkileşime girerek eğlenceli bir deneyim yaşıyor ve iCloud’dan FaceTime’a teknolojinin sunduğu her yeniliği içeren portalımıza ulaşarak dijital yaşam dünyasında keyifli bir yolculuğa çıkıyor. Amaç; Bilkom güvencesiyle hizmet veya ürün almış son kullanıcıya dokunarak ona dijital dünyanın kapılarını açacak portalimize yönlendirmek oldu. Son derecede başarılı oldu.

Türk Apple kullanıcıları Türkiye’deki ürünlerin fiyatlarının fazla olmasından dolayı şikayetçiler. Ürün fiyatlarını nasıl düzenliyorsunuz? Bilkom’un iPad fiyatlandırmasındaki tüketici lehine işleyen agresif tutumu neden diğer Apple ürünlerinde pek göremiyoruz? Tüketiciler, hiç değilse giriş sınıfı Mac’lere daha uygun fiyatlarla ulaşıp bu büyülü dünyaya daha kolay adım atabilse hoş olmaz mı?

Türkiye olarak, Apple’ın Avrupa organizasyonuna bağlıyız.  Dolayısıyla, Türkiye’deki tavsiye edilen perakende satış fiyatlarının Amerika ile değil, Avrupa ülkeleriyle yapılması gerekiyor. Fikir almak için örneğin Apple’ın kendi Amerika online store’u ile Almanya ya da İtalya uzantılı online store’unu ziyaret ederek genel karşılaştırma yapabilirsiniz. Diğer yandan Türkiyemizin özellikle kendine has tavsiye edilen perakende taksitli satış fiyatı Amerika veya Avrupa tavsiye edilen nakit perakende fiyatları karşılaştırılmakta ve doğal olarak farklılıklar görülmektedir.

Geriye dönüp bakıldığında, tavsiye edilen perakende fiyat politikasında çok büyük iyileştirmeler olduğunu göreceksiniz.  Avrupa ile kıyasladığımızda Bilkom’un önerdiği tavsiye edilen son kullanıcı satış fiyatlarıyla, Apple ürünleri Türkiye’den alınmalı iddiasının arkasındayız. Tabi gerek Euro ve gerek Dolar kuru serbest olarak dalgalanmakta… Bu da uluslararası ticaretin doğası gereği dönemsel olarak farklar oluşmasına sebep olabiliyor.

Ancak unutmamak gerekir ki, ürünlerimizin satıldığı noktalarda herkes tavsiye edilen tüketici fiyatlarını kendi belirlemekte serbest…

Bilkom’un farklı illerde gerçekleştirdiği “dijital ege”, “dijital başkent” seminerleri sürecek mi?

2013’de kesinlikle Marmara bölgesinde bir etkinlik yapmayı istiyoruz. 2011 yılında Ankara’da düzenlediğimiz ve büyük ilgiyle, yoğun katılımla geçen Dijital Başkent’ten sonra geçen yıl da, yine ilgiyle izlenen Dijital Ege’yi gerçekleştirmiştik. Bu etkinliklerimizde,  yaşam, mimarlık, eğitim, sağlık alanlarındaki trendlerle katılımcılarımızı tanıştırdık. Tüm bu etkinliklerde Bilkom’dan hiç kimsenin sahne almaması, tamamen “Dijital Yaşam Koçu” olarak seçtiğimiz bilirkişilerin yaptıkları anlatımlar ve sohbetler, gerek halktan, gerek sektör uzmanlarından ve gerek ise basın mensuplarından büyük övgü aldı, benzersiz yaklaşımı nedeniyle takdir gördü. “Keşfeden, üreten, buluşturan ve sunan” bir Bilkom olarak, platformlar oluşturmayı sürdüreceğiz.

Bilkom yetkilileri ile iletişime geçmemizde yardımcı olan Mert Saka’ya teşekkür ederiz.

Bu röportaj Elma Dergisi ve Biröportaj ortaklığında yapılmıştır.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.