Chromebook Pixel Tanıtıldı

-

Google, dün Chromebook Pixel adlı 12.85″ ekran boyutuna sahip yeni, dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarını tanıttı. Chromebook Pixel, 2560 x 1700 piksel ile gezegendeki en yüksek çözünürlüklü (inç başına 239 piksel) ekrana sahip dizüstü bilgisayar ünvanını aldı. Buraya kadar her şey normal görünüyor. Birkaç bilgi daha ekleyip bombayı patlatalım…

Tanıtımda ekrandan bahsedildi, ekranın piksel yoğunluğu, parlak renkleri ve ekstra geniş görüntüleme açısı anlatıldı. Burada ilgi çekici ve önemli nokta, ekranın dokunmatik oluşuydu elbette.

2010 yılındaki MacBook Air güncellemesinde Steve Jobs açıkça bu konuyu dile getirmiş ve Apple’ın tonlarca kullanıcı testi yaptığını ve sistemin “çalışmadığını”, ergonomik açıdan felaket olduğunu söylemişti.

Bu konuda tonlarca test yaptık ve çalışmayan bir hal aldı. Dokunmatik yüzeyler dikey olmak istemiyor. Güzel bir gösterim oluyor fakat kısa bir zaman diliminden sonra kollarınızın aşağıda kalmak istediğini fark ediyorsunuz. Kısacası sistem çalışmıyor. Ergonomik olarak felaket. Dokunmatik yüzeyler yatay çalışmak için uygun. Bu yüzden biz yıllardır MacBook’larda geniş dokunmatik izleme dörtgenleri kullanıyoruz. Masaüstü sistemler için de Magic Trackpad ve Magic Mouse gibi ürünleri sunmamızın nedeni bu.

Etkinlik videosunda 11:30 ‘dan sonrasına dikkat edebilirsiniz. Aslına bakarsanız bunu anlamak son derece kolay. iPad ile yaptığınız herhangi birkaç işi düşünün. Hatta düşünmeyin, varsa elinizin altında bilgisayarınızın ekranına dayayın ve o şekilde kaç dakika boyunca çalışabildiğinize, oyun oynayabildiğinize bakın. Kısa süreli, anlık işler için belki fakat bu süre dakikalar ile ölçülebilecek kıvama geldiğinde kollarınızdaki ağrıyı rahatlıkla hissedebileceksiniz. Oysa iPad elinizin altındayken saatlerce zaman geçirebiliyordunuz. Dikey durduğunda ise bir iki dakika sonra kollarınız aşağıya inmek, bir yerlere yaslanmak isteyecektir.

Chromebook hakkında pek çok siteden bilgi bulabilirsiniz ama bizim yerli basını tercih etmeyin. Neden mi? Genellikle beğenerek okuduğum haberler yayınlayan ntvmsnbc sayfasında bu sabah haberi “MacBook’a rakip” başlığıyla okuyunca neredeyse gülmekten kahve fincanını düşürüyordum. Nisan ayında ABD’de satışa sunulması beklenen bu cihazın çift çekirdekli 1.85GHz’lik Core i5 işlemci, 32GB veya 64GB’lık kapasite seçenekleri ile hangi açıdan MacBook’a rakip olduğunu kestiremedim doğrusu. Ekranı net diye aynı kefeye koymak ne kadar mantıklı? Ntvmsnbc’ye buradan “et tu brutus!” -Sen de mi brütüs?- diyorum…

Haberi yapmak kadar satmanın da önemli olduğu, teknolojinin ses hızını zorladığı günümüzde yeni tanıtılan bir dizüstü bilgisayar neden dikkat çeksin ki? Ama işin içine Apple’ı veya Apple ürününü dahil ettiğinizde işler tamamen değişiyor. Sırf bu yüzden özellikle bazen sırf gülmek için Milliyet ve Chip yayınlarının Apple haberlerini okuyorum. Tavsiye ederim… Her mikronunu yakından takip ettiğimiz, nano ölçülerdeki çiplerinin bile 1 piksellik görüntüsünü değerlendirdiğimiz, henüz tanıtılmamış bir üründen bahsederken biz o kadar dikkatli davranıyoruz, bu sözümona editörler tutup sözgelimi “İşte iPhone 6” diye başlık atıyor ve utanmadan altına iPad mini görseli veya internetten buldukları saçma sapan bir modellemeyi yerleştiriyor.

Bazı forumlarda tartışmalar görüyorum. iPhone 6 şöyle olacakmış, iPad’de füze kalkanı ve ışınlama cihazı ekleniyormuş diye tartışmalar var. Tartışmalar bazen yerini bu tuhaf haberlerdeki görsellere uzanıyor ve haliyle insanlar yanlış bilgileniyor. Ne yapsınlar? Güvendikleri haber kaynakları yapıyor bunu… Yine de bunların arasında NBC diğerlerinden daha ılımlı bir yol izliyor.

Son sözüm siz okurlara. Mümkün olduğunca bu tür haberlere itibar etmeyiniz. Tartışmasına bile girmeyin. Bazen cehalet çok farklı bir boyuta ulaşabiliyor çünkü. Elma Dergisi varken Elma Dergisi okuyun. Elimizden geldiği kadarıyla size doğru bilgi ulaştırabilmek için uğraşıyoruz. Şimdiye kadar da sizlerden gelen mailleri, ziyaret sıklığınızı gördüğümüzde doğru yolda olduğumuza inanıyoruz. Sağlıcakla kalın…

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

4 YORUMLAR

  1. Onu bunu bilmem de Chip çok fena.. Sadece Apple için değil, paylaştıkları her haber yalan! Bunun yanında haber içeriği ve atılan başlıklar da başka dünyalardan..

  2. Sorun Türkiye’de gazeteciliğin geldiği vahim durum esasında. Ya da konuyu başka bir yöne çekeyim; maalesef okuyucu kitlesinin görmek istediği şekilde haber yapılıyor, bilgi vermekten ziyade. Gazetelerin web sayfaları daha da vahim durumda. Bütün haberler ŞOK! ŞOK! ŞOK! Gazeteci olmak bu kadar kolay olmamalı…!

  3. Bu nedir ya? İçinde doğru düzgün bir OS olmadan sadece boş bir cihaza 1300 dolar vermek gerçekten çok saçma. Google son zamanlarda çıkardığı başarısız ürünlere bir yenisini daha ekleyecek gibime geliyor.

  4. Steve Jobs’un ergonomi ile ilgili düşüncesine katılıyorum. Windows 8 ile dokunmatik ekran işi hızlandı. Yanlız kapak menteşesine dikkat ederseniz Mac’ler gibi 130-150 derece (emin değilim) açılmıyor, 180 derece açılıyor. Belki düz zemin üzerinde rahat bir kullanım sunabilir.

    Bazı gazetelerin teknoloji bölümü felaket. Haberleri çok fazla abartıyorlar. Bu böyle olmamalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.