Chromecast vs Apple TV

-

Firmalar Apple’ı izlemeye devam ediyor. Google’ın yeni ürünü de bunun bir örneği; Chromecast…

Chromecast, TV’nize takılan bir usb bellek gibi görünüyor. Herhangi bir cihazdaki ekran görüntüsünü TV’nize aktarmaya ve bazı üçüncü parti uygulamaları çalıştırmaya odaklanıyor. Yaptıklarını anlatan videoları izleyip web sitesinde biraz ürünü incelediğimizde hemen her Apple kullanıcısının aklına Apple TV geliyor. Peki Google’ın bu yeni ürünü Apple TV’ye rakip olabilir mi? İkisinin de özelliklerine ve benzer yönlerine kısaca değinelim.

Chromecast, televizyona HDMI ile bağlanıyor ve güç kaynağı olarak televizyonunuzun usb girişini kullanıyor, harici bir güç adaptörü gerektirmiyor. Netflix gibi içerik sağlayıcı firmaların uygulamaları Chromecast’in önceden kurulu olarak geliyor.

Chrome-Cast

Chromecast, Apple’ın yıllardır Apple TV ile yaptığı kablosuz görüntü aktarmayı yapmaya çalışıyor. Fiyatları karşılaştırmak gerekirse Chomecast’in fiyatı 35 dolar, Apple TV’nin fiyatı ise 99 dolar.

Apple TV’yi cihazınızın ekran görüntüsünü ya da sadece sesini aktarmak için kullanabilirsiniz. Cihaz sadece iOS ve OS X yüklü cihazlar ile uyumlu.

Chromecast ise OS X ve iOS yüklü cihazların yanı sıra Windows ve Android işletim sistemine sahip cihazlar ile de uyumlu. Chromecast’in eksik kaldığı yer ise ekran paylaşımını sadece Chrome tarayıcı ile yapabilmeniz. Bir sunum sırasında sununuzu istediğiniz şekilde aktarma şansınız yok.

Apple TV klasik bir tasama sahip, bence siyat hatlarla da çok hoş gözüküyor. Harici, TV’nize bağlı küçük bir kutu. Cihazı Apple TV ile gelen kumandayla veya App Store’daki Remote uygulaması ile kullanabilirsiniz. Güç kaynağı olarak prize bağlamınız gerekiyor. Arayüz olarakta oldukça basit bir tasarıma sahip. iTunes Store ile binlerce içeriğe ulaşabiliyorsunuz. Yeni çıkan filmleri izlememize olanak sunuyor iTunes Match ile bilgisarınızdaki müzikleri bulut üzerinden dinleyebiliyorsunuz. PhotoStream ile çektiğiniz fotoğrafları misafirlerinize sunabiliyorsunuz.

Apple-TV-in-Hand

Chromecast arayüzü ise yapabildikleri gibi oldukça sınırlı. Basit ancak Apple TV kadar kullanıcı dostu değil. Bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza kurduğunuz uygulamadan Chromecasti kumanda ediyorsunuz. Google’ın diğer servisleri ile dökümanlarınıza ve fotoğralarınıza erişebiliyorsunuz. Netflix veya Pandora’yı destekleyen ülkelerden birindeyseniz uygulamara bağlayıp yayın akışına katılabilirsiniz.

 Üçüncü parti uygulamalar

Geliştiriciler Apple TV için harici bir uygulama yapmalarına gerek yok. App Store’daki uygulamalarını Apple TV uyumlu yapmaları yetiyor.

 Real Racing gibi örnekler verebiliriz. iPad veya iPhone’unuz direksiyon görevi görüyor ve görüntü televizyona aktarılıyor.

Google, şirketlerin veya kişilerin Chromecast ile uyumlu uygulama yapmaları için SDK ve API dosyalarını yayınladı.

Kişisel görüşüm;

Chomecast şu anda başlangıç seviyesinde ve belki ilerleyen sürümlerinde daha iyi bir yere ulaşabilir. Ama şu an Apple TV mi? yoksa Chomecast mi alırsın deseler Apple TV’den yana olurdum.

Özellik olarak daha çok şey var; bir de fikrimi etkileyen tasarım faktörü var. Chromecast ne kadar küçük olasada televisyonumun yanından çıkan bir uzantı pek hoş gözükmez. Apple TV, Chromecast’e göre daha büyük olasada tasarımı rahatsızlık verecek gibi görünmüyor. Parlak köşeler ve mat üst kısım ayrı bir zerafet katıyor cihaza. Saklamaktan ziyade görünmesini istiyor insan.

Diğer tüm Apple ürünleri gibi ekosisteme bağlı olması en büyük artısı. iTunes içerik denizine erişimi bile başlı başına bir tercih sebebi. Ücretli ve ücretsiz iTunes içeriğinin haricinde bilgisayarınızdaki veya iCloud’daki film, müzik ve fotoğraflara erişimi, sadece AirPlay benzeri bir özellik ile sunulan Chromecast’e göre birkaç gömlek üstün.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

  1. harici bir güç adaptörü gerektirmiyor?

    Emin misiniz? HDMI’dan elektrik veren cok alet oldugunu sanmiyorum. bence yaninda kocaman bir de elektrik adaptor veriyorlardir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.