Binlerce Dolarlık iWatch

Başlığı görüp “yine mi iWatch” diyenler olacaktır. Bu daha başlangıç diyerek daha çok yazacağımı bilmenizi isterim. Apple’ın akıllı saati iWatch ya da adı her ne olacaksa bana iPad’i ve Elma Dergisi’ni anımsatıyor. Apple bir ürün çıkartacaktı. Tablet dedik. iSlate dedik. Neler demedik ki. Üzerinde çok konuştuk. iPad çıkmadan önce konuyu onlarca kaynak takip ediyordum. Malesef hiç biri Türkçe değildi. Türkçe bir kaynak yoktu çünkü. Elma Dergisi bu yüzden çıktı. Madem Apple büyük bir şey yapacak ve ülkemizde konu hakkında hiç kaynak yok, neden ben yazmıyorum diye başlamıştım. Zaten ilgileniyorum konuyla, belki benim gibi başkaları da vardır diye düşünmüştüm. Sonraları “İyi ki o gece bu kararı vermişsin” diye çok teşekkür geldi…

Konumuza dönelim. Apple’ın bir saat çıkartması bekleniyor. Akıllı bir saat. Beklentiler yüksek. Bir yanda yılların eskitemediği bir aksesuar diğer yanda dünyaya şekil veren bir şirket. Samsung dahil elektronik ürünler üreten pek çok şirket akıllı saatler yaptı bile. Tıpkı daha önce telefon, tablet, bilgisayar üretenler olduğu gibi. Apple oyuna dahil olduktan sonra ise işler değişti. iPhone’dan önce ve iPhone’dan sonraki telefonlara bakın. iTunes öncesi müzik sektörüne ve iTunes sonrasına… iPad, iPod, Mac… Bu her zaman böyle oldu. Yazıya başlamadan önce ağzımdaki baklayı çıkartmazsam çatlarım. Apple eğer bu ürünü çıkartırsa, saat kavramı asla eskisi gibi olmayacak.

Önce biraz tarih dersi işleyelim. Saat ilk olarak Milattan Önce 4000’li yıllarda Mısırda kullanılmaya başlandı. Güneşin her gün belirli bir düzende doğup battığını keşfeden Mısırlılar bundan faydalanarak güneş saatini icad etti. Güneş saati üzerinde dik duran bir cismin güneşin geliş açısına göre oluşturduğu gölge boyuna bakılarak saat hesaplanıyordu. Elbette bu saatin geceleri çalışmaması gibi küçük bir olumsuzluğu vardı. Antik Mısırlılar bu sorunu çözmek için kum ve su saatlerini de icat ettiler. Modern denemez ama ilk kurmalı saatin 1500 lü yıllarda, hatta 1524’te Alman kilit ustası Peter Henlien tarafından üretilmesi ile işler biraz daha kolaylaştı. İlk seri üretim saat ise 1850’de Amerika’da yapılmaya başlandı. Kurma derdi olmayan ilk saat 1952’de üretildi. Pil ile çalışan bu saat hiçbir kurmalı saatin ulaşamadığı dakikliğe sahipti. Elektronik saatler ise ilk olarak 1970’te ortaya çıktı.

Saat hakkında kısaca bilgi verme gereği gördüm çünkü günün birinde bugün bildiğimiz şekli ile saat kavramını hatırlamak güç olabilir. Saat tarihi boyunca her zaman insalık için önemli bir araç oldu. Bugün pek çok kişi için başka ürünlere entegre olmuş hali çevrede bulunduğu için önemini yitirmiş gibi görünse de bazıları için vazgeçilmezdir. Özellikle de aksesuarlarından haz duyan biz erkekler için. Bayanlar alınmasın, saatin bay bayan ayrımı olsa da hepimiz için önemi büyük.

Sıkıldınız mı? Toparlayalım hemen. Apple’ın 2014 yılı için öngörülen ürün haritasında yer alan iWatch hakkında KGI Securities’in analisti Ming Chi Kuo (ismini Elma Dergisi’nde aratırsanız tutarlılığını görebilirsiniz) çok dedikodusu yapılan iWatch’ın 2014’ün üçüncü çeyreğinde satışa çıkabileceğini yazan bir rapor yayınladı. Kuo, 1.3 ve 1.5 inçlik iki farklı boyut ve farklı kayışlar ile birden fazla iWatch modeli çıkacağına inanıyor. Bu görüş ilk kez 2013 sonlarında dile getirilmişti. Şimdilik bu ayrımın ne için olduğuna dair kesin bir kanı bulunmuyor. Her iki ürünün de Safir kaplı esnek Amoled ekranı bulunacağı öngörüler arasında. Kuo da bizim gibi biometrik sensörlerin yer alacağını, iPhone, iPad ve Mac ile birlikte çalışacağını öngörüyor.

Gabor Balogh'a ait geleneksel saat stilende iWatch konsepti

Gabor Balogh’a ait geleneksel saat stilinde iWatch konsepti

Apple’dan herkesin beklediği belki de en önemli unsur ürünün “modaya uygun” olacağı. Samsung’un Gear adlı ürününü gördünüz mü bilmiyorum ama onu bileğime takacağıma 14 yıllık Swatch’ımla gezmeye razıyım. iWatch kesinlikle çok güzel görünecek ve arzu nesnesi haline gelecek.

Pil ömrü Apple için kesinlikle hanesine yazılmış bir skor sayısı olacak diye düşünüyorum. 200-250mAh bir pil en azından sistemin kesintisiz bir iki gün çalışacağını garanti edecektir fakat Apple’ın bununla yetinmeyip bu süreyi bir haftaya kadar uzatabileceği konuşuluyor. Günümüzdeki örneklere bakacak olursak bu süreler pek makul değil fakat Apple’dan beklenenler bunlar. Kuo da bu görüşe katılıyor ve pil ömrünün çoğu giyilebilir cihazdan uzun olacağını savunuyor. Bir şekilde kablosuz şarj konusu da gündemde. Bitmeyen bir pil ömrü vaadi olmayacak bir şey değil belki ama şimdilik bu konuda çok az tez var.

Alt ve üst olarak iki farklı model ile oyuna girmesi beklenen iWatch’ın alt modeli pazardaki mevcut akıllı saat ve benzeri ürünler ile rekabet için, üst modeli ise kendisi ile rekabet edebilmek için satışa sunulacak.

Hala başlıktaki ifadeleri yazıda arayan varsa içini rahatlatmak için söyleyeyim; Kuo’nun analizlerine göre üst model saat binlerce dolara satılabilir. iMac ve belki MacBook Pro’dan daha yüksek bir fiyata… Apple premium ürünler üreten bir şirket. Gerek malzeme kalitesi gerek diğer unsurlar Apple’dan her zaman beklentileri yüksek tutmamızı sağlıyor. 200-300 dolara satışta olan benzer bir ürünü düşünürsek Apple’ın 400-500 dolar fiyat ile satacağını beklemek yanlış olmaz ama binlerce dolar dediğimiz zaman akıllarda hemen soru işaretleri belirmeye başlıyor. Malumunuz piyasada 700 küsür bin liraya saat satılıyormuş. Ancak Apple en nihayetinde bir teknoloji şirketi ve kimse Apple’dan bir mücevher beklemiyor.

Şimdilik iWatch hakkında düşündüklerimiz bunlar. Yazının başında da dediğim gibi, daha çok yazacağız. Bu daha başlangıç. Apple’ın iWatch’ı 2014 yılına kadar beklenmiyor ancak ben dahil pek çok kişiye göre bu ürün 2014’ün en önemli ürünü olacak. Evet iPhone 6’dan daha önemli. Yakın tarihlerde çıkacaklar ama kesinlikle iPhone’u “daha az konuşulur” hale getireceği kesin. 2014 içinde 5.5 milyon adet satılması beklenen saatin 2015 yılında satış rakamlarının 30 ila 50 milyon adete çıkması bekleniyor.

Ekran boyutunda değişiklik beklenen iPhone’un da yeni ve kırılması zor, rekor miktarda satışa ulaşması bekleniyor ama onun yeri ayrı…

Adı her ne olursa olsun bu ürün ekosistem için çok önemli. Jobs’un aramızdan ayrılışının ardından Apple’ın çıkartacağı ilk yeni ürün gamı olacak. Beklentiler ve raporlar doğru çıkar ve ürün satışa sunulursa Apple’ın eski çizgisinde olup olmadığını da satış rakamları gösterecektir diye düşünüyorum ve sanırım beni en çok meraklandıran konu da bu.

Tagged With: , , ,