Çinli İşçi Topluluğu Apple Tedarikçisi Pegatron’da Çalışma Koşullarının Kötü Olduğunu Öne Sürdü

Wall Street’in haberine göre, Çinli İşçi  Hakları Topluluğu, Apple’ın ana tedarikçisi Pegatron’daki olumsuz çalışma koşullarına dair yeni iddialarda bulundu. Topluluk, şirketi özellikle, çalışanların ödeme ve kimlik kartlarını etik olmayan şekilde elde bulundurma, fabrika içerisinde kötü yaşam koşulları sağlama ve çok kalabalık kafeterya alanları gibi çok sayıda güvenlik ve atölye ihlali gerçekleştirmekle suçluyor.

HS_art003_pic01

Apple tarafı ise suçlamalara şu şekilde yanıt verdi;

Apple olarak, tedarik zincirimizde güvenli ve adil çalışma koşulları sağlamayı taahhüt etmekteyiz. Bizler, ürünlerimizi imal eden çalışanlarımızın hataylarını zenginleştiren daha şeffaf raporlama ve eğitim programları ve denetimler sayesinde endüstride başı çekmekteyiz. Apple,  Adil Çalışma Derneği (Fair Labor Association) üyesi  ilk ve tek teknoloji şirketidir, bununla birlikte bizler kendimizi tedarik zincirindeki her bir işçiyi korumaya adadık. 

Apple, Genişletilmiş Tedarikçi Sorumluluk programı kapsamında, 2007 yılında bu yana 130.000’in üzerinde çalışanın katıldığı , 15 geniş çaplı denetimi Pegatron tesislerinde gerçekleştirmiştir. Bunlar içerisinde geçtiğimiz 18 ay içerisinde gerçekleştirilen, Pegatron’un son montaj tesislerinden RiTeng ve AVY deki yıllık ve  habersiz denetimler bulunmaktadır. 

Bunlara ilaveten, bu tesislerdeki çalışma saatlerini de yakın olarak inceledik. Haziran ayında gerçekleştirilen en yakın denetimimizde, Pegatron çalışanlarının ortalama haftada 46 saat üretim yaptığı tespit edilmiştir. Aşırı çalışma saatleri hiç kimsenin istediği bir drum olmayıp, bunun önüne geçebilmek için tedarikçilerimizle yakın çalışmaktayız. 

 

Araştırmacılar, Mart ayında 50.000 olan çalışan sayısının bugün 70.000’lere yükseldiği Pegatron’un Pudong bölgesindeki fabrikasının dünyadaki iPhone ve iPad üretiminin 1/3’ünü karşıladığını tahmin ediyorlar.

 

 Kaynak: MacRumors.com

 

Tagged With: , , ,