Chromecast vs Apple TV

-

Firmalar Apple’ı izlemeye devam ediyor. Google’ın yeni ürünü de bunun bir örneği; Chromecast…

Chromecast, TV’nize takılan bir usb bellek gibi görünüyor. Herhangi bir cihazdaki ekran görüntüsünü TV’nize aktarmaya ve bazı üçüncü parti uygulamaları çalıştırmaya odaklanıyor. Yaptıklarını anlatan videoları izleyip web sitesinde biraz ürünü incelediğimizde hemen her Apple kullanıcısının aklına Apple TV geliyor. Peki Google’ın bu yeni ürünü Apple TV’ye rakip olabilir mi? İkisinin de özelliklerine ve benzer yönlerine kısaca değinelim.

Chromecast, televizyona HDMI ile bağlanıyor ve güç kaynağı olarak televizyonunuzun usb girişini kullanıyor, harici bir güç adaptörü gerektirmiyor. Netflix gibi içerik sağlayıcı firmaların uygulamaları Chromecast’in önceden kurulu olarak geliyor.

Chrome-Cast

Chromecast, Apple’ın yıllardır Apple TV ile yaptığı kablosuz görüntü aktarmayı yapmaya çalışıyor. Fiyatları karşılaştırmak gerekirse Chomecast’in fiyatı 35 dolar, Apple TV’nin fiyatı ise 99 dolar.

Apple TV’yi cihazınızın ekran görüntüsünü ya da sadece sesini aktarmak için kullanabilirsiniz. Cihaz sadece iOS ve OS X yüklü cihazlar ile uyumlu.

Chromecast ise OS X ve iOS yüklü cihazların yanı sıra Windows ve Android işletim sistemine sahip cihazlar ile de uyumlu. Chromecast’in eksik kaldığı yer ise ekran paylaşımını sadece Chrome tarayıcı ile yapabilmeniz. Bir sunum sırasında sununuzu istediğiniz şekilde aktarma şansınız yok.

Apple TV klasik bir tasama sahip, bence siyat hatlarla da çok hoş gözüküyor. Harici, TV’nize bağlı küçük bir kutu. Cihazı Apple TV ile gelen kumandayla veya App Store’daki Remote uygulaması ile kullanabilirsiniz. Güç kaynağı olarak prize bağlamınız gerekiyor. Arayüz olarakta oldukça basit bir tasarıma sahip. iTunes Store ile binlerce içeriğe ulaşabiliyorsunuz. Yeni çıkan filmleri izlememize olanak sunuyor iTunes Match ile bilgisarınızdaki müzikleri bulut üzerinden dinleyebiliyorsunuz. PhotoStream ile çektiğiniz fotoğrafları misafirlerinize sunabiliyorsunuz.

Apple-TV-in-Hand

Chromecast arayüzü ise yapabildikleri gibi oldukça sınırlı. Basit ancak Apple TV kadar kullanıcı dostu değil. Bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza kurduğunuz uygulamadan Chromecasti kumanda ediyorsunuz. Google’ın diğer servisleri ile dökümanlarınıza ve fotoğralarınıza erişebiliyorsunuz. Netflix veya Pandora’yı destekleyen ülkelerden birindeyseniz uygulamara bağlayıp yayın akışına katılabilirsiniz.

 Üçüncü parti uygulamalar

Geliştiriciler Apple TV için harici bir uygulama yapmalarına gerek yok. App Store’daki uygulamalarını Apple TV uyumlu yapmaları yetiyor.

 Real Racing gibi örnekler verebiliriz. iPad veya iPhone’unuz direksiyon görevi görüyor ve görüntü televizyona aktarılıyor.

Google, şirketlerin veya kişilerin Chromecast ile uyumlu uygulama yapmaları için SDK ve API dosyalarını yayınladı.

Kişisel görüşüm;

Chomecast şu anda başlangıç seviyesinde ve belki ilerleyen sürümlerinde daha iyi bir yere ulaşabilir. Ama şu an Apple TV mi? yoksa Chomecast mi alırsın deseler Apple TV’den yana olurdum.

Özellik olarak daha çok şey var; bir de fikrimi etkileyen tasarım faktörü var. Chromecast ne kadar küçük olasada televisyonumun yanından çıkan bir uzantı pek hoş gözükmez. Apple TV, Chromecast’e göre daha büyük olasada tasarımı rahatsızlık verecek gibi görünmüyor. Parlak köşeler ve mat üst kısım ayrı bir zerafet katıyor cihaza. Saklamaktan ziyade görünmesini istiyor insan.

Diğer tüm Apple ürünleri gibi ekosisteme bağlı olması en büyük artısı. iTunes içerik denizine erişimi bile başlı başına bir tercih sebebi. Ücretli ve ücretsiz iTunes içeriğinin haricinde bilgisayarınızdaki veya iCloud’daki film, müzik ve fotoğraflara erişimi, sadece AirPlay benzeri bir özellik ile sunulan Chromecast’e göre birkaç gömlek üstün.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

  1. harici bir güç adaptörü gerektirmiyor?

    Emin misiniz? HDMI’dan elektrik veren cok alet oldugunu sanmiyorum. bence yaninda kocaman bir de elektrik adaptor veriyorlardir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.