Bunu Neden Yapıyorlar?

-


İzlediniz mi videoyu? Nasıl buldunuz? Ne anlatılıyordu videoda? Malesef ben bu videonun amacını bile anlayabilmiş değilim. Bir iPhone’u kesmeye çalışmak neden önemli?

Pek çoğunuz muhtemelen en az bir kez bu tür videolara denk gelmişsinizdir. Apple bir ürün çıkartır ve tuhaf bir şekilde insanlar onu kesmeye, delmeye, yakmaya başlar. Hiç “neden?” diye düşündünüz mü?

iPhone’u örnek alalım. Neler görmedik ki? Blender’a attılar, yüksek kalibreli silahlar ile vurdular. Üzerinden araçlar geçirdiler. Eğdiler, büktüler, suya soktular…

Kaçınız şimdiye kadar cihazınızı blendera atınca ne olacağını merak etti? Diyelim ki, bunu yapan kişi kendi reklamını yapıyor. Silah satıcılarının amacı ne? Yaptıkları iş her ne olursa olsun kişi veya kuruluşların Apple ürünleri kullanılarak bu tür reklam yapma çabasını nasıl buluyorsunuz? Şahsen bu konuda benim aklıma gelen tek şey reklam. Daha parlak bir fikrim yok. Kişiden kişiye pek çok fikir çıkacaktır diye düşünüyorum. Genellikle bu tür videoların altında çok komik yorumlar oluyor. Arada denk gelirseniz özellikle yorumlarını okumanızı tavsiye ederim. Asıl merakım siz ne düşünüyorsunuz? İnsanların -özellikle Apple ürünlerine- işkence çektirmesi neden bu kadar rağbet görmeye başladı? Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıda yazabilirseniz memnun olurum. Atış serbest.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

9 YORUMLAR

 1. Bırakın iphone almayı,hayal bile edemeyip 3 kuruşla ev geçindirenleri düşündükçe.Böyle müsriflik nedir arkadaş o telefon nerene battı senin.Bukadar zarar verme merakı nedir çok kolay dahi kazansan insan saygıdan yapmaz.Ne diyeyim Allah islah etsin..

 2. Bu video şu an 300binlerde. Sayının artacağını düşünüyorum. Suya atılan, bükülen vs. üzerinde değişik deneyler yapılan videolardan benim çıkarımım kanal üzerinden para kazanıyor olmaları. İnternet işiyle siz uğraşıyorsunuz daha iyi bilirsiniz fakat bu tarz videoların çoğunluğu 1 milyon izlenme oranının altında değil. En basitinden aynı kanalın şu videosu: 7,5 milyona ulaşmak üzere. Dolayısıyla bu adam kanal üzerinden, izlenme oranlarından kazanırken feda ettiği 1 iPhone’a arşılık onlarca iPhone parası çıkarıyordur sanırım. Bunu içinde sadece izlenme ve youtube’dan gelen değil reklam ve daha bir çok yan etken mevcut, olay bu bence. Neden iPhone derseniz, o bir iconcan. Akıllı telefon denilince akla gelen ilk şey.

 3. Tespitlerine katılmamak mümkün değil Mehmet.. Bence en temelde “başkalarının dikkatini çekmek” yatıyor. iPhone’a şok tabanca tutan video 1.23 M izlenme almış, iPhone 6’ya matkapla giren arkadaşın videosu 4M’da, iPhone 5 üzerine kola döken video neredeyse 10M izleme olmak üzere!. Böyle abes bir iş yapmadan iPhone 6 yı tanıtan, bir sorunu ya da yöntemi anlatan bir video hazırlasanız alacağınız hit bunların onda birine yaklaşmaz..

 4. Bu tür garabetlerin hepsinin altından bir şekilde Google denen şirket çıkıyor. Her an her davranışımızı paraya çeviren bu modern çağ şeytanı bence bu tür absürtlükler üzerinden hem bazı insanlara ama daha çok kendisine para kazandırıyor. Google’ı tüm servisleriyle terketmeden rahat edemeyiz derim, ben Gmail servisini dahi çöpe attım. Kimsenin bu kadar açıktan her adımımın izini sürmesine izin vermek istemiyorum. Size de tavsiyem budur!

 5. aptallıktan başka bir şey değil. neyi ispatlar? dayanıklılığı yada çok dayanıksız olmasını mı? sonuçta ne olur? halbuki insanların çoğu kullanım amaçlı alır. bazıları rahat kullanımı bazıları stabil kullanımı bazıları göze hoş gelmesi bazıları da daha özellikli başka marka olmasına rağmen en iyisi olduğunu düşünür. evet bence de en iyisi hem chaz hemde yazılım aynı yerden çıkması ile en iyisi.

 6. bu tür videoların yapılma amacı tamamen para kazanmaya yöneliktir. bunun bir örneği de alttaki linkten izleyebileceğiniz safi ziyan adamdır.
  http://www.youtube.com/watch?v=DYS8QXAmo5E

  örneğin 3000 tl karşılığında iphone 6 alırsınız, onu güzel bir prodüksiyon ile kırar döker pişirir kızartır parçalar ezer doğrar biçer hurdaya çevirirsiniz. videoyu doğru şekilde montajlar düzenler youtube’a atarsınız ve video için reklam yayınlamayı aktif edersiniz. gerekirse ufak çapta reklamını yaparsınız. videodan örneklerinde gördüğümüz üzere 5-6 milyon tekil hit alırsınız. bu ziyaretçilerin bir kısmı yanlışlıkla ya da bilinçli olarak videodaki reklamlara tıklar. sizde bu harcadığınız 3000 tl’nin bilmem x katı fazlasını geri kazanırsınız.

  youtube üzerinden para kazanmak ile ilgili genel bilgiyi alttaki adresten edinebilirsiniz.
  https://support.google.com/youtube/topic/1115890?hl=tr&ref_topic=1115889

  şahsım adına bu bir risktir. param çok olsa yapar mıyım ? eğlenceli iş, evet yaparım :)

 7. İlgi çekmenin yanında bu yapan kişiler için bir kazanç kaynağı youtube izlenme rakamlarına göre elde ettikleri rakamlar azımsanmayacak derecede olduğu için bu tip olayları yapıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.