Binlerce Dolarlık iWatch

-

Başlığı görüp “yine mi iWatch” diyenler olacaktır. Bu daha başlangıç diyerek daha çok yazacağımı bilmenizi isterim. Apple’ın akıllı saati iWatch ya da adı her ne olacaksa bana iPad’i ve Elma Dergisi’ni anımsatıyor. Apple bir ürün çıkartacaktı. Tablet dedik. iSlate dedik. Neler demedik ki. Üzerinde çok konuştuk. iPad çıkmadan önce konuyu onlarca kaynak takip ediyordum. Malesef hiç biri Türkçe değildi. Türkçe bir kaynak yoktu çünkü. Elma Dergisi bu yüzden çıktı. Madem Apple büyük bir şey yapacak ve ülkemizde konu hakkında hiç kaynak yok, neden ben yazmıyorum diye başlamıştım. Zaten ilgileniyorum konuyla, belki benim gibi başkaları da vardır diye düşünmüştüm. Sonraları “İyi ki o gece bu kararı vermişsin” diye çok teşekkür geldi…

Konumuza dönelim. Apple’ın bir saat çıkartması bekleniyor. Akıllı bir saat. Beklentiler yüksek. Bir yanda yılların eskitemediği bir aksesuar diğer yanda dünyaya şekil veren bir şirket. Samsung dahil elektronik ürünler üreten pek çok şirket akıllı saatler yaptı bile. Tıpkı daha önce telefon, tablet, bilgisayar üretenler olduğu gibi. Apple oyuna dahil olduktan sonra ise işler değişti. iPhone’dan önce ve iPhone’dan sonraki telefonlara bakın. iTunes öncesi müzik sektörüne ve iTunes sonrasına… iPad, iPod, Mac… Bu her zaman böyle oldu. Yazıya başlamadan önce ağzımdaki baklayı çıkartmazsam çatlarım. Apple eğer bu ürünü çıkartırsa, saat kavramı asla eskisi gibi olmayacak.

Önce biraz tarih dersi işleyelim. Saat ilk olarak Milattan Önce 4000’li yıllarda Mısırda kullanılmaya başlandı. Güneşin her gün belirli bir düzende doğup battığını keşfeden Mısırlılar bundan faydalanarak güneş saatini icad etti. Güneş saati üzerinde dik duran bir cismin güneşin geliş açısına göre oluşturduğu gölge boyuna bakılarak saat hesaplanıyordu. Elbette bu saatin geceleri çalışmaması gibi küçük bir olumsuzluğu vardı. Antik Mısırlılar bu sorunu çözmek için kum ve su saatlerini de icat ettiler. Modern denemez ama ilk kurmalı saatin 1500 lü yıllarda, hatta 1524’te Alman kilit ustası Peter Henlien tarafından üretilmesi ile işler biraz daha kolaylaştı. İlk seri üretim saat ise 1850’de Amerika’da yapılmaya başlandı. Kurma derdi olmayan ilk saat 1952’de üretildi. Pil ile çalışan bu saat hiçbir kurmalı saatin ulaşamadığı dakikliğe sahipti. Elektronik saatler ise ilk olarak 1970’te ortaya çıktı.

Saat hakkında kısaca bilgi verme gereği gördüm çünkü günün birinde bugün bildiğimiz şekli ile saat kavramını hatırlamak güç olabilir. Saat tarihi boyunca her zaman insalık için önemli bir araç oldu. Bugün pek çok kişi için başka ürünlere entegre olmuş hali çevrede bulunduğu için önemini yitirmiş gibi görünse de bazıları için vazgeçilmezdir. Özellikle de aksesuarlarından haz duyan biz erkekler için. Bayanlar alınmasın, saatin bay bayan ayrımı olsa da hepimiz için önemi büyük.

Sıkıldınız mı? Toparlayalım hemen. Apple’ın 2014 yılı için öngörülen ürün haritasında yer alan iWatch hakkında KGI Securities’in analisti Ming Chi Kuo (ismini Elma Dergisi’nde aratırsanız tutarlılığını görebilirsiniz) çok dedikodusu yapılan iWatch’ın 2014’ün üçüncü çeyreğinde satışa çıkabileceğini yazan bir rapor yayınladı. Kuo, 1.3 ve 1.5 inçlik iki farklı boyut ve farklı kayışlar ile birden fazla iWatch modeli çıkacağına inanıyor. Bu görüş ilk kez 2013 sonlarında dile getirilmişti. Şimdilik bu ayrımın ne için olduğuna dair kesin bir kanı bulunmuyor. Her iki ürünün de Safir kaplı esnek Amoled ekranı bulunacağı öngörüler arasında. Kuo da bizim gibi biometrik sensörlerin yer alacağını, iPhone, iPad ve Mac ile birlikte çalışacağını öngörüyor.

Gabor Balogh'a ait geleneksel saat stilende iWatch konsepti
Gabor Balogh’a ait geleneksel saat stilinde iWatch konsepti

Apple’dan herkesin beklediği belki de en önemli unsur ürünün “modaya uygun” olacağı. Samsung’un Gear adlı ürününü gördünüz mü bilmiyorum ama onu bileğime takacağıma 14 yıllık Swatch’ımla gezmeye razıyım. iWatch kesinlikle çok güzel görünecek ve arzu nesnesi haline gelecek.

Pil ömrü Apple için kesinlikle hanesine yazılmış bir skor sayısı olacak diye düşünüyorum. 200-250mAh bir pil en azından sistemin kesintisiz bir iki gün çalışacağını garanti edecektir fakat Apple’ın bununla yetinmeyip bu süreyi bir haftaya kadar uzatabileceği konuşuluyor. Günümüzdeki örneklere bakacak olursak bu süreler pek makul değil fakat Apple’dan beklenenler bunlar. Kuo da bu görüşe katılıyor ve pil ömrünün çoğu giyilebilir cihazdan uzun olacağını savunuyor. Bir şekilde kablosuz şarj konusu da gündemde. Bitmeyen bir pil ömrü vaadi olmayacak bir şey değil belki ama şimdilik bu konuda çok az tez var.

Alt ve üst olarak iki farklı model ile oyuna girmesi beklenen iWatch’ın alt modeli pazardaki mevcut akıllı saat ve benzeri ürünler ile rekabet için, üst modeli ise kendisi ile rekabet edebilmek için satışa sunulacak.

Hala başlıktaki ifadeleri yazıda arayan varsa içini rahatlatmak için söyleyeyim; Kuo’nun analizlerine göre üst model saat binlerce dolara satılabilir. iMac ve belki MacBook Pro’dan daha yüksek bir fiyata… Apple premium ürünler üreten bir şirket. Gerek malzeme kalitesi gerek diğer unsurlar Apple’dan her zaman beklentileri yüksek tutmamızı sağlıyor. 200-300 dolara satışta olan benzer bir ürünü düşünürsek Apple’ın 400-500 dolar fiyat ile satacağını beklemek yanlış olmaz ama binlerce dolar dediğimiz zaman akıllarda hemen soru işaretleri belirmeye başlıyor. Malumunuz piyasada 700 küsür bin liraya saat satılıyormuş. Ancak Apple en nihayetinde bir teknoloji şirketi ve kimse Apple’dan bir mücevher beklemiyor.

Şimdilik iWatch hakkında düşündüklerimiz bunlar. Yazının başında da dediğim gibi, daha çok yazacağız. Bu daha başlangıç. Apple’ın iWatch’ı 2014 yılına kadar beklenmiyor ancak ben dahil pek çok kişiye göre bu ürün 2014’ün en önemli ürünü olacak. Evet iPhone 6’dan daha önemli. Yakın tarihlerde çıkacaklar ama kesinlikle iPhone’u “daha az konuşulur” hale getireceği kesin. 2014 içinde 5.5 milyon adet satılması beklenen saatin 2015 yılında satış rakamlarının 30 ila 50 milyon adete çıkması bekleniyor.

Ekran boyutunda değişiklik beklenen iPhone’un da yeni ve kırılması zor, rekor miktarda satışa ulaşması bekleniyor ama onun yeri ayrı…

Adı her ne olursa olsun bu ürün ekosistem için çok önemli. Jobs’un aramızdan ayrılışının ardından Apple’ın çıkartacağı ilk yeni ürün gamı olacak. Beklentiler ve raporlar doğru çıkar ve ürün satışa sunulursa Apple’ın eski çizgisinde olup olmadığını da satış rakamları gösterecektir diye düşünüyorum ve sanırım beni en çok meraklandıran konu da bu.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

6 YORUMLAR

  1. Mehmet bey hoş bir yazı ellerinize sağlık. Saat konusunda ben de sizin gibi düşünüyor ve Apple’ınbu oyuna dahil olmasıyla beraber kuralların yeniden yazılacağını düşünüyorum. iPhone,iPad, Mac ve Apple Tv’nin olduğu bir ekosistemde saat tamamlayıcı olacaktır.

  2. Mehmet Bey siz de değinmişsiniz, bir kere daha ifade etmek istedim; Apple yeni bir segmente ilk giren olmuyor ancak segmente girdiği anda devrim niteliğinde cihazlarıyla segmenti yeniden şekillendiriyor. Gerek telefon, gerek mp3 çalar konusunda hep böyle oldu. Bir tek sanırım tablet konusunda hem ilk hem en oldular.

    Bu açıdan değerlendirince çıkması öngörülen saatin rakiplerine kıyasla geç çıkıyor olması Apple için önemi olmayan bir durumken, Apple’dan rakiplerinden çok farklı ve bu segmenti yeniden şekillendirecek bir ürün beklemek de hayalcilik değil. Tahminim eğer Apple Gear’e benzer bir saat üreticek olsa iWatch’ın çıkışını bu kadar geciktirmezdi.

    Tabi öte yandan binlerce dolarlık bir saat de çok iddialı bir yaklaşım gibi duruyor. Zira çoğu müşteri bu cihazı yalnızca 650 Dolar’lık iPhone’ları ile kullanacaklar. Günümüz saat sektöründe uçuk rakamlar olabilir ancak gene ortalama bir Seiko’nun 1000 Dolar civarı olduğunu düşünecek olursak premium modelin gene bu seviyelerden yukarı çıkmaması gerektiğini düşünüyorum.

  3. Yazı çok hoş ellerine sağlık Mehmet Bey. Benimde değinmek istediğim bir konu Apple lüks vergi sınıfına giriyor ve vergileri yüksek tutuluyor birde işin içine saat girince fiyatların fahiş olması kaçınılmaz olacaktır diye düşünüyorum. Bu ürünleri almamız için ancak iWatch’ın iPhone5C gibi bir modeli çıkarması gerekecek sanırım.
    Benim açımdan iWatch bir dönüm noktası çünkü sayın Steve Bey’in vizyonu ve sürekli bizi şaşırtması artık rastlayamadığımız bir şey. Dünyaya büyük miras bıraktı geleceğe dönük projeleri hazırlamış ve vefat etmiş diye duyum almıştım bende ancak Apple tutkunu biri olarak iWatch’ın beni hayal kırıklığına uğratması durumunda Steven Poul Jobs’ı çok daha fazla özleyeceğimi sanıyorum… Bakalım görelim :)

  4. Eğer dendiği gibi binlerde dolara satılacak saatler üreteceklerse benim “apple ekosistemimde” iWatch eksik olacak ve çok da üzüleceğimi söyleyemem. Baştan beri bu saat işine soğuk bakıyorum ama belki benim vizyonum yetmiyordur ve görür görmez vay be derim! Bilemedim?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.