Birkaç Kullanışlı Finder ve OS X Numarası

-

Finder, Mac’inizi kullanırken en sık kullandığınız uygulamalardan biri. Bilgisayarınızdaki dosyaları yönetmek için oldukça yararlı olan bu uygulamadan ne kadar faydalanıyorsunuz? Finder aslında oldukça yetenekli ve karışık bir uygulama. Aşağıda genelde az bilinen birkaç Finder ve OS X özelliği paylaşacağım. Umarım günlük hayatta işlerinizi biraz daha kolaylaştırır.

Daha havalı “Göz at”

Ekran Resmi 2015-04-18 14.16.01

Muhtemelen Göz at veya orijinal adı ile “Quick look“, Finder’da en sık kullandığımız özelliklerden biri. Herhangi bir dosya seçiliyken boşluk tuşuna bastığınızda, dosyayı açmadan içeriğe göz atmanıza olanak sağlıyor. Birden fazla dosya seçiliyken boşluk tuşuna bastığınızda ise açılan göz atma penceresinde yön tuşları ise dosyalar arasında gezinebiliyorsunuz. Bunu tam ekran olarak veya açıldığı pencere içinde de yapabilirsiniz elbette ama seçili dosyaların tümüne aynı anda göz atabilmek için Alt (option) tuşu ile birlikte boşluk tuşuna basıp dizin sayfası’nı seçebilirsiniz.

Ekran Resmi 2015-04-18 14.20.41

Ana Klasörü Kenar Çubuğunda Gösterin

Ekran Resmi 2015-04-18 14.30.55Ana klasörünüz, dökümanlar, fotoğraflar, müzik ve diğer pek çok dosyanızın bağlı olduğu temel klasördür. Finder’ın kenar çubuğunda geçerli olarak görünmüyor fakat seçime bağlı olarak açılabiliyor. Ana klasörünüzü kenar çubuğunda göstermek isterseniz Finder’ın “Tercihler” bölümünü seçebilir veya daha kolayı, Finder açıkken cmd tuşu ile birlikte virgül tuşuna basarak bu tercihleri açabilirsiniz. Kenar çubuğu sekmesine tıklayarak bu bölümde yer almasını veya görüntülenmemesini istediğiniz ögeleri seçebilirsiniz.

Hatta hazır bu bölüme bakıyorken sahip olduğunuz etiketlerin renk ve isimlerini düzenleyebileceğiniz gibi, Genel sekmesi altında masaüstünüzde yer almasını istediğiniz simgeleri seçebilir, İleri düzey sekmesi altındaysa dosya adı uzantıları ile ilgili seçenekler veya çöp sepetini boşaltırken görüntülenmesini istemediğiniz uyarı diyaloglarını kapatabilirsiniz. Hatta Finder içinde arama yaparken aramanın nereden başlamasını, hangi klasörün arama için kullanılmasını da ayarlayabilirsiniz.

Durum Çubuğu ve Yol Çubuğu

Ekran Resmi 2015-04-18 14.36.37

Seçili hale getirdiğinizde her Finder penceresinin en alt kısmında gözükecek olan bu iki çubuk, o anki pencere ve içeriği hakkında size önemli bilgiler sağlayacaktır. Durum çubuğu, seçili klasörde kaç dosya bulunduğu ve sabit diskinizde ne kadar boş alanınız kaldığını gösterirken Yol çubuğu, seçili klasörün diskinizde hangi klasörler altında yer aldığı bilgisini sağlar.

Her ikisi de oldukça kullanışlı olan bu çubuklara Finder uygulaması aktifken “Görüntü” menüsünden ulaşabilirsiniz. Menüler yerine kısayol tuşlarını tercih edenler içinse tuşlar Command-/ ve Option-Command-P

Menü Çubuğundaki Simgeler

Ekran Resmi 2015-04-18 14.41.40

Menü çubuğunuz işinize yarayan veya yaramayan pek çok simge ile dolmaya başladıysa bu simgelerin yerlerini değiştirerek sıralamayı veya ortadan kaldırmayı düşünebilirsiniz.

Simgelerin yerlerini değiştirmek istiyorsanız klavyenizdeki cmd (command) tuşuna basılı tutarken simgeyi fare imleci ile tutup dilediğiniz sıraya sürüklemeniz yeterli. Elbette bu değişikliği genellikle Apple’ın sunduklarına yapabiliyoruz. üçüncü parti uygulamaların simgeleri bu değişikliğe izin vermeyebilir.

Değişikliğe izin veren simgeleri o menüden kaldırmak da mümkün. Yine cmd tuşuna basılı tutarak simgeyi menüden çıkartabilirsiniz. Yeniden orada görüntülemek istediğiniz simgeler var ise “sistem tercihleri“nde simge ile ilgili yerden (örneğin Wi-Fi simgesi için ağ tercihleri) “menü çubuğunda göster‘i seçerek geri gelmesini sağlayabilirsiniz. Üçüncü parti uygulamaların simgeleri ise o uygulamanın tercihleri arasında yer alacaktır.

Ekran Görüntüsünü Özelleştirme

Ekran Resmi 2015-04-18 14.56.38

Günümüzde OS X daha çok düz ve daha az skeuomorphic bir görünüme sahip. Daha keskin ve kontrastı daha yüksek bir ekran görüntüsü için Sistem Tercihleri ‘ne göz atabilirsiniz.

Sistem Tercihleri / Erişilebilirlik altında sol paneldeki Ekran bölümünde görünüşü özelleştirebileceğiniz birkaç seçenek yer alıyor.

Yine Sistem Tercihleri altında bulunan Genel bölümünde ise Yosemite ile birlikte OS X’e dahil olan koyu menü çubuğu ve dock seçeneğini deneyebilirsiniz.

Akıllı Klasörleri Kullanın

Ekran Resmi 2015-04-18 16.19.56

Akıllı klasörler her zaman oldukça kullanışlılar. Sık yaptığınız aramaları, sadece bazı dosya türlerini, tarih sıralamasını veya bu parametrelerin bazılarını bir arada kullanarak özel akıllı klasörler oluşturabilirsiniz. Akıllı klasörler başlı başına bir konu aslında. En kısa zamanda detaylı bir şekilde anlatımını düşünüyorum. Bu zamana kadar Finder açıkken cmd-alt-N tuşlarını kullanarak yeni bir akıllı klasör oluşturabilir ve ayarlarını yaparak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tek Seferde Birden Fazla Dosya Adını Değiştirin

ekran dosya adı değiştir

Adı Ekran Resmi olan yüz adet fotoğrafınız var ve hepsinin adını “kedi fotoğrafları” olarak değiştirmek mi istiyorsunuz? Bu özellik tam size göre. İsmini değiştirmek istediğiniz dosyaları seçip sağ tıklayarak … Öğenin Adını Değiştir komutunu vermek veya dosyalar seçiliyken araç çubuğundaki çark simgesine tıklamak yeterli.

Dosyaların isimlerini dilediğimiz metin veya numaralandırma ile değiştirebiliriz. Bunun için “Biçim” seçiliyken Özel Biçim bölümüne dilediğimiz metni yazabiliriz.

Metin ekle ile mevcut isimden önce veya sonra başka bir metin yazılmasını da sağlayabilir, Metni Değiştir komutu ile ise dosya isminde yer alan herhangi bir metni bir başkasıyla değiştirebilirsiniz.

Finder’ı Yeniden Başlatmak

Ekran Resmi 2015-04-18 16.33.05Nadiren de olsa Finder ile alakalı ciddi bir sorun yaşayıp bilgisayarın kilitlenmesi veya yanıt vermemeyi tercih etmesi gibi bir durumda sistemi baştan başlatmak yerine sadece Finder’ı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Aslında bu herhangi bir uygulamayı Çıkmaya Zorlamak gibi bir şey. alt-cmd-esc tuşlarına basıp Force Quit / Çıkmaya Zorla ekranına ulaşabilir ve açık olan uygulamalar arasından Finder’ı seçip Yeniden Çalıştır ile Finder’ı kapatıp tekrar açabilirsiniz. Muhtemelen Mac’i yeniden başlatmaktan daha kısa sürede sıkıntının ortadan kaybolmasını sağlayacaktır.

 

Umarım aralarında bilmedikleriniz vardır ve bir gün işinize yarar. Zaman zaman bunlar gibi kıyıda köşede kalmış özellikleri paylaşmaya devam edeceğim. Nasıl yapılacağını bilmediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bir özellik ile ilgili soru, görüş veya bilgilerinizi aşağıdaki Yorumlar bölümünde okuyucular ile paylaşabilirsiniz.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

3 YORUMLAR

  1. şu birden fazla dosyanın adını değiştirme özelliğini bir hafta önce yayınlasaydınız bin küsür dosya adını tek tek değiştirmekten kurtulmuş olurdum. neyse öğrenmiş olduk teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.