Bloomberg: Jony Ive’in iOS Üzerindeki Değişiklikleri Gecikmeye Neden Olabilir

ios_7_ive

Altı ay yazılım tasarımı sorumluluğu aldıktan sonra Jony Ive Apple’ın gelecek nesil mobil işletim sistemi iOS 7 için çok çalışıyor. Bloomberg‘in kaynaklarına göre yaptığı yeniliklerden dolayı iOS 7 tanıtımının gecikme riski var.

Worldwide Geliştirici Konferansı’nda iOS 7’nin ilk geliştirici sürümünün tanıtılması bekleniyor. Bir aydan biraz fazla kalmasından dolayı yazılım üzerinde son rötuşların yapıldığını düşünüyoruz.

Ama Bloomberg kaynaklarına göre tasarım halen devam ediyor. Ive, iOS uygulamaları için gerçekçi gözükecek tasarımlar üzerinde çalışıyor. Gazete Bayisi için daha gerçekçi ahşap görünümlü raflar, deriden not defteri gibi tasarımlar geliştiriyor.

ios_advanced

Kaynaklara göre, Ive posta kutusu ve takvim için daha dinamik değişiklikler keşfetmek için uğraşıyor.

iOS başkanı olarak Scott Forstall Apple’dan ayrıldıktan sonra yerine Jony Ive geçti. Yeni tasarımları gözden geçirirken geçen senenin olay yaratan iOS haritalar uygulaması için donanımsal ve yeni iş ortaklıkları için çalışıyor.

Bloomberg raporlarını göre Apple halen iOS 7 için iç testlerin tarihini belirlemedi. Mühendisler iOS 7’yi WWDC’ye kadar hazır hale getirmek için büyük bir yarış halindeler.

Greg Sterling: Apple farklı ve yeni birşeyle kullanıcı karşısına çıkmak için büyük baskı altında.

iOS yeterince yenilikçi ve hızlı olmadığı için eleştirilmişti.

Greg Sterling: Jony Ive, Steve Jobs rehberliğinde olmadığı için doğru değişikliklerin tespit edemeyip, zamanınında teslim edememe endişe altında olduğunu söylüyor.

Ive: Steve Jobs’ın tasarım anlayışı muazzamdı. Çok sayıdaki başarılı üründe imzası vardı. İşleri daha iyi yapmamız için ipuçları veriyordu. Tim Cook, Steve Jobs kadar net değil.

Son haberlere göre iOS 7, Windows Phone gibi düz bir tasarıma sahip olacak ve eski iOS sürümlerine göre büyük ölçekli farklılıklar içerecek.

Tagged With: ,