Biraz daha iPhone 4

iPhone 4 - Elma DergisiFarkındayım sevgili Mac dostları. Son günler iPhone 4 üzerine oldukça eğildim. Malum, Elma Dergisi, sadece iPhone yada sadece Mac Blogu değil. Apple ile ilgili haberleri sizlere mümkün olan en doğru ve en hızlı şekilde iletmeye çalışan bir blog. Bu günlerde Apple’ın gündemi de iPhone 4 olduğu için bu yoğunluk normal.

Bahsi geçen ürün, ilk 3 günlük satışları 1.7 Milyon adeti geçen bir ürün. Demek oluyor ki, Apple tarihi boyunca en iyi çıkış yapan ürün! Tartışılmayı hak eden bir ürün. Biraz daha iPhone 4 derken bunu kast ediyordum. Henüz iPhone 4 hakkındaki söylentiler durulmamışken, son düşüncelerimi de paylaşayım istedim.

iPhone 4 ‘te üretim hatası mı var? Bu konu hakkında yorumlarımı yazmadan önce epey sabırla bekledim. Sanırım şimdi sırası

geldi. iPhone 4’ün anteni, çevresindeki paslanmaz çelik parça. Ve sol alt köşesi kapatıldığında telefon görüşmesinin kalitesi düşüyor, sinyal seviyesi yavaş yavaş azalıyor, nihayetinde bağlantı kesilebiliyor. Bir medya kuruluşunun iPhone 4 sahipleri arasında yaptığı gayrıresmi anketin sonuçlarına göre kullanıcıların %14’ü anten problemi yaşamış. Bir kullanıcının sorusu üzerine Steve Jobs “onu öyle tutmayın” gibi bir cevap ile karşılık vermesi, ortalığı biraz daha bulandırdı. Aslına bakarsanız iPhone 4’ü o şekilde tutarak konuşmak biraz zor. Sol avucunuzun içi  ile iPhone’un sol köşesini kapatarak konuşmak gerçekten zor. Mevcut iPhone’unuzu o şekilde tutmaya çalışın. Sol alt köşesi normal tutma şeklinizde boşta bile kalıyor. Benim asıl endişem sağ elde! Çünkü genellikle sağ elimle tutarken yüzük parmağım o köşeye dokunuyor :) Sorun oluşturur mu? Bilmiyorum. Henüz bir iPhone 4 sahibi değilim :) Ancak ne olursa olsun. Eğer bu durum konuşurken sinyal kaybına neden oluyorsa, bana göre bu bir üretim hatasıdır. Son günlerde epey yorum yapıldı. Bildiğiniz para bantı ile o köşeyi kapatanlardan, Bumper adlı 29 $’lık aksesuarın sırf bu yüzden çıkmış olabileceği iddalarına kadar oldukça geniş bir tartışma alanı oluştu. Ben elime almadan sizi yanlış bilgilendirmek istemem. Ancak ciddi bir sorun oluşturmayacağını düşünüyorum. Kasıtlı olarak o köşeyi kapatarak konuşmaya çalışırsanız durum ne olur, videolardan gördük…

Son birkaç saat içinde yeni bir dedikodu daha ortaya çıktı. Rivayete göre Apple, bunu bir sorun olarak kabul etmiş (kesinlike gayrı resmi olarak) ve yazılım ile çözüm yolları aramakta. Evet yanlış okumadınız. Yazılım ile! Bana bir miktar saçma gelse de, haberlerin yanında dedikoduları da sizinle paylaşmayı sevdiğim için yazmadan edemedim.

Bir diğer sorun da ekran ile ilgili. Bazı kişilerin (medyadan, normal kullanıcılardan bu şekilde bir şikayetine denk gelmedim) iPhone 4’ün ekranında sarımsı lekeler oluştuğunu ortaya çıkartması üzerine ortalık yine karıştı. Henüz ciddi bir sorun olarak karşımızda olmasa da, yagınlaştıkça ortaya çıkacak olan bu ve benzeri sorunları sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Sonuç olarak: Apple A.Ş. sadece bir şirket, iPhone 4 ise bir cep telefonu! Kusuru olmayan bir ürünü şimdiye kadar hiçbir şirketten beklemedim. Elbette ki insan sorunsuz bir cihaz satın alıp dertsiz tasasız kullanmak ister. Eğer yukarıda bahsettiğim problemler yaygın bir şekilde pek çok kişide görülürse ve Apple bu soruna bir çözüm bulmaz ise işte o zaman ciddi bir problem var demektir. Apple A.Ş bana ödeme yapmıyor. Bu sebeple herhangi bir kaygım olmadan dilediğim gibi Apple’ı eleştirmekte özgürüm. :) Ancak sezarın hakkı sezara. Şimdiye kadar sadece bir kez bir Apple ürünü ile ciddi bir sorun yaşadım ve Apple sorunu hemen düzeltti. Yeri gelmişken anlatayım:

Sene 2007. MacBook inanılmaz popüler bir laptop olma yolunda hızla ilerliyor. Apple işlemci seçimini intel’den yana kullandı, ortalıkta kan gövdeyi götürüyor. Ülkemizde de büyük yankıları oldu. Eski Power PC işlemcili Mac sahipleri, Macintosh ruhunun ölmesinden korktuklarını dile getiriyorlardı. Tam bu sırada, dayanamayıp beyaz kasalı, yuvarlak hatları ile inanılmaz şık duran 1.8 Core Duo işlemcili MacBook’umu satın aldım. İlk kez İntel işlemcili bir Mac kullanıyordum ve performansı beni gerçekten etkiledi. Birkaç ay büyük zevk ile kullandıktan sonra hevesim kursağımda kaldı. Beyaz MacBook’um çeşitli yerlerinden çatlamaya başladı! Evet bildiğiniz çatlak! Polikarbon kasanın, bazı vida ve sert hatlı bölgelerinde görülen çatlaklar beni çok üzdü. Durumu Apple’a bildirdim. Sorunu kabul ettiler ve garanti kapsamında kasayı değiştirdiler. İster inanın ister inanmayın, Garantisi bittikten sonra aynı problem için yine götürdüm, yine değiştirdiler. Ücret almadan! Bu beni çok memnun etti. O bilgisayar hala aktif olarak eşim tarafından kullanılıyor ve bugün hiç bir problemi yok. Emin değilim ama muhtemelen kasada iyileştirmeye gittiler. Yeni kasa beyaz MacBook’larda da şimdilik herhangi bir çatlak sorunu duymadım.

Hep birlikte bekleyip, deneyip, sorun var mı yok mu göreceğiz. Kişisel birtakım sebeplerden ötürü iPhone’u yurt dışından almak istemiyorum. Bu sebeple pek çok kişiden sonra iPhone 4 sahibi olacağım. Ancak birkaç gün içinde bir arkadaşımın incelemem için İngiltere’den getirdiği iPhone 4’ü inceleyeceğim ve yorumlarımı burada sizler ile paylaşacağım.

Tagged With: ,