Büyük Güncelleme: iPhone 6s

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus güncellemesi, muhtemelen Apple’ın iPhone modellerinde şimdiye kadar yaptığı en büyük “s” güncellemesi olacak.

Adını muhtemelen ezberlediğiniz KGI Securities’in tutarlı analisti Ming-Chi Kuo, yeni nesil iPhone’lar için yayınladığı raporunda mevcudun iki katı RAM, kayda değer işlemci güncellemesi, daha iyi kamera, yeni renk seçeneği, safir ekran, güçlendirilmiş kasa, geliştirilmiş Touch ID ve Force Touch teknolojilerinin ekleneceğine değiniyor.

Aynı kalacağı kesin gibi olan tek şey ise iki farklı boyut seçeneği olacak. iPhone 5/5s/5c modellerindeki 4″ ekran boyutlu model hakkında artık tek bir söylenti bile bulunmuyor.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri 1GB LPDDR3 RAM ile satılıyor. Gerçi 2GB veya daha fazla RAM ile gelen çoğu farklı marka/model telefona göre uygulama performansları hala daha başarılı olsa da iPhone 6s ve 6s Plus modellerinin 2GB LPDDR4 RAM ile geleceğine artık kesin gözü ile bakılıyor. DDR4’ün DDR3’ten temel farkları ise fiyat ve daha yüksek saat hızında çalışması.

6s neslinde Apple’ın A9 işlemcileri kullanılacak. Henüz tutarlı bir sızıntı bulunmasa da son raporda kayda değer bir performans artışından bahsediliyor. İşlemcinin dışında donanımsal güncellemelerden biri de kamera. 12MP arka kamera da artık kesin gözüyle beklenen yeniliklerden. Apple Pay için geliştirilmiş bir Touch ID, Apple Watch ve yeni 12″ Retina Ekranlı MacBook’lardaki Force Touch teknolojisi de yeni nesil için beklenen yeniliklerden.

“Bendgate” olarak da anılan şu ünlü bükülme fenomeni de 7000 serisi aluminyum ile tarihe karışacak gibi görünüyor. Apple Watch Sport modelinde de kullanılan bu alaşım, mevcut iPhone modellerinde kullanılan alaşımdan %60 daha güçlü.

Raporda öne çıkan bir diğer yenilik ise Apple Watch’taki gibi Rose Gold renginin ekleneceği söylentisi. Şahsen daha önceki yazılarımda garipsemiş olduğumu söylesem de son render görüntüleriyle aslında hiç de fena durmayacağını düşünmeye başladım diyebilirim.

Son olarak sınırlı sayıda iPhone 6s modelinin safir ekran ile satılacağına ilişkin de bir söylenti var ki düşük ihtimali nedeniyle en son yer vermek istedim. Malum Apple’ın Apple Watch’ta kullandığı safir kristalinin yapılan testlerde oldukça yüksek kalitede olduğu ortaya çıkmıştı. Haliyle maliyetlerinin, özellikle iPhone boyutlarında bir panel düşünüldüğünde tavan yapacağını unutmamak gerek. Gerçi ABD fiyatları 10.000-17.000 dolarlık Apple Watch varken lafı bile olmaz öyle değil mi?

Apple’ın iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinin seri üretimine Ağustos ayında başlayacağı, yıl içinde 80 ila 90 milyon adet satılması bekleniyor. Yine Eylül ayında satışa sunulacağı tahmin edilen yeni modellerden,  iPhone 6’da olduğu gibi iPhone 6s’in de 6s Plus modeline göre daha popüler olacağına şüphe yok.

Tüm bunlardan sonra Eylül ayı nedense daha uzak gibi gelmeye başladı öyle değil mi? :)

Tagged With: , , ,