Blackberry’nin değeri iki günde 4 milyar dolar birden eridi

Akıllı cep telefonu Blackberry’nin üreticisi Research in Motion (RIM) şirketi, 2012 mali yılının ilk çeyreğinde hedeflediği kârın beklentinin altında kaldığını açıklamasının ardından hisseleri ABD borsasında iki günde yüzde 21.4 değer kaybetti.

Geçen yıl Mart-Nisan-Mayıs döneminde 769 milyon dolar net kâr elde eden şirketin bu yılın aynı dönemindeki kârı yüzde 12 düşüşle 695 milyon dolara geriledi. Blackberry’nin piyasa değeri kârındaki hızlı düşüşle 19 milyar dolardan seviyesinden 15 milyar dolara indi. Bu kötü sonuçların ardından 2012 mali yılı toplam beklentisini de aşağı yönlü revize eden RIM, hisse değerlerindeki kayıpla birlikte son 3 yılda şirket değerinin en düşük seviyeye gerilemesine neden oldu.
Yatırımcı soruşturma istedi
Üç yıl önce 80 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Kanadalı üreticinin düşen hisse senetleri nedeniyle piyasa değerinin 15 milyar dolardan az olduğu belirtildi. Yaşanan bu düşüşün ardından RIM’de pay sahibi olan büyük yatırımcılar da şirket içinde soruşturma açılmasını talep etti. New York Borsası’nda çok kısa sürede yüzde 21.4 değer kaybeden şirket acil bir kararla, maliyet azaltma programına gideceğini açıkladı. RIM CEO’su Jim Balsillie, “2012 mali yılı bizim için büyük bir mücadele içinde başladı. İlk çeyrekte karşılaştığımız yavaşlamanın ikinci çeyrekte de devam edeceğini öngörüyoruz. Yeni ürünlerin ağustos ayında piyasaya çıkacak olması ikinci çeyrek beklentimizin hedeflenenden çok daha aşağıda olmasına neden olacak” diye konuştu.
Apple’a yetişemedi
Akıllı telefon pazarında Apple ve Android işletim sistemi tabanlı ürünlerin daha çok tercih edilmesi ve Blackberry’nin yeni modellerini piyasaya yetiştirme konusunda zorlanması nedeniyle bu duruma düştüğü belirtiliyor. Apple’ın iPhone modeli ile yakaladığı teknolojik gelişimlere ayak uyduramayan RIM’in bu nedenle satışlarında düşüş yaşadığı ifade ediliyor. (Hürriyet)