Bu herkesin gününü aydınlatacak!

-

screenshot2013-09-03at12-06-08pm

Neredeyse bir yıldır dedikodusu gündemden düşmeyen, yeni ürün ve hizmetlerin tanıtılacağı etkinliğe artık sayılı günler kaldı. Apple bugün resmen bu önemli etkinliğin 10 Eylül’de gerçekleşeceğini “Bu herkesin gününü aydınlatacak” sloganı ile duyurdu ve ekosistem sakinleri, haberi alır almaz heyecanlanmaya başladı.

Yıllardır Apple’ı takip eden biri olarak son birkaç etkinlikten pek keyif almadığımı söylemeliyim. Bu durumu şirket yönetimine, Jobs’un yokluğuna veya pek çok başka nedene bağlayabilecek kişiler çıkacaktır. Muhtemelen hemen hepsi kısmen haklı. Apple yıllarca kapalı kutu olarak hafızalarda yer edindi. iPhone 4 prototipinin satışa çıkmadan önce bir barda unutulmasının yankıları hala kulaklarımda. Teknoloji fazla mı gelişti? Artık her şeye daha hızlı mı ulaşıyoruz? Eskiden bu kadar kolay değil miydi? Eskiden dediğimiz aslında üç beş sene öncesi. Neredeyse sahip olduğumuz her şey o zaman da vardı. İyi kötü dijital fotoğraf makineleri, kameralı cep telefonları, kablosuz internet vs. Madem öyle neden bu kadar çok sızıntı olmuyordu?

iphone gold 5s

Bunlar elbette tartışılacak konular. Hepiniz iyi kötü neden bahsettiğimi anladınız. Daha ürünün tanıtılma tarihi bile belli olmadan aylar önce hemen hepimiz Apple’ın yeni oyuncaklarının neye benzeyeceğini biliyorduk.

Apple bu etkinlikte, iki farklı model iPhone tanıtacak. Pazardaki akıllı telefonları alt, orta ve üst olarak üç genel grup altında toparlayacak olursak, üst gruptaki iPhone 5’in halefi iPhone 5S ve selefi bulunmayan, orta sınıfta yer edinmesini beklediğimiz iPhone 5C. iPhone 5C hakkında (ismi sızmadan önce “ucuz iPhone”, “Plastik iPhone” vb tanımlamalar yapıyorduk) pek çok yazı yazdık. Henüz böyle bir cihazın esamesi okunmazken Birden fazla iPhone modeli gerekli mi? başlıklı bir yazı yazdığımı hatırlıyorum. Sanırım aynı konuyu elli civarında farklı yazı ile işledik. Artık gerekli miydi değil miydi diye tartışmıyoruz. Şirket de gerekli olduğunu düşünmüş ki birkaç gün sonra “İşte size iPhone 5C” diyecek.

blue_iphone_5c

Önceki başlıklarımızda ismi belli olmadığı için “Ucuz” diye tanımladığımız iPhone’un öyle pek de ucuz olmayacağına dair görüşümü birkaç yazıda belirtmiştim. Fiyatının, mevcut iPhone’dan (ki bu durumda mevcut iPhone, iPhone 5S olacak) daha ucuz olacağını ancak hedeflediği -orta- sınıf akıllı telefon pazarına oranla görece yüksek bir fiyattan satılacağına ilişkin inancımı sürdürüyorum.

Başarılı olur mu bilmiyorum fakat kesin olan bir şey var ki beni ters köşeye yatırıp orta sınıfa gerçekten iddalı bir fiyat ile girerse ilk haftasonu milyonlarca satıp gelmiş geçmiş en hızlı satılan iPhone modeli ünvanını ele geçirir.

Elbette bunun için bazı fedakarlıklar gerekecektir. iPad mini’de iPad 2 işlemcisi kullanan Apple, iPhone 5C’de iPhone 4S’in işlemcisini kullanmaz mı? Neden olmasın? Nasıl olsa iOS 7’yi en az iki yıl sorunsuz çalıştırır. Elbette Apple bu hamle yerine fiyatı olumsuz etkileyecek bile olsa daha yeni bir işlemci ile yoluna devam etmeyi seçecektir. iPhone 4S ve iPhone 5‘teki 8 mp kamera da oldukça yeterli. Bunlar size tanıdık mı geliyor? Evet, iPhone 5 gibi bir cihaz bekliyoruz. Peki kasayı aluminyum ve camdan yapmak yerine polikarbon kullanmak mı düşürecek fiyatı? Ben bu durumun biraz daha psikolojik olduğuna inanıyorum. Mutlaka maliyete olumlu etkisi olacaktır fakat halihazırda Ar-Ge’si, üretim bandı bulunan bir cihazın özelliklerine çok benzeyen bir ürünü farklı bir kalıba sokup satışa sunmanın neresi mantıklı?

İşte beni heyecanlandıran noktalar bunlar. Bu sorulara yanıt bulabileceğimizi düşündüğüm için heyecanlıyım. Yoksa zaten artık ne geleceği ayyuka çıkmışken “Acaba iPhone 5S’in kasası değişir mi?” gibi abuk sabuk sorulara cevap aramıyoruz.

apple-unveils-ios-7-1

iPhone 5S, iPhone 5C tanıtımının yanısıra iOS 7’nin Golden Master beta sürümünün (nihai sürüm öncesi son beta) geliştiriciler için yayınlanmasını bekliyoruz. Pek dedikodusu yapılmasa da OS X 10.9 Mavericks için de aynı durum sözkonusu olabilir. Etkinlikten yaklaşık bir hafta kadar sonra, 20 Eylül’de satışa sunulmasını beklediğim (ki çoktan banttan çıkıp ABD yolunu tuttular) yeni iPhone modelleri ile birlikte veya kısa bir zaman öncesinde iOS 7‘nin 7.0 sürüm numarası ile son kullanıcıların indirmesine açılacağını da söylemeye gerek yoktur sanırım. Artık hemen her parçasını gördüğümüz 5. nesil iPad ve ikinci nesil iPad mini için şimdilik sular durgun. Hepsi bir arada bir sunum beklemiyorum. Yeni işlemciler ile şenlenmiş iMac dedikoduları da kulağımıza geliyor fakat bu güncellemenin sessiz sedasız geleceğine inanıyorum. iWatch ve Televizyon ise hala dedikodudan öteye geçemedi.

Umarım güzel bir etkinlik olur ve Apple bizi şaşırtır. Birkaç etkinlikte olduğu gibi yine bir canlı yayın beklentimiz var fakat gerçekleşmezse anlık olarak olan biteni video, ses, fotoğraf ve yazı ile Elma Dergisi Live sayfasından aktarmaya çalışacağız.

Hazır yeri gelmişken değinmeden geçemeyeceğim. Son zamanlarda iş yoğunluğum nedeniyle pek yazmaya fırsat bulamadığımın farkındayım. Yakında yine uzun uzun yazıp çizeceğim elbette. Yokluğumda Elma Dergisi okurlarını habersiz bırakmayan yazarımız Batuhan’a da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Kalın sağlıcakla…

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

1 YORUM

  1. merhaba,
    Apple – Zorlu Center Mağazası 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılacak.
    Açılış 5s ve 5c ile olacak…İçeriden bilgidir :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.