Chromebook Pixel Tanıtıldı

Google, dün Chromebook Pixel adlı 12.85″ ekran boyutuna sahip yeni, dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarını tanıttı. Chromebook Pixel, 2560 x 1700 piksel ile gezegendeki en yüksek çözünürlüklü (inç başına 239 piksel) ekrana sahip dizüstü bilgisayar ünvanını aldı. Buraya kadar her şey normal görünüyor. Birkaç bilgi daha ekleyip bombayı patlatalım…

Tanıtımda ekrandan bahsedildi, ekranın piksel yoğunluğu, parlak renkleri ve ekstra geniş görüntüleme açısı anlatıldı. Burada ilgi çekici ve önemli nokta, ekranın dokunmatik oluşuydu elbette.

2010 yılındaki MacBook Air güncellemesinde Steve Jobs açıkça bu konuyu dile getirmiş ve Apple’ın tonlarca kullanıcı testi yaptığını ve sistemin “çalışmadığını”, ergonomik açıdan felaket olduğunu söylemişti.

Bu konuda tonlarca test yaptık ve çalışmayan bir hal aldı. Dokunmatik yüzeyler dikey olmak istemiyor. Güzel bir gösterim oluyor fakat kısa bir zaman diliminden sonra kollarınızın aşağıda kalmak istediğini fark ediyorsunuz. Kısacası sistem çalışmıyor. Ergonomik olarak felaket. Dokunmatik yüzeyler yatay çalışmak için uygun. Bu yüzden biz yıllardır MacBook’larda geniş dokunmatik izleme dörtgenleri kullanıyoruz. Masaüstü sistemler için de Magic Trackpad ve Magic Mouse gibi ürünleri sunmamızın nedeni bu.

Etkinlik videosunda 11:30 ‘dan sonrasına dikkat edebilirsiniz. Aslına bakarsanız bunu anlamak son derece kolay. iPad ile yaptığınız herhangi birkaç işi düşünün. Hatta düşünmeyin, varsa elinizin altında bilgisayarınızın ekranına dayayın ve o şekilde kaç dakika boyunca çalışabildiğinize, oyun oynayabildiğinize bakın. Kısa süreli, anlık işler için belki fakat bu süre dakikalar ile ölçülebilecek kıvama geldiğinde kollarınızdaki ağrıyı rahatlıkla hissedebileceksiniz. Oysa iPad elinizin altındayken saatlerce zaman geçirebiliyordunuz. Dikey durduğunda ise bir iki dakika sonra kollarınız aşağıya inmek, bir yerlere yaslanmak isteyecektir.

Chromebook hakkında pek çok siteden bilgi bulabilirsiniz ama bizim yerli basını tercih etmeyin. Neden mi? Genellikle beğenerek okuduğum haberler yayınlayan ntvmsnbc sayfasında bu sabah haberi “MacBook’a rakip” başlığıyla okuyunca neredeyse gülmekten kahve fincanını düşürüyordum. Nisan ayında ABD’de satışa sunulması beklenen bu cihazın çift çekirdekli 1.85GHz’lik Core i5 işlemci, 32GB veya 64GB’lık kapasite seçenekleri ile hangi açıdan MacBook’a rakip olduğunu kestiremedim doğrusu. Ekranı net diye aynı kefeye koymak ne kadar mantıklı? Ntvmsnbc’ye buradan “et tu brutus!” -Sen de mi brütüs?- diyorum…

Haberi yapmak kadar satmanın da önemli olduğu, teknolojinin ses hızını zorladığı günümüzde yeni tanıtılan bir dizüstü bilgisayar neden dikkat çeksin ki? Ama işin içine Apple’ı veya Apple ürününü dahil ettiğinizde işler tamamen değişiyor. Sırf bu yüzden özellikle bazen sırf gülmek için Milliyet ve Chip yayınlarının Apple haberlerini okuyorum. Tavsiye ederim… Her mikronunu yakından takip ettiğimiz, nano ölçülerdeki çiplerinin bile 1 piksellik görüntüsünü değerlendirdiğimiz, henüz tanıtılmamış bir üründen bahsederken biz o kadar dikkatli davranıyoruz, bu sözümona editörler tutup sözgelimi “İşte iPhone 6” diye başlık atıyor ve utanmadan altına iPad mini görseli veya internetten buldukları saçma sapan bir modellemeyi yerleştiriyor.

Bazı forumlarda tartışmalar görüyorum. iPhone 6 şöyle olacakmış, iPad’de füze kalkanı ve ışınlama cihazı ekleniyormuş diye tartışmalar var. Tartışmalar bazen yerini bu tuhaf haberlerdeki görsellere uzanıyor ve haliyle insanlar yanlış bilgileniyor. Ne yapsınlar? Güvendikleri haber kaynakları yapıyor bunu… Yine de bunların arasında NBC diğerlerinden daha ılımlı bir yol izliyor.

Son sözüm siz okurlara. Mümkün olduğunca bu tür haberlere itibar etmeyiniz. Tartışmasına bile girmeyin. Bazen cehalet çok farklı bir boyuta ulaşabiliyor çünkü. Elma Dergisi varken Elma Dergisi okuyun. Elimizden geldiği kadarıyla size doğru bilgi ulaştırabilmek için uğraşıyoruz. Şimdiye kadar da sizlerden gelen mailleri, ziyaret sıklığınızı gördüğümüzde doğru yolda olduğumuza inanıyoruz. Sağlıcakla kalın…

Tagged With: , , ,