Borcher Apple İle İlgili Konuştu

Daha önce Apple da pazarlama yöneticisi olan Bob Borchers, orijinal iPhone takımının bir üyesi ayrıca araba üreticileri ile entegrasyonlu üç parçalı iPhone ile Nike+iPod’a katkıda bulunan Borchers, Apple’daki deneyimlerini tartışmak amacı ile California’daki bir okulda konuşma yaptı. Bilmediğimiz bir nedenle iPhone için birkaç yıl önce Apple ve diğer Apple ürünleri için bazı  “guided tour”  videolarından Borchers’ı hatırlayabiliriz. Bob ayrıca  Adam Lashinsky’ın yeni kitabı “Inside Apple”dan ilginç hikayeler için bir kaynak oluşturmuş.

Öğrencilere yaptığı konuşmada Borchers iPhone kullanıcılarının Android kullanıcılarına oranını bulmak için şaka yollu bir anket yaptı. Borchers AT&T gibi ortaklarla nasıl çalışacağımızı biliriz dedi.

“AT&T bir şirket olarak cep telefonu satın alır, daha sonra size ve bana satar. Ancak biz bunu yapmak istemiyoruz. Biz doğrudan doğruya müşteriyle konuşmak isteriz. Bu endüstiri için çok büyük bir değişiklik”

Borchers, Steve Jobs hakkında da konuştu. Onun, telefona aşık olabilecek ilk telefon kullanıcılarını istediğini ifade etti. Ayrıca Borchers ürün pazarına/ ürün geliştirme takımı, Apple ambalajının önemi konusunda görüşlerini açıkladı.

“İşimiz iPhone’un nasıl olacağını tüm mühendisler ile bu ürünü oluşturan herkesle nasıl çalışacağını düzenlemek. Dokunmatik teknolojiyi yapmak istediğimize karar verdiğimiz zaman tasarım ekibi ile çalışmaya başladık”

Borchers ayrıca saplantılı bir tartışma konusu olan iPhone’un paketlenmesi konusunda da konuştu. Apple ürünlerinin ambalajında çok zaman harcadıklarını çünkü bunun tüketiciler için çok önemli olduğunu düşünüyorduk dedi. Steve’in bu kadar ünlü olmasının nedeni ise detaylara verdiği önem.

Apple en küçük konulara önem verdiği burdan görülmekte. Kullanıcıların ilgisini çekip onları ürünü tercih etmeye yönelik bir durum gibi.

Tagged With: , , ,