Bir Sonraki iPhone…

Bir sonraki iPhone için dedikoduların bu kadar erken başlaması aslında başından beri çok kötü. Tecrübeyle sabit, bir ürün güncellemesinden aylar önce konuşulmaya başlanan çoğu iddia, ağızda sakız gibi çiğnenen ve atılan dedikodulardan öteye gitmiyor. Dahası, belli başlı isimlerin dışında analistlerin tahminleri bile çoğu zaman tutmuyor. Benden duymuş olmayın ama, aslında dedikoduların medyada haber olup “tık” almaktan başka işe yaraması amaçlanmıyor.

20130123-185932.jpg

Buna karşın son bir aydır gündeme oturan dedikodular, Digitimes, Wall Street Journal ve Bloomberg gibi önemli yayınlardan gelince daha bir ciddiye alındı. Ardından, Apple’ın ucuz iPhone üretmeyeceğini açıklamasıyla iş tamamen dezenformasyon şüphesine döndü. Kimi iddasının arkasında durdu, kimi vazgeçti. Ekran boyutu konusunda WSJ’nin yanıldığını açıklaması da evlere şenlikti. İddia ettikleri büyük ekranlı akıllı telefon iPhone değil, HTC’nin piyasaya çıkacak modellerinden biriymiş. Çok güzel!..

20130123-190007.jpg

ABD ve Avrupa merkezli medyada bunlar yaşanarken, Asya kaynakları hala büyük ekranlı bir iPhone konusunda ısrarcı. China Times’ın iddia ettiği ve adının neye istinaden adının”Math” olarak belirlendiğini anlayamadığım 4.8 inç ekranlı “iPhone Math” için konspet bir video Rus appledigger.ru sitesi tarafından yayınlandı.

Bu kadar eleştirilip, bazılarınca yerden yere vurulan bir ürünün sonraki neslillerin bu kadar merak edilmesi de son derece manidar değil mi? Sanki dünyanın dört bir yanında “iPhone takip tahmin istasyonları” kurulmuş ve kamuoyuna sürekli bilgi aktarıyor. Bakmayın eleştirdiğime, biz de boy boy haber yapmaktan geri kalmıyoruz tabii ki…

Bizim için önemli olan, bu bilgi kirliliğinde haberleri, iddiaları en doğru ve eksiksiz biçimde sunabilmek. Daha da önemlisi, anaakım medyanın yaptığı gibi, dedikoduları gerçek olarak sunmayıp, bunların sadece iddia olduğunu belirtip, kaynaklarıyla birlikte sizlerle paylaşmak…

Tagged With: , ,